Ücretsiz E-kitap Nasıl Yapılır ve İnternette Nasıl Satılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Ücretsiz E-kitap Nasıl Yapılır ve İnternette Nasıl Satılır?

e-book
 

Çok fazla para yatırmadan çevrimiçi çalışmayı planlayan, bunu çevrimiçi pazarlanan dijital ürünler yaratarak yapabilir. En ilginç seçeneklerden biri, bilgisayarlar, akıllı telefonlar, e-okuyucular veya tabletler gibi herhangi bir elektronik cihazda okunabilen e-kitap veya dijital kitaplardır. Ayrıca geleneksel bir kitap gibi yazabilir ve okuyabilirsiniz.

E-kitabın basılı kitaplarla karşılaştırıldığında bazı avantajları şunlardır:

Fiyat: düşük üretim ve açıklama maliyetiyle, yüksek kaliteli bir elektronik kitap, alıcının eline geleneksel kitaptan çok daha düşük bir maliyetle ulaşabilir; Fiyatı koruyun ve satış başına kar marjınızı artırın.

Taşınabilirlik: dijital formatı için e-kitap, dünyanın her yerinde Internet üzerinden hızlı ve verimli bir şekilde dağıtılabilir.

Sıfır üretim maliyeti: Her basıldığında kağıt, baskı, nakliye ve depolama maliyeti olan kağıt kitabın aksine, dijital kitap satış işleminin tamamından bu yana maliyeti sıfırdır. Tüketim dijital olarak gerçekleşir.

Elbette birçok insana yardım edebileceğin bir bilgin var! Zevklerinizi ve yeteneklerinizi düşünün ve kesinlikle ilk dijital kitabınıza dönüştürebileceğiniz bir şey bulacaksınız. Bu yazıda, nasıl bir e-kitap yapılacağını ve nasıl bir gelir kaynağına dönüştürüleceğini göstereceğiz. Okumaya devam edin!

Bir e-kitap nasıl yapılır:

1 – e-Kitabınızın temasını tanımlayın

Bu, özellikle malzemenin satışı ile para kazanmak isteyenler için, ne olursa olsun, kitap oluşturma sürecinde en önemli adımlardan biridir. Her zaman sevdiğiniz ve hakkında derin bir bilgiye sahip olduğunuz bir konu seçin. İdeal olarak, okuyucunuza güvenilirlik iletmek için bu alanda uzman olun.

Tatmin edici bir satış hacmi sağlamak için birçok insanı ilgilendiren bir niş pazar bulmak da önemlidir. Nasıl seçeceğinizi bilmiyorsanız konuyla ilgili yazımızı okuyun!

Harekete geçmeyi düşündüğünüz konuların hangisinin en çok aranan olduğunu bulmak için Google Trends ve SEMRush gibi araçlar kullanın. Bu, izleyicilerinizin en sık karşılaşılan sorunlarının hakkında bir ipucu olabilir.

Sorunu nasıl çözdüklerini görmek ve içeriğinizi bulduklarınızdan daha eksiksiz hale getirmenin yollarını düşünmek için aramada görünen sitelere erişmeyi unutmayın.

İlk e-kitabınızın temasını tanımlamanıza yardımcı olabilecek bir diğer strateji, kitlenizin sayfanıza ulaşmak için araştırdığı içeriklerin ve en popüler yayınların hangileri olduğunu bilmek için blogunuzun verilerini kullanmaktır.

2 – Hedef kitlenizi bilin

Garip gelebilir, ancak ilk e-kitabınızı yazmadan önce gelecekteki okuyucunuzun özelliklerinin ne olduğunu ve gereksinimlerinize uygun bir içerik oluşturmak amacıyla bilmeniz gerekir.
Dijital kitabınızı yaymak için en iyi kanalları seçerken bu tür bilgiler de önemlidir, çünkü sonuçta uğraşmak istediğiniz konuyla ilgilenmeyen insanlarla zaman geçirmek istemezsiniz, değil mi?

