Bad Sector Nedir ve Bad Sector Nasıl Düzeltilir? ∞ Sonsuz Teknoloji

Bad Sector Nedir ve Bad Sector Nasıl Düzeltilir?

bad sector

Bad Sector hatası oluştuğunda hdd meydana gelen hatalı alanları okumaya çalışıldığında bad sektor hatası alınır. Okuma ve yazma işlemi gerçekleşmez. Bu yazımızda Bad Sector nedir? ve  Bad Sector onarma? nasıl yapılır konularını ele alacağız.

Bad Sector nedir?

Bilgisayarın depolama alanı hepimizin bildiği gibi harddisklerdir. Depolama alanlarının iki türü vardır. SSD’ler ve geleneksel HDD‘ler. SSD’ler pahalı doanımlardır, bu sebepten HDD’ler halen yaygındır. HDD’lerde veriler sektör birimi üzerine yazılır. Veriler burada depolanarak muhafaza edilir.  Verilerin Sabit disk üzerine kayıt edildiği birimlere Sector adı verilir. Bu sektorlerde bozukluk olduğunda oluşan hataya “Bad Sector” adı verilir.

Bad Sektorün oluşma nedenleri;

  • Harddisikn aşırı ısınması fiziksel zarar oluşturur. Standart sıcaklık 45-60 arasıdır.
  • Bilgisayarın bulunduğu ortam nemli ise harddiskin zarar görme olasılığı yüksektir.
  • HDD’ler mekanik donanımlardır kayıt etme ve okuma yaparken çalışan mekanik bir mekanizma vardır, bu nedenle zamanla yıpranmadan dolayı ömürleri biter.
  • En sık karşılaşılan sorun harddiskin darbe almasıdır. Özellikle bilgisayar çalışırken bilgisayarın darbe alması bad sektor hatasını meydana getirir.
  • Nadirende olsa üretim kaynaklı hatalarda da meydana gelebilir. Bunu zaten yeni aldığınız bir cihaz ise hemen fark edip değişim yoluna gidebilirsiniz.

Şunu açıkca ve net olarak söylemek gerekir ki Bad Sektor hatalarının meydana gelme sebebi genellikle fiziksel sebeplerdir. Bu nedenle yazılımlarla düzeltime olasılığı düşüktür.

Bad sector olasılığını gösteren belirtiler

1. Hardiskte RAW erişilemez hale gelebilir. Harddiske komut verdiğinizde “Konum mevcut değil. Sürücü erişilebilir değil. Veri hatası (döngüsel artıklık denetimi)” gibi hata mesajları alıyorsanız en önemli kuvvetli belirtilerden biridir.
2. Bir programı çalıştırması ve veriyi okuması uzun zaman alır.
3. Bilgisayarınız sebebini bir türlü keşfedemediğiniz sebepsiz yavaşlama ve donma yapar.
4. Bilgisayarınız açılırken sabit diskten garip mekanik sesleri gelir.
5. Bilgisayarda “Windows bir sabit disk sorunu algıladı”  hatası ile karşılaşır ve Windows size verileri yedeklemenizi öneren bir ileti mesajı göstermeye başlar.
6. Bilgisayar açılışında yavaşlama ve her geçen gün  mavi ekran hataları artmaya başlar.

Bad Sector Onarma

Üretim kaynaklı bir sorun ise bunun yolu kolay, hiç tamir yollarına gitmeden garantiden değişim yapmaktır.

Bad sektor onarma program ile hata düzeltilebilir mi? Şunu açıkça söylemek gerekirse genel olarak yazımsal olarak düzeltmek tamamen oluşan zararın derinliğine bağlıdır. Fiziksel zarar olduğundan yazımsal müdahaleler çözüm getirmeyebilir. Ama denemeye değer, Bad sektor onarma yapabilmek için bazı yazımsal yöntemleri denemenizde fayda vardır.

Komut İstemi ile Bad Sector Onarma

Komut istemini yönetici olarak açın. Komut istemini yönetici olarak açmak için  açmak için Başlat menüsünü açın, arama alanına cmd yazın ve CMD programını sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.

Bad sektor hatasının C sürücüsünde olduğunu varsayarak işlemlerimizi yapalım. Siyah ekrandaki komut alanınına aşağıdaki kodu yazın ve enter’a basın.

chkdsk C: /f /r /x

cmd

Enter dedikten sonra karşınıza bir uyarı çıkacaktır. Burada “E”ye basarak işleme devam edebilirsiniz. Ardından Aşağıdaki iki komutları da sırasıyla kuıllanın.

chkdsk C: /scan
chkdsk C: /spotfix

Üçüncü Taraf  Yazılımlar ile Bad Sector Onarma

Bir diğer yöntemde üçüncü taraf yazlımları kullanmakttır. İnternet’te bad sector hatalarını düzelten bir çok program vardır. Bunlardan bir kaç örnek verecek olursak;

Hd Tune adlı program indirip Bad Sector hatasını düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Diğer başka bir deneyebileceğiniz program ise Active Kill Disk adlı programdır. Bir örmek programda Hdd Regenerator adlı programdır. Bu programlarla harddisk üzerinde bad sektörleri düzeltme yapmayı deneyebilirsiniz. Eğer çok önemli sektor alanlarında hasar yok ise bu yazılımar “bad sector” hatasını düzeltebilir.

Sonuç

Bad Sektor hatalarını programlar aracılığı ile onarmak çok zordur. Aslında, Bad Sektor hataları fiziksel zararlardan meydana geldiğinden şuan için çözümü oldukca zordur. Bunu programlar aracılığı ile başarabilirseniz şanslısınız demektir. Bu yöntemlerden sonuç alamaz iseniz muhtemelen fiziksel zarar çok fazla olmuş demektir. Bunun da tek çözümü yeni bir HDD veya SSD satın almaktır. SSD’ler biraz pahalı depolama sürücüleridir. Ancak Bilgisayar performansını arttıran ve bad sector gibi hatalar oluşmayan cihazlardır.

Bir yorum bırakınız...

*