Windows 10'da Touchpad'i Varsayılan Olarak Sıfırlama | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Touchpad’i Varsayılan Olarak Sıfırlama

touchpad

Dokunmatik yüzey ayarını yanlışlıkla değiştirirseniz, dokunmatik alanınız çalışıyorsa veya özelleştirmeler olmadan yeni bir başlangıç istiyorsanız, Windows 10’da dokunmatik yüzey ayarlarınızı varsayılan değere sıfırlayabilirsiniz.Çoğu dizüstü bilgisayar bugünlerde, tıklama ve kaydırma işleminden çok daha fazlasını yapan dokunmatik yüzeylerle geliyor. Windows makinenizi kolaylıkla kullanmanıza yardımcı olmak için iki, üç ve hatta dört parmak hareketlerini birleştiriyorlar. Bu hareketleri Cortana’yı açan, aktif pencereler arasında geçiş yapıp eylem merkezinizi açan özelliklere atayabilirsiniz. Ayrıca, kaydırma duyarlılığını veya harici bir fare bağladığınızda dokunmatik alanı devre dışı bırakıp bırakmayacağınızı belirleyebilirsiniz. Bir çok özelleştirme yaptıysanız ve baştan başlamak istiyorsanız veya sorun yaşıyorsanız varsayılan seçeneklere sıfırlama yardımcı olabilir.

Dokunmatik Alanını Varsayılan  Olarak Sıfırlama

Dokunmatik alanınızı varsayılan ayarlarına nasıl sıfırlarsanız, touchpad’iniz için ek üretici sürücüleriniz olup olmadığına ve hangi üreticinin dokunmatik alanı oluşturduğuna bağlı olarak değişir.

dokunmatik sıfırla

Windows Ayarları’nda çok kolay. “Ayarlar” uygulamasını açmak için Windows + I’ye basın. Ana sayfada, “Cihazlar” kategorisini tıklayın. Cihazlar sayfasında, soldaki “Dokunmatik Yüzey” kategorisini seçin.

En üst menüde dokunmatik ekran alanı kullanımını kapatabilirsiniz. Eğer mouse kullanıyorsanız bu alanı kapatmanız da fayda vardır. Özellikle yazı yazarken dokunmatik ekrana dokunulması durumunda hatalar oluşmaktadır.

Dokunmatik yüzey kategorisini sağ tarafta, bir miktar aşağı kaydırın ve ardından “Dokunmatik Alanınızı Sıfırla” bölümünün altındaki “Sıfırla” düğmesine tıklayın.

Ayrıca, üreticinin kurulu touchpad yazılımı varsa, touchpad ayarlarına da göz atarak yapabilirsiniz. Her üretici firmanın  yazılımı farklıdır. Bu nedenle bilgisayarınız marka modeline göre yazılımları inceleyerek bu işlemi yapabilirsiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*