Uber Araç Ne Demek? | Sonsuz Teknoloji

Uber Araç Ne Demek?

uber
Kelime anlamı olarak “Uber” Almanca bir kelimedir. Almanca ‘da “über” olarak kullanılmaktadır. Almanca’da üstün anlamı taşımaktadır. Türkçe’mizde de Über kelimesinin kullanıldığını birçok kez duyarız.Uber akıllı telefonlara yüklenen bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde gitmek istediğiniz yere size uygulamadan tahsis edilmiş bir araç ile ulaşabilirsiniz. Uber şu anda 58 ülkede kullanılmaktadır. Bu araçlar:- Taksi- Lüks araç

– Tekne

– Herhangi bir binek araç olabilir.

Uber Ne Zaman Kuruldu?

Uber ilk kez 2009 yılında Garret Camp tarafından Kaliforniya’da “ubercap” ismi ile piyasaya sunulmuştur. Bir yıl sonra kurulduğu bölgedeki taksiciler Uber’in ticari faaliyetlerinden şikayetçi olmaları üzerine ismini “Uber” olarak değiştirmiştir. Günümüzde Uber ismiyle ticari faaliyetlerine devam etmektedir.

Uber’i Nasıl İndirebilirim?

Uber uygulamasını akıllı telefonunuzda yer alan App Store veya Google Play Store’dan indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uber Nasıl Kullanılır?

Akıllı telefonunuza uygulamayı indirdikten sonra uygulamaya site üzerinden veya kendi uygulaması üzerinden üye olmanız gerekmekte. Üye olduktan sonra gitmek istediğiniz yeri uygulamada belirtip, hangi aracı kullanmak istediğinizi belirliyorsunuz. Bunları belirledikten sonra yapmanız gereken tek şey aracı beklemek oluyor. Araç sizi gelip aldıktan sonra ise ücreti ödeyip belirlediğiniz yere ulaşıyorsunuz.

Uber’in Normal Taksilerden Farkı Ne?

Uber, normal taksilerden farklı olarak ücreti önceden belirlemenizi, Uber’in müşterisi olan normal binek araba sahipleri ile yolculuk yapmanızı, tekne, lüks araçlar ile seyahat etmenizi, güzergahı uygulama üzerinden belirlemenizi, direksiyon başındaki insanı önceden tanımanızı ve ücreti seçeneği olarak kredi kartını da kullanmanızı sağlıyor.

Uber Sürücüsü Nasıl Olunur?

Uber sürücüsü olmak için Uber.com’un kendi sitesi üzerinden e-postanız ile kayıt olmanız gerekmekte. Ardından Uber’in sizden istediği birden fazla belgeyi siteye başvurunuz doğrultusunda yüklemeniz gerekmekte.

Bu belgeler:

– Sürücü ehliyeti

– Şoför kartı

– Adli sicil belgesi

– Araç ruhsatı

– Profil fotoğrafı (Basılı fotoğraflar kabul edilmiyor.)

Taksi sürücüleri için ise:

– SRC

– Psikoteknik belgelerine ihtiyaç vardır.

İlgili belgeleri siteye yükledikten sonra Uber’in sitesi’ne aracınızı tanıtmanız gerekmekte. Ardından kalan son adım ise bir eğitim randevusu oluşturmak. Uber en son olarak size İstanbul Uber Sürücü Destek Merkezi’nde bir eğitim verecek.

Uber Türkiye’de Kalktı Mı?

Uber ülkemizde mahkeme kararı ile faaliyetlerinin yasal olmadığı kararlaştırılmıştı. Fakat şirket faaliyetlerine idari para cezalarını ödeyerek devam etmektedir. Uber şuanda faaliyetlerine sadece İstanbul’da devam etmektedir.

Bir yorum bırakınız...

*