WEB Sitelerine Giriş İçin Parmak İzi Kullanılabilir mi? | Sonsuz Teknoloji

WEB Sitelerine Giriş İçin Parmak İzi Kullanılabilir mi?

web parmak izi

Bu makaleye başlamadan önce belirtmek gerekir ki bazı akıllı telefonlarda parmak izi ile WEB sitelerine giriş özelliği olduğu belirtilir. Bu, uygulama aracılığı ile siteye girdiğiniz kullanıcı adınız ve şifrenizin varsayılan olarak giriş işleminin parmak izni ile onaylanarak girişmesi işlemidir. Bir WEB tarayıcısında bir siteye şifreli giriş yaptığınızda “Beni hatırla” dediğinizde veya siteden “Çıkış” ile çıkış yapmadığınızda tarayıcı hesabınızı hatırlar ve tekrar şifre girmeden sürekli giriş yapabilirsiniz. Akıllı telefonlarda uygulama aracılığı ile parmak izi girişi de buna benzer bir sistemdir. Siteye gireceğiniz kullanıcı adı ve şifrenizi belirterek parmak izi desteği ile tekrardan şifre girmeden giriş yapmanızı sağlar. Aslında siteye giriş yaptığınız parmak izi şifresi değil yine kullanıcı adınız ve şifrenizdir.

Bu makalede bahsedeceğimiz parmak izi ile şifre oluşturulması ve girilmesi teknolojisidir. Örnek olarak Facebook sitesinin parmak izi şifre oluşturma özelliğinin olması demektir. Özellik telefonunuzda değil WEB sitenin bu özelliği olması gerekir. Bu teknoloji henüz kullanılan bir teknoloji değildir. Bu teknolojinin kullanılması için parmak izi donanımı, WEB tarayıcı desteği ve WEB sitelerinde bu özelliği desteklemesi gerekir.

Biyometri her geçen gün her alanda yaygınlaşıyor. Son zamanlarda neredeyse tüm akıllı telefonlar, orta sınıf telefonların bile parmak izi tarayıcıları var. Dizüstü bilgisayarlar ve dönüştürülebilir tabletler yavaşça her çıkan yeni modele parmak izi özelliği ekleniyor. Apple parmak izi tecrübesini aştı artık yüz tanıma teknolojisinde kendini geliştiriyor. Yani Apple için parmak izi eski teknoloji oldu. Bu güvenli kimlik doğrulamanın olmadığı tek yer şuanda WEB’dir. Muhtemelen yakın gelecekte Google, Microsoft ve Facebook gibi şirketlerin bu teknolojiyi kullanması beklenmektedir.

Parolaları unutmak ve hatta yanlış girerek bloke etmek sıradan bir durum oldu. Çünkü hayatımız şifrelerle doludur. Parmağınızı, gözlerinizi veya yüzünüzü kullanarak giriş yapmak iki şey gerektirir. Biri donanımdır, diğeri ise yazılım sistemidir. Donanım kısmı kolaydır. Parmak izi tarayıcıları her yerdedir ve hatta daha eski bilgisayarlar USB tarayıcılarla donatılabilir. Yazılım tarafı, en azından web tabanlı girişler için, sorunun bu noktada yattığı yerdir.

İşte bu yüzden, W3C, HTML, CSS, vb. Gibi web standartlarını tanımlayan kuruluş FIDO Alliance ile işbirliği yaptı. “Hızlı Kimlik Çevrimiçi” için kısa olan konsorsiyum, Google ve Microsoft gibi bazı büyük teknoloji şirketlerinin güvensiz şifreleri ortadan kaldırmak için kampanyaya destek vermeye başladıklarında birkaç yıl öncesinin manşetlerini oluşturdu. Web Kimlik Doğrulama standardıyla, sadece parmak izinizi kullanarak tarayıcınızdaki herhangi bir çevrimiçi hizmete giriş yapılabilir önerisinde bulunuldu.

En azından bu teori. Yine de pratikte test edilmesi gerekiyor. Teklifin her şeyden önce onaylanması ve tartışılması gerekiyor. Aynı zamanda, tarayıcıların bu standardı ne kadar iyi ve düzgün bir şekilde takip edeceğine ve tarayıcı savaşlarına bağlıdır.

Özetle; WEB servislerinde parmak izi tarayıcısının kullanılması için donanımsal alt yapının en azından bu işi test etmek için yeterli olduğudur. Parmak izi donanımı ile girişin sağlanması adına yazılım konusunda özellikle en önemli başlangıç olarak WEB tarayıcı geliştiricilerinin donanım ile tarayıcı arasındaki uyumu sağlamaları gerekecektir. Sonrasında şifreli olarak giriş yapılan siteler zamanla kendi sistemlerini, bu sisteme entegre edeceklerdir.

Bir yorum bırakınız...

*

kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...