3 – İçerik üretimini optimize edin

İlk e-kitabınızın konusu hakkında önceden içerik yayınladıysanız, dijital kitabınızı oluşturmak için kullanabilirsiniz.
Fakülteden bir eser, blogunuzdaki bir gönderi, bir video veya bir podcast, örneğin konuyla ilgili daha eksiksiz materyaller ortaya çıkarabilir. Ve bunun tersi de olabilir: bir e-kitap, blogunuz için içerik veya YouTube’daki kanalınız için bir video gibi diğer malzemelere yol açabilir.

Bilgi ürünleri hakkında konuştuğumuzda, ideal birkaç farklı kanalı kapsayan stratejiler hakkında düşünmek gerekir. Bu şekilde içeriğinizle daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

4 – Kitabın konularını düzenlemek ve yapılandırmak

Seçtiğiniz konudaki ana noktaların hangileri olduğuna karar verin. Her birinin taslaklarını çizin ve bölümleri okuyucunuzun ilgisini nasıl çekeceğinizi düşünerek düzenleyin. Düşüncelerinizi temel almanız önemlidir, bu nedenle, konuşmak istediğiniz konunun tartışılmasında neyin yeni ve neyin eski olduğu hakkında internette iyi bir araştırma yapın.

Müşterinizin önemli gördüğü sorunları inceleyin ve oradan içeriğinizi belirleyin. Google Anahtar Kelime Aracı gibi anahtar kelime arama araçları, tema seçiminde çok yardımcı olabilir. Ayrıca hedef kitlenizin çıkarlarını anlamanıza yardımcı olur, böylece içeriği daha verimli bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

5 – Yaz!

Bu tavsiye açık görünebilir, ancak bu yazının en önemli kısmı, öyle değil mi?
İşte blogda, iyi yazmak için 20 ipucu içeren bir yazımız var. En önemlisinin bir özetine bakın:

 • Unutulmaz, keyifli ve ilginç bir şey yazın.
 • Okuyucuyu metnin başından itibaren etkileyin.
 • Metninizi iyi yapılandırın.
 • Konuları alt konulara ayırın.
 • Liste oluşturun.
 • Özlü olun.
 • Okuyucu ile etkileşim içinde olun.
 • Taranabilir bir metin oluşturun.
 • Dilbilgisi hatası vermeden yazın.
 • Bir harekete geçirme ifadesi eklemeyi unutmayın.

6 – E-kitabınızı fotoğraflarla gösterin

Dijital kitabınızdaki fotoğrafları yüksek bir maliyet olmadan kullanmak için iki seçeneğiniz var. Birincisi, kişisel dosyanızdaki görüntüleri kullanmaktır; bu, telif hakkıyla ilgili sorunlara neden olmaz.

İkinci seçenek, stok fotoğraf sitelerinden yararlanmaktır. İnternette bir çok böyle site var, birkaçı ise uygun fiyatlı ve ücretsizdir. İlk e-kitabınız için iyi görüntüler bulabileceğiniz bazı yerler şunlardır:

ShutterStock: Binlerce telifsiz fotoğrafı iyi fiyatlarla toplayan arama sitesi.

Mostphotos: 5.000’den fazla fotoğraf ve ücretsiz kullanım için 8.000 illüstrasyon sunar.

iStock Photo: yüksek çözünürlüklü görüntülere ihtiyaç duyanlar için ücretli bir plan sunar.

Every Stok Photo: Birkaç görüntü tabanında elde edilen beş milyondan fazla fotoğrafı toplar.

7 – Elektronik kitabınızın formatını seçin (PDF veya Epub)

Epub formatlı bir elektronik kitap ayarlanabilir, yani metnin boyutunu ve yazı tipini otomatik olarak mevcut ekran alanına uyarlama imkanı sunar. Öte yandan, PDF biçiminde bulunanlar, görüntüleme alanından bağımsız olarak her zaman aynı yazdırma biçimini korur.

