Windows Dizüstü Bilgisayarda Batarya Ömrü Nasıl Daha Uzun Süre Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

Windows Dizüstü Bilgisayarda Batarya Ömrü Nasıl Daha Uzun Süre Kullanılır?

windows batarya
Dizüstü bilgisayar kullanmanın en büyük dezavantajı, elektirik olmayan yerlerde bilgisayar kullanırken bataryanın bitiyor olmasıdır. Windows Dizüstü bilgisayarlarda batarya ömrünü daha tasarruflu kullanarak daha uzun üzere kullanabilirsiniz. Bu makalede dizüstü bilgisayarda bataryadan nasıl tasarruf ederek daha uzun kullanılacağından bahsedeceğiz. Bu makaleden bahsetmeden önce bataryanızın fiziksel durumunun nasıl olduğunu bu makaledeki bilgilerden faydalanarak öğrenebilirsiniz.

Pil tasarrufu modu

Windows 10’un yerleşik güç tasarrufu seçeneklerinden yararlanmanın en kolay yolu, Pil Tasarruf modunu kullanmaktır. Sistem kaynaklarını azaltır ve pil ömrünü uzatır.

Bu mod, dizüstü bilgisayarınızın pili yüzde 20’nin altına düştüğünde otomatik olarak etkinleşir, ancak bu ayarı isterseniz kendi kullanımınıza göre özelleştirebilirsiniz.

PC’nizin hangi pil modunda olduğunu kontrol etmek için, sağ altta yer alan görev çubuğunun bildirimler alanındaki pil simgesini tıklayın. Bir pencere geçerli pil ömrü yüzdesini ve güç modunun seviyesi görüntüler.

batarya performans ayarlama

Güç modunu seviyesini kaydırma çubuğunu sağa sola kaydırarak performans ayarlamasını yapabilirsiniz. En sağa getirdiğinizde en iyi performans olarak ayarlanır. Bu durumda batarya çabuk biter. En sola getirildiğinde batarya ömrünü daha uzun süreli kullanmak için ayarlanır. Bu nedenle bataryadan tasarruf etmek için kaydırma çubuğunu en sola getirin.

batayra tasarruf

Bu modun ne zaman otomatik olarak aktif olacağını değiştirmek istiyorsanız, Windows “Ayarlar” uygulamasını açın buradan “Sistem” ve ardından “Pil” seçeneğini tıklayın. Sağ tarafta “Pil Tasarruf ” sekmesinde aktivasyon noktası yüzde 20’den, otomatik etkinleştirme noktasını değiştirmek için kaydırıcıyı hareket ettirin.

Ekran Parlaklığını Azalt

Dizüsüt bilgisayar bataryasını en fazla azaltan unsur yüksek ekran parlaklık ayarıdır. Ekran parlaklığını azaltırsanız, dizüstü bilgisayarınızın güç kullanımını önemli ölçüde azaltırsınız.

ekran parlaklık

Ekran parlaklığını değiştirmek için Ayarlar> Sistem> Monitör’e giderek sağ tarafta açılacak  “Yerleşik ekran parlaklığını değiştir” başlığı altındaki kaydırma çubuğunu kullanarak yüksek olan ekran parlaklığını azaltabilirsiniz.

Uyku modu yerine Hazırda Bekletme Modunu Kullanın

Dizüstü bilgisayarınızın kapağını kapattığınızda veya bir süre müdahala etmediğinizde, Uyku moduna geçer. Bu düşük güç modu, sisteminize hızlı bir şekilde devam etmenizi sağlar, ancak pili kullanmaya devam eder. Zamanla, piliniz tamamen boşalacaktır.

Hazırda Bekletme modunu alternatif olarak kullanabilirsiniz. Geçerli Windows oturumunun anlık görüntüsünü sabit sürücüye kaydeder, böylece dizüstü bilgisayarınızı kapatabilirsiniz. Uyku modundan daha yavaş, ancak pil kullanımınızı daha uzun süre koruyacaktır.

Uyku modundan Hazırda Bekletme moduna hızlı bir şekilde geçmek için klavyenizdeki Windows + R tuşlarına basın ve ardından Windows Güç Seçenekleri menüsünü açmak için çalıştır kutusuna “powercfg.cpl” yazın. Sol kenar çubuğundan, “Güç Düğmelerinin Ne Yapacaklarını Seçin” i tıklayın.

güç düğmesi

Üst kısımdaki “Şu Anda Kullanılamayan Ayarları Değiştir” i tıklayın. Her açılır menüyü tıklayın ve “Uyku” yu “Hazırda Beklet” olarak değiştirin.

Bilgisayarınızı tamamen uyku moduna geçirme seçeneğini kaldırmak için, “Kapat Ayarları” bölümündeki “Uyku” yanındaki kutunun işaretini kaldırın. İşiniz bittiğinde, “Değişiklikleri Kaydet” i tıklayın.

Batarya Boşaltan Uygulamaları Devre Dışı Bırakın

Bilgisayarınızdaki bazı uygulamalar bataryanızı fazla tüketiyor olabilir. Bu nedenle hangi uygulamanın ne kadar enerji harcadığını öğrenmeniz gerekir. Hangi proramın ne kadar enerji harcadığını öğrenmek için;

Windows 10 “Ayarlar” uygulamasını açın ardından “Sistem> Pil”seçeneğini tıklayın. Geçerli pil yüzdesinin altında, “Hangi Pillerin Pil Ömrünüzü Etkilediğini Görün” bölümüne tıklayın.

batarya ömrü

Windows en fazla enerji harcayan uygulamaları listeler. Varsayılan olarak 24 saatlik bir liste gelir. Bunu altı saat veya bir hafta gösterecek şekilde değiştirebilirsiniz. Fazla güç harcaması yapan uygulamayı arka planda çalışmasını kapatabilirsiniz veya uygulama kullanmadığınız bir uygula ise bilgisayardan tamamen kadırabilirsiniz.

