iPhone’da Güdümlü Erişim Özelliğini Kullanma | Sonsuz Teknoloji

iPhone’da Güdümlü Erişim Özelliğini Kullanma

Öncelikle Güdümlü erişim özelliği nedir bundan çok kısa bahsedelim. Nedir bu özellik? iPhone cihazlarını tek bir uygulamada toplayarak ve geçici olarak sınırlandırmasıyla, o cihaz içerisinde hangi uygulamaların kullaılabileceğini denetleyen bir özelliktir.Üstelik bu güdümlü erişim özelliği sayesinde, donanım düğmelerini etkisizleştirebilirsiniz. Ayrıca herhangi kullandığınız uygulamaların kullanım sürelerini belirme gibi işlemlerinde yapabilirsiniz. Peki madem bu kadar artı özelliği var. iphone’da güdümlü erişim özelliğini kullanma nasıl gerçekleştirilir şimdi birlikte adım adım yöntemlerine göz atalım.

Güdümlü Erişim Özelliğini Başlatma

Şöyle bir örnek verecek olursak, iPhone mobil cihazınızı herhangi birine veya çocuğunuza emanet edecekseniz, bu özellik sayesinde o kişinin telefonunuzu nasıl kullanabileceğinizi siz kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Güdümlü Erişim özelliği açmak için aşağıda belirteceğimiz adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

  • Öncelikle mobil cihazınızın “Ayarlar” kısmını açın.
  • Ardından “Genel” bölüme girin ve bu sayfada “Erişebilirlik” seçeneğine tıklayın.
  • “Erişebilirlik” sayfasında, “Öğren” bölümü bulunmaktadır. Bu sayfada “Güdümlü erişim” seçeneğini takip edin.
  • “Güdümlü erişim” altında bulunan Güdümlü erişim özelliğini aktif hale getirin. Hemen karşısında düğmeden aktif hale getirebilirsiniz.
  • Güdümlü erişimi açtıktan sonra “parola ayarları” ile güdümlü erişim işlevi içinde kullanılacak bir şifre belirleyin.
  • Tabii isterseniz Touch ID’yi de kullanabilirsiniz.
  • Ardından süre sınırı bölümünden güdümlü erişim için dilediğiniz bir süre zarfını seçebilirsiniz.
  • Sonrasında ayarladığınız süre bitimi sonunda çalacak olan alarmı da seçin.

Ayrıca buna ek olarak da erişebilirlik kestirmesi seçeneğini açtığınızda, güdümlü erişim özelliği aktifken Ana ekran düğmesine 3 kez tıkladığınızda, erişebilirlik kestirmesi ayarlar kısmında görüntülenmesini sağlayacaktır.

Güdümlü Erişim Özelliğini Sonlandırma

Yukarıda anlattığımız gibi güdümlü erişim özelliğini, iPhone X öncesi tüm mobil cihazlarda aktif halden pasif hale getirmek için ana ekrana 3 kez tıklandıktan sonra belirlediğiniz şifreyi girmeniz yeterli olacaktır. Hatta Touch ID kullanarak da bu işlemi sonlandırabilirsiniz.

iPhone X ve sonra modellerde güdümlü erişim özelliğini kapatma işlemi ise, yan düğmeye 2 kez basılarak sonlandırabilir. 2 kez tıklanmasından sonra Face ID ile kilit açılır. İstenen parolanın girilmesiyle özellik sonlandırılır.

Bir yorum bırakınız...

*