Windows 10'da Kısayol Kullanarak Ekran Bölme Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji Windows 10'da Kısayol Kullanarak Ekran Bölme Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Kısayol Kullanarak Ekran Bölme Nasıl Yapılır?

Windows 10

Windows 10, birçok güzel özelliğe sahiptir. Bu özelliklerden biri de  ekran bölme işlemidir. Toplantı gibi aktivitelerde çoklu monitörler kullanma ihtiyiacı çok fazla duyarız veya TV’de film izlemek için bilgisayarı TV’ye bağlayarak daha geniş ekran kullanmak isteriz.  Windows 10’da ekranı bölerken farklı alternatifler vardır. Ekran görüntüsünün tamamını  veya bir kısımını diğer monitöre aktarabilmek için Windows 10 seçenekler sunar. Bu makalede Windows 10’da Kısayol Kullanarak Ekran Bölme Nasıl Yapılır? işlemini anlatacağız.

Windows 10’da Kısayol Kullanarak Ekran Bölme Nasıl Yapılır?

Windows 10 ekran bölme işleminde, görüntü aktarılacak ekranların bilgisayara kablolu olarak bağlantılı olması gerekir. Windows 10’un birden çok ekranı kullanma işlevini hızlı bir şekilde yapmak için kısayol ile ekran bölme ekranına geçiş vardır. Aynı anda “Windows + P” tuşlarına basın.

yansıtma ekran bölme

Ekranınızın sağ tarafında “Yansıt” başlıklı bir menü açılır. Yansıtma denince daha çok projeksiyon ile  görüntünün beyaz perdeye aktarılması aklımıza gelir. Burada yapılan işlemde aslında benzerdir. Burada mantık görüntüyü başka bir ekrana aktararak ekran görüntüsünü yöneterek bölmedir. Windows 10’da Windows + P kısayol tuşlarına bastıktan sonra karşınıza bazı seçenekler gelecektir. İşt bu seçeneklerin anlamları:

Windows 10’da Ekran Bölme Seçenekleri

Sadece Bilgisayar Ekranı: Bu seçenekte bilgisayarınıza birden fazla monitör bağlı olsa da, sadece mevcut monitörünüzde görüntü olur. Diğer monitörlere görüntü aktarımı olmaz.

Yenile: Ana bilgisayar ekranındaki ana görüntünün aynı şekilde başka bir monitöre de yansımasıdır. Bu, aynı ekran görüntüsü iki monitörde olacak demektir.

Uzat:  Bu seçenekte ana bilgisayardaki görüntünün diğer bağlanan monitörlere dağılımı demektir. Diğer monitörleri de ekstra bir monitör alanı kullanmak için idealdir. Örnek verecek olursak bilgisayarınızda güvenlik kamera görüntülerini  veya youtubedan video açtınız, sadece bu ekran görselini sürükleyerek diğer monitöre aktarabilirsiniz ve bilgisayarınızın ana ekranından diğer  işerinize devam edenilirsiniz. Burada monitör sayısını arttırarak bir çok alternatif için kullanılabilir.

Sadece ikinci ekran: Bu seçenekte “Sadece bilgisayar ekranı” seçeneğinin tam tersidir. Ekran görüntüsü ana bilgisayar ekranından bilgisayarınıza bağlanan diğer monitöre aktarılır. Görüntü sadece ikinci ekranda görüntülenir.

Kablosuz bir ekrana bağlan: Bu seçenek yukarıdaki kategorilerden farklıdır. Aynı kablosuz ağda, kablosuz özelliği olan ekrana, görüntü yansıtmak için kullanılır. Bu işlemi bilgisayarınız ve Akıllı (Smart) TV arasında görüntü yansıtması için kullanabilirsiniz.  TV’nizin kablosuz ağını aktif ederek cihazları kablosuz ağdaki bularak eşleştirmeniz gerekir.

Bir yorum bırakınız...

*

windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...