Windows Dosya Geçmişi Kullanarak Verileri Yedekleme | Sonsuz Teknoloji

Windows Dosya Geçmişi Kullanarak Verileri Yedekleme

backup windows
İlk kez Windows 8’de tanıtılan bu özellik, Windows 10’un ana yedekleme aracı haline geldi. İsim sizi yanıltabilir  dosyaların önceki sürümlerini geri yüklemek için kullanılan araç olduğunu düşünebilirsiniz, ancak ondan farklı olarak tamamen işlevsel bir yedekleme aracıdır. Dosya Geçmişi ayarlandıktan sonra dosyalarınızı harici bir sürücüye otomatik olarak yedekleme kolaydır.

Dosya geçmişi nedir?

Dosya Geçmişi, Windows 8.1’de tanıtılan ve Windows 10’da da kullanılabilen bir araçtır. Amacı basit ve otomatik veri yedeklemeleri içindir. Bu araç, verilerinizi yedekleyen çeşitli cihazlarla çalışır. Kurulumu kolaylaştırmaktan başka, dosyalarınızın birden çok sürümünü depolamak ve istediğiniz herhangi bir yedeklemede kurtarma olanağı sunar.

Dosya Geçmişini Etkinleştirme

windows yedekle

Öncelikle bilgisayarınıza bir harici sürücü bağlayın ve ardından Başlangıç menüsünün altında Ayarlar‘ı açın ve “Güncelleştirme ve Güvenlik -> Yedekleme” ye gidin.

Dosya Geçmişini kullanarak Yedekle” altında, “Sürücü ekle” seçeneğini tıklayın. Bunu yapmak tüm olası harici sürücüleri listeler ve bunları yedeklemeyi seçmenize izin verir.

Listeden, Dosya Geçmişi için kullanmak istediğiniz sürücüyü seçin. Bu seçildikten sonra, “Dosyalarımı otomatik olarak yedekle” seçeneği belirir ve otomatik olarak açılır. Bu ayar, Windows’un bilgisayarınıza bağlandığında Windows’un dosyalarınızı otomatik olarak sürücüye yedekleyeceği anlamına gelir.

Bir sonraki adım dosya geçmişi ayarlarınızı yapılandırmak olacaktır.

Dosya Geçmişi Ayarlarını Yapılandırma

Varsayılan olarak, Dosya Geçmişi her saat yedekler gerçekleştirir. Ancak bu, özelleştirilebilir. Bunu yapmak için aynı menü içerisinde “Diğer seçenekler” ve “Gelişmiş Ayarları görüntüle”yi seçin. Ek olarak, yedek kopyaların ne kadar süre sakladığını ve hangi dosyaların yedeklendiğini de özelleştirebilirsiniz.

Dosyaları Geri Yükleme

windows yedekle geri yükleBu işlemi gerçekleştirmek için, yedekleme sürücünüzün bilgisayarınıza bağlı olduğundan emin olun. Ayarlar altında “Güncelleştirme ve güvenlik” seçeneğini seçin, “Yedekleme”yi seçin, “Diğer seçenekler” öğesini seçin ve pencerenin en altında “Dosyaları geçerli bir yedekten geri yükle”yi seçin.

Bu, dosya geçmişinizi açar ve ne yedeklemek istediğinizi seçebilirsiniz. Burada bir veya daha fazla dosya veya klasöre göz atabilirsiniz. Dosyalara veya klasörlere sağ tıklamak bunları önizlemenize olanak tanır. Geri yüklenecek dosyaları seçin ve bilgisayarınıza geri yüklemek için yeşil düğmeye tıklayın.

Bilinmesi Gereken Konular

Dikkat edilmesi gereken ilk nokta, bu yedekleme seçeneğinin işletim sisteminizle birlikte gelmesidir. Bu, işletim sisteminizle sorunsuz bir uyumluluğa sahip olduğu anlamına gelir.

Çalışma prensibi, dosyalarınızın anlık görüntülerini almayı ve USB veya ev ağınız üzerinden bağlanan harici bir sabit diskte saklamayı içerir. Bu saklanan dosyalar belgelerinizin geçmiş sürümlerine ait bir kitaplık oluşturur ve zaman içinde kurtarma sürümleri için seçeneklerinizi artırır.

Bilgisayarınız için düzenli yedeklemeler yapmak iyi bir uygulamadır. Sürücünüze yeni bir yedekleme yaptığınız zaman bir süre alır, ancak sabit diskinizi yeniden biçimlendirmeniz ve tam bir geri yükleme yapmanız gerektiğinde hayati bir önlem olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*