Epub dosyalarının işlevselliği:

 • Metnin boyutunun değiştirilmesini ve kaynağın değiştirilmesini mümkün kılar.
 • Kelimenin aranmasına ve vurguların dahil edilmesine izin verir.
 • Metne dokunarak sayfayı değiştirebilirsiniz.

PDF dosyalarının işlevselliği:

 • Yazdırılan sayfanın modelini tam olarak oynatır.
 • İçeriği daha iyi görselleştirebilmek için sayfanın büyütülmesine veya küçültülmesine izin verir.
 • Gezinme çubuğu sayfalara göz atmak için kullanılabilir.
 • Görüntü sayısının önemli ve biçiminin daha karmaşık olduğu en çok çalışılan e-kitaplar için idealdir.

8 – e-kitabınızı biçimlendirmek için kendinizi adayın.

E-kitabın düzeni ve yayınlanması gerçek farklılıklar ortaya çıkaracaktır. İyi yazılmış olmasının yanı sıra, kitabınıza iyi bir son vermeniz gerekir, bu da işe daha profesyonel bir görünüm verecektir.

Okuyucunun deneyimini en çok etkileyen faktörlerden biri, okuyucunun içeriğe ilk birkaç saniye içinde hızlı bir şekilde bakması ve ne olduğunu bilmesi olasılığı olan taranabilirliktir.

Çok uzun parçaların farkında olun ve metnin katsayısını etkilemeden dağıtmaya çalışın. Bu dikkat, içeriği yazarken ve metni çizerken yapılmalıdır.

Bir diğer önemli ipucu, metninizin konusuyla ilgili görüntüleri seçmektir. Ayrıca, dijital kitabınızın görsel kimliğinin, siteniz ve sosyal ağlarınız gibi diğer iletişim kanallarınıza uygun olduğundan emin olun.

Amaç, kitapla para kazanmak olduğundan, biçimlendirmek ve diyagramlamak için araçlar konusunda uzmanlaşmazsanız, işi yapmak için bir profesyonel işe alma olasılığını inceleyin. Ortak bir kitabı çizmenin maliyetleri, bir e-kitabın maliyetlerinden çok daha pahalıdır. İyi bir sunum kitabınızın imajını arttıracaktır.

9 – İçeriğinizi kontrol edin

Uzun süre içerikle temas kurduğumuzda, bazı detaylar fark edilmeyebilir. Bu nedenle, başkalarından metinlerinizi okumasını istemenizi öneririz. Bu şekilde, malzemenizin mümkün olan en iyi sürümünü sunduğunuzdan emin olabilirsiniz.

İçeriğe ilişkin olarak, metniniz açık ve objektif olmalıdır. Pazarınızdaki insanlar ve diğerleri hakkındaki düşüncelerinizi sorun ve bu içerikle ilgili temel şüphelerinin ne olduğunu sorun.

Dilbilgisi ile ilgili olarak, ilk e-kitabınızın sonunda, metni titizlikle gözden geçirmeniz önemlidir. Gerekirse gramer hatalarını kontrol etmek için bir editör işe alın. Güvenilirlik kazanmanız ve hedef kitlenizi olumlu yönde etkilemeniz için çalışmalarınızın iyi yazılmış olması, fikirlerin anlaşılabilir olması ve Türkçe’nin doğru olması esastır.

10 – Çalışmanızı kaydedin

Eğer niyetiniz e-kitabınızı pazarlamaksa, çalışmanızı kaydetmeniz önemlidir. Bu şekilde, yazarın verilerini içeren ISBN, kimlik sistemi ve telif hakkıyla ilgili olarak daha güvende olacaksınız. Türkiye’de noter gibi tescil yerlerine başvurabilirsiniz.

