Windows 10'da Güç Düğmesiyle Dizüstü Bilgisayar Ekranı Nasıl Kapatılır? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Güç Düğmesiyle Dizüstü Bilgisayar Ekranı Nasıl Kapatılır?

laptop güç düğmesi

Windows 10 dizüstü bilgisayarı kapatmak için genelde güç düğmesini kullanırız veya bilgisayarın kapağını kapatarak da bilgisayarı kapatmayı tercih edebiliriz. Güç düşmesine uzun basıldığında bilgisayar kapanır. Güç düğmesini özelleştirerek güç düğmesine dokunarak ekranı kapatma özelliğini de kullanabilrsiniz.  Kapağı kapatmadan dizüstü bilgisayarınızın ekranını kapatmanın hızlı ve kolay bir yolunu istiyorsanız, güç düğmeni ekranı kapatmak için ayarlayabilirsiniz. Bu yazımızda Windows 10’da Güç Düğmesiyle Dizüstü Bilgisayar Ekranı Nasıl Kapatılır? konusunu işleyeceğiz.

Güç Seçenekleri ile Güç Düğmesini Özelleştirme

Güç düğmesine yapacağı görevi belirleyerek özelleştirebilirsiniz. Güç düğmesini özelleştirmek için dizüstü bilgisayarda güç seçeneklerine erişmeniz gerekir. Güç düğmesi seçeneklerine ulaşmak için iki tıklama gerekir.

Güç seçenekleri pil

  • İlk olarak, görev çubuğunuzdaki pil simgesine sağ tıklayıp Güç Seçenekleri’ne tıklayın.
  • Ardından sol alandan”Güç düğmesinin yapacaklarını seçin”  linkini tıklayın.

İlgili: Windows’da Gelişmiş Güç Seçenek Ayarları Nedir?

Ekranı Kapatmak için Güç Düğmesini Kullanmak

pilde güç düğmesi

Artık güç düğmesini özelleştirebilirsiniz. Burada güç düşmesinin yapacağınız işlemler için “Pilde” ve “Prize takılı” durumları için iki ana kategori vardır. Özelleştirmenizi bu iki ana kullanıma göre özelleştirmelisiniz.

Güç düğmesine basıldığımda ekranı kapatma seçeneği

güç düğmesine basıldığında

Bilgisayarınızı nasıl kullanıyorsanız seçeneğinizi ona göre yapmalısınız. Bilgisayarı batarya takılı iken kullanıyorsanız “Pilde”, Prize takılı kullanıyorsanız “Prizde takılı” seçeneği altındaki seçeneklerle ilerlemelisiniz.

Güç düğmesine basıldığımda alanındaki karşınıza “Hiçbir şey yapma”,  “Uyku”, “Kapat” ve “Ekranı Kapat” seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Windows 10’da bu seçenek varsayılan olarak “Uyku” seçeneği seçilidir. Güç düğmesne basıldığında ekranın kapanmasını istiyorsanız, “Ekranı kapat” seçeneğini seçerek ve tamam diyerek işlemi sonlandırabilirsiniz.

Artık güç düğmesine dokunduğunuzda ekran kapatılacak tekrar bastığınızda ise ekran açılacaktır. Çok uzun süre basılı tutmamaya dikkat edin; aksi takdirde dizüstü bilgisayar kapanır. Bilgisayarınızı kapatmayı zorlamak için güç düğmesine uzun basmalısınız.

Ekranı kapatmak, dizüstü bilgisayarınızı hazırda beklet veya uyku moduna almaktan çok farklıdır. Hazırda beklet ve uyku arasında belirgin farklılıklar var, ancak kısacası ikisi de dizüstü bilgisayarı durağan hale getiriyor.

Ekranı kapatmak sadece monitörün kapanması anlamına geliyor. Windows 10 işletim sistemi olduğu gibi çalışmaya devam eder.

Uyku ve Hazırda Beklet Farklı mı?

Uyku ve Hazırda Beklet, Windows için farklı güç modlarıdır. Çok benzer görünseler de, aralarında farklılık vardır.

Hazırda Beklet, bilgisayar açık olduğu gibi beklemede kalır. Açık dosyalar, programlar sabit diskte konumunu korur, Uyku modu ise her şeyi RAM’de muhafaza eder. Windows, hazırda bekletmede olduğu gibi kapanmaz ancak, düşük güç durumunda çalışır.

Bir yorum bırakınız...

*