Windowsda Bilgisayar Kapatmayı Hızlandırmak | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windowsda Bilgisayar Kapatmayı Hızlandırmak

Hzılı kapat

Windows bilgisayarlarda yeniden başlatma ihtiyacı zaman zaman duyarız veya bilgisayarın başından ayrıldığımızda bilgisayarımızı kapatmak isteriz ama bir sebepten dolayı, Windows bilgisayarınız kapanırken zaman alıyor. Zaman içerisinde virüslerden etkilenmelerden dolayı bazı ayalarının değişmiş olması olabilir.

Windows bilgisayarınızın neden bu şekilde davrandığının çeşitli nedenleri vardır. Aşağıda, Windows kapatma işleminizi hızlandırmanız için göz atmanız gereken servisler.

Filtre Uygula

Bilgisayarınız kapatılırken çalışan hizmet kapatma işlemini yavaşlatacaktır. Hangi servislerin çalışır durumda olduğunu kontrol etmek için, Sol altta Başlat menüsüne sağ tıklayın ve “Olay Görüntüleyici” yi seçin.

olay görüntüleyici

Olay Görüntüleyici penceresi göründüğünde, “Uygulamalar ve Hizmetler Günlük -> Microsoft -> Windows -> Diagnostics-Performance-> Çalışıyor” a tıklayın. Çalışıyor seçeneğini sağ tıklayın ve “Geçerli Günlüğe Filtre Uygula” seçeneğini seçin.

fitre uygula

<Tüm Olay Kimlikleri Alanı>na tıklayın, 203 yazın ve Tamam’a tıklayın. Şimdi tüm kapatma olaylarının bir listesini göreceksiniz. Bu listede tıkladığınızda aşağı kısımda veya çift tıkladığınızda açılan pencereden  dosya ile ilgili bilgileri  göreceksiniz. Windows işletim sisteminin dışında işe yaramayan program ise onu bilgisayarınızdan kaldırın veya Windows + R tuşlarına basarak çalıştır‘ı açın ve services.msc yazarak hizmetlere ulaşın. Listeden kapanma sorunu yaratan hizmeti bulun ve devre dışı bırakın. Listedekiler hakkında bilginiz yoksa İnternet’te araştırarak ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

fitre uygula3

Sayfa Temizle’yi Kapat

Windows + R tuşlarına bakarak çalıştır‘ı açın ve regedit yazın.

clear page

“HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management.” Seçeneğine gidin. “ClearPageFileAtShutdown” seçeneğini seçin

Bu seçeneğe sağ tıklayın ve “Değiştir” seçeneğini seçin. Değer verisi kutusunda, değer bir (1)

 ise bu değeri sıfır (0) yapın. Devre dışı bırakmak rakamla sıfır (0) veya tekrar etkinleştirmek rakamla  bir (1) yazın. Seçiminizi eklemeyi tamamladıktan sonra, kayıt defterinden çıkmanız ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

Kapanma Sırasında Sanal bellek disk belleği dosyasını temizle’yi devre dışı bırak

yerel güvenlik

Bu özelliği devre dışı bırakmak, Windows bilgisayarınızın daha hızlı kapanmasına yardımcı olur. Bu seçeneği çalıştır‘ı tekrar açarak, secpol.msc yazıp Tamam’ı tıklayarak erişebilirsiniz. Yerel Güvenlik İlkeler’in açılması birkaç saniye sürecektir.

Sol bölmede, Güvenlik Ayarları tarafından takip edilen Yerel İlkeler öğesine tıklayın. Yerel İlkelerin alt klsöründe Güvenlik seçeneklerini tıklayın. Sağ tarafta listeden “Kapatma: Sanal bellek disk belleği dosyasını temizle” öğesini bulana kadar sağdaki bölmede aşağı doğru kaydırın. Bu seçeneğe tıklayın ve devre dışı bırakın.

Açtığınız Programları Kapatın

Bazen, daha önce açtığınız programları kapatmayı unutmuş olabilirsiniz. Bilgisayarınızı kapattığınızda, hala çalışan programların olduğunu hatırlatan bir mesaj alırsınız. Programları kullanmadığınız zaman kapatın. Kapanmakta inatçı programlar bazen bilgisayarı yediden başlat yapmadan kapanmaz.

Arka Plan Çalışan Programlar

Bilgisayarınızı ilk kurduğunuzda ve  yeni program kurduğunuzda bazı program veya servisler arka planda da çalışacak şekilde bilgisayarınızda yer alır. Bu bilgisayarınızı kullanım esnasında bilgisayarınızın yavaş çalışmasına sebep olur. Bilgisayarı kapatırken de yavaş kapanır. Bilgisayara kapat komutunu verdiğinizde çalışan programları tek tek kapattıktan sonra bilgisayar kendini kapatacaktır. Bu da oldukça sıkıcı bir zaman alır. Bu nedenle bilgisayarınızın arka plan çalışan programlarını kapatın. Windows bilgisayarda arka plan çalışan programların nasıl kapatılacağına buradan

bakabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

apple kamera

Apple Kameralarını Kapatanlara Önemli Uyarılarda Bulundu!

Apple kameralarını kapatan kullanıcılarına uyarılarda bulundu. Kameraların kapatılıyor olmasının cihazlara zarar verebilecek ...
wordpress galeri

En İyi 5 WordPress Galeri Eklentisi

WordPress kullanımında galeri eklentisi  mutlaka olması gereken eklentiler arasında yerini alır. Zaten ...
microsoft onenote

Microsoft OneNote Nedir Ne İşe Yarar?

Microsoft OneNote, Office 365 ile birlikte not düzenlemek için kullanılabilen bir uygulamadır ...
kvk

KVK Garanti Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

KVK Garanti sorgulama işlemi son derece basit ve bir o kadar da ...
excel hızlı

Excel’de Hızlı Doldurma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Excel’ de hızlı doldurma özelliği son derece basit ve pratik bir şekilde ...
fotoğraf küçültme

3 Farklı Resim Küçültme Yöntemi ile Site Hızınızı Artırın!

Hemen her web tasarım uzmanı fotoğraf ve görselleri kullanmadan önce küçültme ihtiyacı ...
zararlı virüsler

En Zararlı Yazılım Türleri Nelerdir?

En zararlı yazılım türleri, güvenli olmadan siteler yolu ile ya da pek ...
IQOO Z1 x 5G

2020 Yılının Beklenen Akıllı Telefonu IQOO Z1 x 5G Tanıtıldı! İşte, IQOO Z1 Fiyatı ve Özellikleri!

Son yılların fiyat performans telefonlarını üreten Vivo, 2020 yılına damgasını vuracak IQOO ...