Lightshot Nedir? Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

Lightshot Nedir? Nasıl Kullanılır?

Lightshot Nedir Nasıl Kullanılır Nasıl İndirilir

Ekran yakalama programlarından biri olan lightshot en popüler seçenektir. Windows  işletim sisteminde yer alan print screen (prt scr/sysrq) tuşu, ekranda bulunan her hangi bir görüntüyü kopyalar. Bu tuşa batığınızda ekranda o anda bulunan görüntü kopyalanır. Paint programını açıp ‘yapıştır’ komutunu tıkladığınız zaman o ekran görüntüsü çıkar. Bu görüntü üzerinde istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz ve istediğiniz dosyaya kaydedebilirsiniz. Prt scr Windows’un klasik uygulamalarından biridir.

Lightshot programı ise ekran yakalama tuşu olan print screen tuşunun yaptığı işi en iyi şekilde yapmar. Lightshot ücretsiz bir şekilde indirilebilir. Küçük bir programdır ve 2 ile 3 MB boyuta sahiptir. MacOs ve Microsoft olmak üzere iki kategoride indirilebilir. Mozilla Firfox, Chrome ve Opera gibi tarayıcılarda eklenti olarak kullanılabilir. İnternette istediğiniz görüntüyü bu eklenti sayesinde kolaylıkla yakalayabilirsiniz.

Lightshot Nasıl Kullanılır?

Bu programı kurduktan sonra print screen tuşuna basmanız yeterlidir. Bu tuşa bastığınız zaman lightshot simgesi belirir. Bu beliren tuşa bastığınız zaman ekrana yansımasını istediğiniz görüntüyü seçmeniz istenir. Ekranda istediğiniz bölümü kolaylıkla seçebilirsiniz ve anında kopyalayabilirsiniz. Bu programın print Screen tuşundan farkı daha pratik olması ve daha hızlı çalışmasıdır. Lightshot programın avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Yakaladığınız ekranın üzerine yazı yazmak isterseniz araçlar bölümünü tıklamanız yeterlidir. İstediğiniz yazı veya notu kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Ayrıca silmek istediğiniz yerleri de silebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde internette bulduğunuz fotoğraf ve yazıları anında kopyalayabilirsiniz. Bu yazıları bilgisayarınıza kaydederek kullanabilirsiniz. Bu sayede aradığınız fotoğraf ve yazılara ulaşmak için internete girmenize gerek kalmaz ve internet kesintilerinden minimum bir şekilde etkilenirsiniz.

Düzeltme veya üzerine not yazdığınız çalışmayı kaydetmek istediğiniz zaman program dizin sormaktadır. Yani programı hangi klasöre kaydetmek istediğinizi sorar. Masa üstü dahil olmak üzere bütün klasörlere belgeyi kaydedebilirsiniz. Lightshot ile yakaladığınız görüntüleri düzelttikten sonra flash veya CD/DVD’ye aktarabilirsiniz.

Kaydetme işlemi uzantısı JPEG, BMP ve PNG formatında gerçekleştirir. Bu dosyayı internette paylaşmak isterseniz kolaylıkla paylaşabilirsiniz. Lightshot,  JPEG, BMP ve PNG uzantısını destekler.

Bir yorum bırakınız...

*