Bluetooth ve Wi-Fi’yi devre dışı bırak

Bluetooth ve Wi-Fi’yi kullanmadığınız sürece devre dışı bırakın. Bluetooth’u hızlı bir şekilde devre dışı bırakmak veya etkinleştirmek için, görev çubuğunun sağ alt köşesindeki Bildirimler simgesine ve ardından Bluetooth simgesine dokunun. Etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için Bluetooth simgesine tıklayın.

Wi-Fi’yi devre dışı bırakmak istiyorsanız, Windows Eylem Merkezi’ndeki ağ sembolünü tıklayın. Beliren ağ menüsünde, devre dışı bırakmak için “Wi-Fi” kutucuğuna tıklayın. Etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için “Wi-Fi” kutucuğuna tıklayın.

Windows 10 Güç Sorun Gidericisini kullanın

Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrü zayıfsa ve nedenini belirleyemiyorsanız, Windows 10 Güç Sorun Giderici’yi kullanabilirsiniz.

Windows 10 “Ayarlar” uygulamasını açın. Buradan, Güncelleme ve Güvenlik> Sorun Gider> Güç öğesine tıklayın ve ardından aracı etkinleştirmek için “Sorun Gidericiyi Çalıştır” seçeneğine tıklayın.

güç sorun giderici

Windows, geçerli ayarları pil ömrünü etkileyebilecek olası sorunlar için arayacaktır. Algılanan sorunları gidermek için eşleşmeyen ayarları otomatik olarak değiştirir.

Sorun giderme aracı çok profesyonel bir araç değildir. Ancak farkedemediğiniz basit sorunlar varsa onları bulur ve çözer.

Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrü beklentilerinizi karşılamıyorsa, muhtemelen batarya ömrü bitmiştir. Batarya ömrünü kontrol edin. Batarya ömrü bitikse, bilgisayarınızı sık sık şarj edin ve mümkün olduğunca pil seviyesini yüzde 50’nin üzerinde tutmaya çalışın. Batarya bitikse kendinize yeni batarya satın alma zamanı gelmiştir.

Bir yorum bırakınız...

*

valve-steam-deck

Steam Deck Nedir? Steam Deck’in Donanım Özellikleri

Valve yaptığı bir açıklama ile Steam kütüphanenizde ki tüm oyunları oynayabileceğiniz yeni bir el konsolu olan Steam Deck konsolunu duyurdu. Bu konsol ile Steam ...
windows key

Ucuza satılan Windows 10 Keyler Güvenilir mi?

Aliexpres, Trendyol ve eBay gibi sitelerde Windows 10 Pro Keyleri 39 TL gibi bir fiyata satıldığını görmüşsünüzdür. Bunlar normal satış fiyatının on katı altında ...
resident-evil-8

Resident Evil 8 Hikayesi

Resident Evil 8 bir önceki Resident Evil oyununun 3 yıl sonrasında geçiyor. Baker çiftliğinden canlı kurtulmayı başaran Ethan ve Mia yaşadıkları hayatı geride bırakmış ...
playstation1

PlayStation Tarihi: Konsol Nasıl Ortaya Çıktı?

PlayStation tarihi birçok kişinin ibret alması gereken önemli bir tarihi bizlere sunuyor. Bu konuda ilk konsolun çıkışından söz edeceğiz. Sony’nin oyun konsolu olan PlayStation, ...
metaverse nasıl alınır

Metaverse Nedir, Arsa Nasıl Alınır?

Metaverse ilk olarak yazar Neal Stephenson, sanal gerçeklik ortamlarındaki gerçeğe yakınlığı tasavvur ettiği 1992 bilimkurgu romanı “Snow Crash”te ilk defa “Metaverse” terimini ortaya atmıştı ...
Windows-11

Windows 11 ile Beraber Gelen Yenilikler Nelerdir?

Windows 11 hepimizin de bildiği gibi Windows’un yeni işletim sistemidir. Normalde Microsoft Windows 10’un en son sürüm olacağını ve yeni bir sürüm gelmeyeceğini söylemekteydi ...
ping

Online Oyunlarda Yüksek Ping Sorunu Nasıl Çözülür?

Özellikle rekabetçi oyunları oynayan birisi iseniz ping oranının ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Bilgisayarınız ile oyunların oynandığı sunucular arasında sağlanan paket gönderim ve alınıma ...
TheLastOfUs

The Last Of us İnceleme

The last Of us, Naughty Dog tarafından 2013 yılında piyasaya sürülmüş, PlayStation özel oyunudur. Oyunun hikayesi Apocalyptic bir dünyada geçmektedir. The Last of Us ...
Uzay Teleskobu

James Webb Teleskobu Nedir?

James Webb Uzay Teleskobu, 2002 tarihinden bu yana çalışmalarının sürdürüldüğü, 24 Aralık 2021 tarihinde de görevine uğurlanan bir uzay teleskobudur. Çalışmaları NASA, Avrupa Uzay ...
salesforce nedir

Salesforce CRM ve Özellikleri?

Salesforce, dünya genelinde hizmet veren, kurumsal anlamda bulut bilişim şirketi olan ve Müşteri İlişkileri Yönetim (CRM - Customer Relationship Management) hizmeti sağlayan sektörün lideri ...