Video Oyunlarında Değerlendirme ve Sınıflandırma İşaretleri | Sonsuz Teknoloji

Video Oyunlarında Değerlendirme ve Sınıflandırma İşaretleri

oyun derecelendirme sınıflandırma

ESRB (Entertainment Software Rating Board)  Türkçe karşılığı Eğlence Yazılımı Değerlendirme Kuruludur. Her bir ESRB işareti, puanlanan oyunun içeriği hakkında bazı ayrıntılar verir. Bu işaretler PlayStation, X box konsolları ve PC için satılan video oyun kapaklarında yer almaktadır. Bu işaretleri Online oynanan oyunlarda göremezsiniz. Çocuklarınız için oyun satın almadan önce bu işaretler size ön fikir verecektir. E, E10, T ve M, en yaygın derecelendirmelerdir, ancak özellikle çocuklar için tasarlanan bazı oyunlar EC olarak sınıflandırılırlar ve aşırı içerikli yetişkinler için oyunlar AO olarak değerlendirilir. Bu derecelendirmeleri tek tek ele alalım;

E for Everyone

E for Everyone

Bunlar mevcut en şeffaf, en hafif oyunlardır. Bu işaretin olduğu oyunlarda sakıncalı bir içerik yoktur ve 10 yaşın altındaki çocuklar için uygun oldukları anlamına gelir. Bu, yalnızca küçük çocuklar için oldukları anlamına gelmez. Elbette yetişkinler de oynayabilirler.

 

E10 for Everyone 10 and Up

E10 for Everyone 10 and Up

E10 oyunlarının çoğu çocuk için idealdir. E for Everyone oyunlarına benzerler ancak bu işaretli oyunlarda bir kademe  daha fazla fantazi ve şiddet olabilir. Genel itibari ile sakıncalı bir şey yoktur, ancak küçük çocuklar için alınacak oyun İnternet’ten biraz araştırma yaparak video oyun içerikleri izlenerek karar verilebilir. Genel itibari ile olumsuz örnek teşkil etmezler.

EC for Early Childhood

EC for Early Childhood

Bu derecelendirme oyununun sadece çocuklar için olduğunu söyleyen tek işarettir. Hem EC hem de E oyunları, küçük çocuklar dahil herkes için erişilebilir durumdadır ve bunlarda rahatsız edici bir görüntü veya rahatsız edici bir dil olmaz. Oyunlar özellikle küçük çocuklar için tasarlanmıştır ve muhtemelen büyük çocukların veya yetişkinlerin ilgisini çekmeyecektir. Çocuklara güven içinde oynatabileceğiniz oyunlardır.

T for Teen

T for Teen

T for Teen, şiddet içerikli, karmaşık ve zor temaları olabilir. Fantezi kılıç dövüşü ve patlamalar, uçurumlardan sarkan karakterler ile silah dövüşü gibi sahneleri görebilirsiniz. Hatta ölüm temaları işlenmektedir. Aynı zamanda argo mizah ya da oyun içi kumar temaları olabilir.

M for Mature

M for Mature

M for Mature, çoğu mağazada ve çoğu online sistemde alabileceğiniz ürünlerdir. Açık şiddet, dil ve hatta cinsel durumlar görebilirsiniz. Çıplaklık olabilir. Küfür olabilir. Korkunç kan ve cesaret olabilir. Müstehcen cinsel ilişki gibi M puanlı oyunların geçemeyeceği çizgiler var, ancak sinemada veya İnternet’te görebileceğiniz her şey bu işarette görebilirsiniz. 17 yaş altı grubu için tavsiye edilmez.

 

AO for Adults Only

AO for Adults Only

Bu oyun türleri +18 grubuna giren oyun türleridir. Çocuklardan uzak tutulması gereken oyunlardır. Bu oyunlar her yerde bulunan oyunlar değildir. Bunları bulmak için, pornografi satış yapan yerlerde özel olarak aramanız gerekir.

Online Oyunlara Dikkat

İçinde ne olduğunu biliyorsanız video oyunları güvenilirdir. Ancak bu oyunlar çevrimiçi olduğunda, kontrol etmesi çok daha zor hale geliyor. Sesli sohbet ile herhangi bir video oyunu, çocuklarınızı diğer oyuncuların sakıncalı ve rahatsız edici dil kullanımına maruz bırakabilir. Daha da kötüsü, herhangi bir görsel iletişimin kullanılmasına veya desteklenmesine izin veren herhangi bir oyun, açık imgeler içerebilir.

ESRB derecelendirmeleri çevrimiçi oyunlara uzanmamaktadır, çünkü yayıncılar diğer oyuncuların yaptıklarını kontrol edemez.  Sesli sohbet burada en büyük sorundur, çünkü herkes bir şey söyleyebilir ve rahatsız edici dil çok yaygındır.  PC oyunları, oyuncuların kendi resimlerine duvarlarda ya da profillerinde etiket koymaları ya da oyunlarda açık imgeler göstermeleri için, modifikasyonları ve eklenti yapılmasını da destekliyor.  Bunlar her çevrimiçi oyun için kesin değildir ve geliştirici ya da yayıncının hatası değildir, ancak bir endişe kaynağıdır. Özellikle sesli sohbet veya modları varsa, çocuklarınızın oyunlarının çevrimiçi özelliklerini kontrol edin.

 

 

 

 

Bir yorum bırakınız...

*