Windows Açılırken Ekran Klavyesini Otomatik Başlatma | Sonsuz Teknoloji

Windows Açılırken Ekran Klavyesini Otomatik Başlatma

ekran klavyesi

Bilgisayarlarımızın giriş birimi olan donanımsal klavyelerde herhangi bir sorun yaşamamız durumunda Windows’un hizmetlerinden olan ekran klavyesi uygulamasını kullanarak klavye sorunumuza çözüm bulabiliriz. Eğer sizlerin de bilgisayarındaki klavyesinde sorunlar bulunuyor ise ekran klavyesini kullanarak klavye ile olan işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Ekran klavyesi ekran üzerinde çıkan sanal bir klavye uygulamasıdır. Kullanıcıların klavyelerinde bir sorun yaşaması durumunda klavye ile olan işlemlerini kolayca gerçekleştirebilmeleri için Windows tarafından sunulan bir hizmettir.

Windows işletim sisteminin bulunduğu bilgisayarların tamamında ekran klavyesini kullanarak normal klavyenizle yapabildiğiniz işlemlerin tamamını bu sanal klavye ile gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin bilgisayarınıza bir format işlemi gerçekleştirdiniz ve bilgisayarınız klavyenizi tanımıyor. Ya da klavyenizin üzerine bir sıvı döküldü ve klavyeniz çalışmıyor. Bu ve benzeri sorun yaşadığınız durumlarda ekran klavyesini kullanarak donanımsal klavyenizin yokluğunu hissetmemiş olacaksınız.

Ekran klavyesi açma komutu ile bilgisayarınızın sanal klavyesini açabilirsiniz. Peki ekran klavyesini nasıl açabiliriz? Gelin hep birlikte ekran klavyesi nasıl açılır ve nasıl kullanılır hep birlikte bakalım?

Ekran Klavyesi Nasıl Açılır?

Bilgisayarınızda donanımsal klavyenizin yerine kullanabildiğiniz sanal klavye olan ekran klavyesi açma işlemi oldukça basit bir işlemdir. Ve bu işlemin farklı farklı yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki arama kısmına ekran klavyesi açma komutu vererek ekran klavyesini başlatmaktır. Bunun için;

 • Windows işletim sistemli bilgisayarınızda ‘Başlat’ sekmesine tıklayın.
 • Arama kısmına ‘Ekran Klavyesi’ yazın. Arama işleminin sonucunda arama kısmında karşımıza çıkan ‘Ekran Klavyesi’ yazısına tıklın.
 • Windows ekran klavyesini otomatik olarak başlatacaktır.

ekran klavyesi ayarlama

Ekran klavyesini başlatmanın bir diğer yöntemi ise görev çubuğu üzerinden ekran klavyesi açma yöntemidir. Bunu için;

 • Farenizin imlecini görev çubuğu üzerine getirin ve sağ tıklayın.
 • Açılan menüde yer alan ‘Dokunmatik Klavye Düğmesini Göster’ yazısına tıklayın.

dokunmatik klavye

 • Artık ekran klavyesi uygulamasının simgesi görev çubuğunun sağ kısmında belirecektir. Bu simgeye tıklayarak ekran klavyesini başlatabilirsiniz.

Türkçe klavye

Yukarıda yer alan yöntemlerden dilediğinizi uygulayarak ekran klavyesini başlatabilirsiniz. Ancak siz bilgisayarınızın her açıldığında ekran klavyesini otomatik başlatma işlemini kendisinin yapmasını istiyor iseniz aşağıda yer alan adımları takip ederek bilgisayarınızın her açılışında ekran klavyesini otomatik başlatmasını sağlayabilirsiniz.

Ekran Klavyesini Otomatik Başlatma

Bilgisayarınızın ekran klavyesini otomatik başlatma işlemini yapmak için,

 • Öncelikle Denetim Masası sekmesini açın.
 • Buradan sağ üst kısımda yer alan kategori görüntüleme ölçütünü “Küçük simgeler”i seçerek Tüm Denetim Masası Öğelerini görüntüleyin.
 • Ardından Erişim Kolaylığı Merkezi sekmesine tıklayın.
 • Son olarak Bilgisayarı Faresiz veya Klavyesiz Kullan sekmesine ilerleyin.

 

ekran klavyesi ayarlanması

 • Burada karşınıza çıkan ekranda ‘‘Ekran Klavyesini Kullan’’ seçeneğini işaretleyin.

ekran klavyesi kullan

Yukarıda yer alan işlemleri sırasıyla gerçekleştirdiğiniz takdirde ekran klavyesi bilgisayarınızın her açılışında otomatik olarak başlatılacaktır. Eğer bu işlemi iptal etmek istiyor iseniz aynı adımları takip ederek Ekran Klavyesini Kullan seçeneğinde yer alan tik işaretini kaldırabilirsiniz. Tik işaretini kaldırdığınız takdirde ekran klavyesi bilgisayarınızın açılışında otomatik olarak başlatılmayacaktır.

 1. Seda Nur
  17:25 24 Ekim 2020 17:25

  Klavyem bozulmustu bu bilgiler gercekten cok isime yaradi yazara ve siteye tesekkur ederim emeginize saglik

Bir yorum bırakınız...

*