VBScript Nedir ve Microsoft Neden Bitirdi? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

VBScript Nedir ve Microsoft Neden Bitirdi?

VBScript
VBScript,  13 Ağustos 2019’da, Microsoft tarafından Windows 7, 8 ve 8.1 sistemlerde Internet Explorer’da varsayılan olarak devre dışı bırakıldı. Microsoft, Microsoft Edge’de VBScript’i hiçbir zaman desteklemedi.

VBScript Nedir?

VBScript, Microsoft’un Visual Basic’inden sonra modellenen bir betik dilidir. Tam adı “Microsoft Visual Basic Scripting Edition” dır.

Bu dil ilk olarak 1996’da kullanılmaya başladı. Web siteleri VBScript’i tıpkı JavaScript gibi kullanabilir ve Internet Explorer her ikisini de destekleyebiliyordu. Bununla birlikte, VBScript yalnızca Internet Explorer’da çalışıyor, JavaScript ise diğer tarayıcılarda da çalışan bir tarayıcılar arası çözümdü. JavaScript’in kazanmasının büyük bir nedeni ve web sayfalarının çoğu komut dosyaları için VBScript’i kullanmadı.

Microsoft tarayıcıda VBScript’i devre dışı bıraktı. Varsayılan olarak, Internet Explorer 11 artık web sayfalarında bulunan VBScript’i çalıştırmayacaktır.

VBScript sadece web tarayıcıları için değildi

Bu en son güncelleme Internet Explorer ile ilgili olsa da, VBScript daha farklı alanlarda da kullanılıyordu. Microsoft’un Internet Information Services (IIS) web sunucusu, VBScript’i çalıştırabiliyor. Windows Komut Dosyası Sistemi (WSH) VBScript dosyalarını, genellikle .vbs dosya uzantısıyla çalıştırabilir.

Bir şeyi komut dosyasıyla otomatikleştirmek isteyen sistem yöneticileri genel olarak VBScript yerine PowerShell’i kullanacak. Microsoft Office’in modern sürümleri VBScript denetimlerini engellemektedir.

VBScript, Internet Explorer için bile çok eski. Windows birçok eski uyumluluk özelliği içerir ve VBScript potansiyel olarak tehlikelidir. Zaten eski bir web tarayıcısı olan Internet Explorer’daki web sayfalarında kullanılabilen bütün bir betik dilidir.

VBScript Nasıl Yeniden Etkinleştirilir

Bir web sitesi VBScript kullanıyorsa, yalnızca Internet Explorer’da çalışır. Internet Explorer’da VBScript’e hala ihtiyacınız varsa,  kullanmanın bir yolu var. Sistem yöneticileri, belirli bir güvenlik bölgesi için VBScript’i bir kayıt defteri veya Grup İlkesi ayarıyla etkinleştirebilir

.

Microsoft bu seçenekleri yalnızca “sınırlı bir süre için” sunacağını söylüyor. Windows 10’un gelecekteki bir sürümünde, VBScript desteğini Internet Explorer’dan tamamen kaldırarak.

Bu dil uzun bir süre devam ederken, uzun süredir kayboluyordu. Son Windows Update çok fazla değişmiyor. Windows kullanıcılarının büyük çoğunluğu VBScript’in devre dışı bırakıldığını farketmeyecek ve umursamayacakları hiçbir nedenleri olmayacak.

Bir yorum bırakınız...

*

Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
ram nedir

RAM (Random Access Memory) Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM, her ne kadar bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza girmiş olsa da ...
oyun hataları

Bilgisayarda Oyun Neden Hata Veriyor?

Bilgisayara yeni oyun yüklediğinizde sorunsuz bir şekilde çalışmasını beklersiniz. Bigisayarda oyun, açılmıyor, ...
rar nedir ne işe yarar

RAR Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı, yüksek boyutlu dosyalar ile çalışmaktadır. Kimi ...
projektör

Projektör Nedir? Nasıl Çalışır?

Projektör, basitçe düşünecek olursak görüntüyü yansıtan bir cihazdır. Bu cihaz genellikle toplantı, ...
vram

VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM tüm harici ekran kartlarında bulunan bir RAM türüdür. Bu bellek grafik ...
play station haziran oyunları

PlayStation Plus Haziran 2020 Ücretsiz Oyunları

PlayStation Plus abonelerine Haziran ayı içerisinde verilecek ücretsiz oyunlar belli oldu. Sosyal ...
imap nedir

IMAP Nedir? Ne İşe Yarar?

IMAP kelimesi, günümüzde birçok internet kullanıcısının karşısına sıklıkla çıkmaktadır. Asıl adı Internet ...