11 – Ürününüzün fiyatını tanımlayın

E-kitap satış huninizin farklı aşamalarına hizmet eder ve hatta ana ürününüz olabilir. Genel olarak, müşterilerin ilgisini çekmek için kullanılan dijital bir kitap, indirmeyi yapan kişinin iletişim bilgileri karşılığında ücretsiz olarak sunulur.

E-kitabınız ana ürününüz ise, fiyatı hedef kitlenize sağladığınız değere bağlı olacaktır. İçeriğiniz çok eksiksiz ve konu hakkındaki bir kursa eşdeğerse, örneğin daha yüksek bir fiyat belirleyebilirsiniz.

12 – e-Kitabınızı tanıtın

İşinizi geliştirmek için stratejiler oluşturun. İşte e-kitabınızı yaymanız için bazı ipuçları:

Sosyal ağlar

Çalışmanızı Facebook, Instagram, YouTube ve izleyicilerinizin kullandığı diğer tüm sosyal ağlarda yayınlayın. Takipçilerinizin e-kitabınızı alabilmesi için bir iletişim yolu eklemeyi unutmayın.

İş birliği

E-kitabınızın konusu ile ilgili içerik barındıran web siteleri ile temasa geçin ve “misafir yazılar” olarak bilinen, yayınlayabilecekleri makaleler sunun. Bu strateji aynı zamanda alan adınızın daha güçlü olması için iyidir, bu da gelecekteki yayınlarınıza katkıda bulunur.

Blog

Konuyla ilgilenen kişilerle bir iletişim ağı kurmak ve kitabınızı pazarlamak için bu iletişim aracını kullanmak için e-kitabınızın konusu hakkında bir blog oluşturun.

Ortaklık programları

E-kitabınızı pazarlamak için ortaklık programlarına katılın, çünkü onlar aracılığıyla e-kitabınızı satan herkese bir komisyon sunabilirsiniz. Bu şekilde, e-kitabınıza benzer konularda ilgi alanına sahip bir kitleye sahip olan web siteleri, satabilecek ve web sitelerini para kazanacak şekilde ürününüzle ilişkilendirilecektir.

E-mail yoluyla pazarlayın

İçeriğinizle ilgilenen kişilerin e-postalarının bir listesini oluşturun. O andan itibaren izleyicilerinizle iletişim kurabilir ve e-kitabınızı e-posta pazarlaması ile tanıtabilirsiniz.

Açılış sayfası

Açılış sayfası, içeriğinizi vurgulamak ve malzemenizi indirmeyi kolaylaştırmak için idealdir. Ancak endişelenmeyin, çünkü tasarım veya programlama hakkında hiçbir şey bilmeseniz bile, açılış sayfanızı oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç ücretsiz araç bulunmaktadır.

Sponsor Bağlantılar

Blogunuzda hala alakalı bir trafiğiniz yoksa, sponsorlu bağlantıları kullanmanızı öneririz, böylece daha fazla insan e-kitabınızı tanır. Bu teknik temel olarak, açılış sayfanıza yönelik reklamlar görüntülemek için Google gibi arama motorlarını kullanmaktan oluşur.

13 – Sonuçlarınızı izleyin

İlk e-kitabınızı yazdıktan ve satın alınmaya hazırsa, işlemlerinizi Google Analytics, Facebook ve Adwords raporları gibi araçları kullanarak izlemeniz gerekir.

İlk e-kitabınızı oluşturmanın ve çevrimiçi satmanın avantajları

Buraya gelmişseniz, dijital kitap oluşturmanın ve çevrimiçi satmanın birçok yararı olduğunu muhtemelen fark etmişsinizdir, değil mi? Ne olduklarını özetleyelim!

Fiyat

Bir üretim maliyeti ve düşük açıklama ile, iyi kalitede bir e-kitap, alıcının ellerine geleneksel bir kitapla ilgili olarak daha düşük bir maliyetle ulaşabilir.

