VBScript Nedir ve Microsoft Neden Bitirdi? | Sonsuz Teknoloji

VBScript Nedir ve Microsoft Neden Bitirdi?

VBScriptVBScript,  13 Ağustos 2019’da, Microsoft tarafından Windows 7, 8 ve 8.1 sistemlerde Internet Explorer’da varsayılan olarak devre dışı bırakıldı. Microsoft, Microsoft Edge’de VBScript’i hiçbir zaman desteklemedi.

VBScript Nedir?

VBScript, Microsoft’un Visual Basic’inden sonra modellenen bir betik dilidir. Tam adı “Microsoft Visual Basic Scripting Edition” dır.

Bu dil ilk olarak 1996’da kullanılmaya başladı. Web siteleri VBScript’i tıpkı JavaScript gibi kullanabilir ve Internet Explorer her ikisini de destekleyebiliyordu. Bununla birlikte, VBScript yalnızca Internet Explorer’da çalışıyor, JavaScript ise diğer tarayıcılarda da çalışan bir tarayıcılar arası çözümdü. JavaScript’in kazanmasının büyük bir nedeni ve web sayfalarının çoğu komut dosyaları için VBScript’i kullanmadı.

Microsoft tarayıcıda VBScript’i devre dışı bıraktı. Varsayılan olarak, Internet Explorer 11 artık web sayfalarında bulunan VBScript’i çalıştırmayacaktır.

VBScript sadece web tarayıcıları için değildi

Bu en son güncelleme Internet Explorer ile ilgili olsa da, VBScript daha farklı alanlarda da kullanılıyordu. Microsoft’un Internet Information Services (IIS) web sunucusu, VBScript’i çalıştırabiliyor. Windows Komut Dosyası Sistemi (WSH) VBScript dosyalarını, genellikle .vbs dosya uzantısıyla çalıştırabilir.

Bir şeyi komut dosyasıyla otomatikleştirmek isteyen sistem yöneticileri genel olarak VBScript yerine PowerShell’i kullanacak. Microsoft Office’in modern sürümleri VBScript denetimlerini engellemektedir.

VBScript, Internet Explorer için bile çok eski. Windows birçok eski uyumluluk özelliği içerir ve VBScript potansiyel olarak tehlikelidir. Zaten eski bir web tarayıcısı olan Internet Explorer’daki web sayfalarında kullanılabilen bütün bir betik dilidir.

VBScript Nasıl Yeniden Etkinleştirilir

Bir web sitesi VBScript kullanıyorsa, yalnızca Internet Explorer’da çalışır. Internet Explorer’da VBScript’e hala ihtiyacınız varsa,  kullanmanın bir yolu var. Sistem yöneticileri, belirli bir güvenlik bölgesi için VBScript’i bir kayıt defteri veya Grup İlkesi ayarıyla etkinleştirebilir .

Microsoft bu seçenekleri yalnızca “sınırlı bir süre için” sunacağını söylüyor. Windows 10’un gelecekteki bir sürümünde, VBScript desteğini Internet Explorer’dan tamamen kaldırarak.

Bu dil uzun bir süre devam ederken, uzun süredir kayboluyordu. Son Windows Update çok fazla değişmiyor. Windows kullanıcılarının büyük çoğunluğu VBScript’in devre dışı bırakıldığını farketmeyecek ve umursamayacakları hiçbir nedenleri olmayacak.

Bir yorum bırakınız...

*