Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar, Nerede Çalışır? | Sonsuz Teknoloji

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

yazılım mühendis

 

Teknoloji geliştikçe ve günlük yaşamın daha büyük bir parçası haline geldiğinde, teknoloji uzmanlarına olan ihtiyaç da artar. Yazılım mühendisleri, bilgisayarlarımızın hayatımızı biraz daha kolaylaştırmak için kullandıkları programların geliştirilmesini tasarlar ve yönlendirir. Kendini öğreten programlama becerileri size bir arazi bulabilirse de, örgün eğitim, daha fazla tasarım sorumluluğu ve daha yüksek ücretle iş bulmanın en iyi yoludur.Yazılım mühendisleri ve bilgisayar programcıları, çalışan bilgisayarlar tarafından ihtiyaç duyulan yazılım uygulamalarını geliştirir. İki pozisyon arasındaki fark, sorumluluklar ve işe yaklaşımda yatar. Yazılım mühendisleri, verimli ve güvenilir bir yazılım ürünü sunmak için iyi tanımlanmış bilimsel ilkeleri ve prosedürleri kullanmaktadırlar.

Yazılım mühendisi ne iş yapar?

Tipik olarak yazılım mühendisleri, uygulamalarda veya sistem geliştirmede çalışarak önce kullanıcının ihtiyaçlarını analiz eder. Daha sonra, bu ihtiyaçları karşılamak için bilgisayar uygulamaları yazılımını veya sistemlerini tasarlar, kurar, test eder ve korurlar.

Yazılım mühendisleri, kullanıcı ihtiyaçlarını analiz ederek başlarlar. Yazılım tasarlar, kullanır ve kalitesini test eder. Bilgisayar programcılarına, ihtiyaç duydukları kodu nasıl yazacaklarını öğretirler. Yazılım mühendisleri kodu kendileri yazabilir veya yazamazlar ancak programcılar ile iletişim kurmak için güçlü programlama becerilerine ihtiyaç duyarlar ve çoğu zaman birçok programlama dili konusunda akıcı davranırlar.

Yazılım mühendisleri, bilgisayar oyunları, iş uygulamaları, ağ kontrol sistemleri ve yazılım işletim sistemleri tasarlar ve geliştirirler.

Bilgisayar destekli yazılım mühendisliği

Tüm yazılım tasarım süreci, ilk kod satırı yazılmadan önce resmen yönetilmelidir. Yazılım mühendisleri, bilgisayar destekli yazılım mühendisliği araçlarını kullanarak uzun tasarım belgeleri üretmektedir. Yazılım mühendisi daha sonra tasarım belgelerini kod tasarımında kullanılan tasarım özellikleri belgelerine dönüştürür.

Pek çok yazılım mühendisi, işlerinin yüzde 70’i evrak işi ve yüzde 30’u oranında bir kod olduğunu itiraf ediyor. Yazılım yazmak maliyetlidir.

Yazılım mühendisliğinin zorlukları

İmalatlar, uçak, nükleer reaktör kontrolleri ve tıbbi sistemler gibi karmaşık yaşam kritik sistemleri oluşturamaz ve yazılımın birlikte atılmasını bekler. Tüm süreçlerin yazılım mühendisleri tarafından iyice yönetilmesini gerektirir, böylece bütçeler tahmin edilebilir, personel işe alınır ve başarısızlık veya pahalı hatalar riski en aza indirilir.

Havacılık, uzay, nükleer enerji santralleri, ilaç, yangın algılama sistemleri ve roller coaster sürmek gibi güvenlik açısından kritik önem taşıyan bölgelerde, yazılım hatası maliyeti çok büyük olabilir, çünkü hayatlar risk altındadır. Yazılım mühendisinin sorunları öngörmesi ve gerçekleşmeden önce ortadan kaldırması kabiliyeti çok önemlidir.

Bir yorum bırakınız...

*