Taşınabilirlik

Dijital bir format kullanarak, e-kitap dünyanın her yerinde İnternet üzerinden hızlı ve verimli bir şekilde dağıtılabilir. Alıcının fiziksel bir mağazaya gitmesi ya da çevrimiçi satın alma işleminden sonra kitabının gelmesini beklemesi gerekmez. Teslimat, ödemeden hemen sonra gerçekleşir ve müşteri istediği zaman kitabı okumaya başlayabilir.

Ölçeklenebilirlik

Belirtildiği gibi, gün veya saat ne olursa olsun, tüm dünyada satış yapma olasılığı vardır. Ödeme alan ve teslimatı otomatik olarak gerçekleştiren bir sistemde, tüm süreci otomatik hale getirir ve satışlarınızı ve kârınızı daha da ölçeklendirirsiniz.

Yeteneğinizi binlerce insana öğretebilir ve sonuç olarak gelir elde edebilirsiniz. Bazı tanıtım şirketleri, yeni çevrimiçi işinizle bütünleşik olarak çalışır ve ayrıca maaşınızı artırmak için fazladan para kazanma olasılığını da ortaya çıkarır.

Ellerinizi görelim!

Bir e-kitabı nasıl yapacağınızla ilgili tüm ipuçlarımızla fikirlerinizi düzenleyebilir ve ilk dijital kitabınızı oluşturabilirsiniz. İşiniz ne kadar kaliteli olursa, o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz.

 1. Avatar
  ÖMER ÇALIŞKAN
  12:56 17 Nisan 2020 12:56

  BİLGİLENDİRME İÇİN TEŞEKKÜRLER

 2. Avatar
  Kasım
  19:54 18 Nisan 2020 19:54

  Merhaba arkadaşlar ben kasım büyüktaş. yazar adaylarına ve kendi e kitabını yayınlamak isteyenlere, hazırladığım eğitim ile e kitap yazmaları için yardımcı oluyorum. Hazırlamış olduğum e kitap yazma, yayınlama ve e kitap satarak para kazanma eğitimi ile sizde e kitap nasıl yazılır ve yayınlanır öğrenebilirsiniz. Eğitime buradan ulaşabilirsiniz. https://www.udemy.com/course/e-kitap-nasil-yazilir-ve-yayinlanir/?referralCode=74657920A15884B093AC

Bir yorum bırakınız...

*

netflix güncelleme

Netflix VPN Kullanımını Neden Engelliyor?

Netflix, dünya genelinde hizmet veren bir yayın film ve dizi platformudur. Netflix ...
windows-10üü

Windows 10 Oyun Çubuğu İle Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Windows 10’da ekran kaydı ve ekran görüntüsü almak, ek bir uygulamaya gerek ...
apple page

Apple Pages Uygulamasında Grafik Ekleme Nasıl Yapılır?

Pages, Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan kelime işlemci ...
motorolla fusion

Motorola One Fusion Tanıtımını Gerçekleşti! İşte Özellikleri ve Fiyatı!

En önemli markalardan bir tanesi olarak bilinen Motorola firması, geçtiğimiz günlerde yeni ...
sanallaştırma teknolojisi

Sanallaştırma Teknolojisi (VT) Nedir? Etkinlik Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Sanallaştırma teknolojisi sahip olduğunuz cihazın işlemci, bellek, hafıza gibi birimlerini birden çok ...
excel alt

Excel’de Veri Alt Toplam Kullanımı Nasıl Yapılır?

Excel’de veri alt toplam kullanımı son derece basit bir yöntem ile kolaylıkla ...
görünmez adam

Görünmez Adam Efsanesi Gerçek mi Oluyor? Şeffaf İnsan Hücreleri Üretildi!

Leigh Whannell ‘in Görünmez Adam filmi gerçek mi oluyor? Filmde geçen olaylar ...
xbox ücretsiz oyun

Xbox Game Pass Kütüphanesine Temmuz Ayında Eklenecek Ücretsiz Oyunlar Belli Oldu

Microsoft şirketi, geçtiğimiz günler içerisinde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ile birlikte ...