Windows'da Oluşturulan ve Değiştirilen Dosyaları Bulma | Sonsuz Teknoloji

Windows’da Oluşturulan ve Değiştirilen Dosyaları Bulma

dosya arama

Bilgisayarınızda Windows aramayı doğru kullandığınızda oldukça güçlüdür. Bu makalede oluşturduğunuz ve değiştirdiğiniz dosyaları tarihe göre nasıl bulacağınızı ve nasıl kaydedileceğini göstereceğiz.

Bu makaledeki Dosya Gezgini’nden doğrudan arama yapacağız. Yakın zamanda oluşturulmuş veya değiştirilmiş dosyaları bulmak istediğiniz zamanlar vardır. Belki yakın zamanda bir dosyayı değiştirdiniz, ancak kaydettiğiniz yeri hatırlayamıyorsunuz veya yanlışlıkla bir yazılım kurulumuna izin verdiniz ve bu dosyaları hızlı bir şekilde bulmak istediniz. Sebebi ne olursa olsun, tarihe göre dosyaları bulmak kolaydır.

Dosya Zaman Damgalarını Anlama

Windows sistemindeki her dosyanın bir veya daha fazla zaman damgası vardır. Çalışacağınız ik temel zaman damgası şunları içerir:

Oluşturma Tarihi: Dosyanın oluşturulduğu tarih ve saattir.

Değiştirme Tarihi: Dosyanın en son düzenlendiği tarih ve saattir.

Windows’da belirli dosya türlerinde veya belirli koşullar altında kullanılan başka zaman damgaları da vardır. Örneğin, görüntüler bir fotoğraf makinesiyle çekildiğinde, Tarihi Çekilen zaman damgası kaydedilir. Diğer zaman damgaları bazı uygulamalar tarafından oluşturulabilir ve kullanılabilir.

Dosya Gezgini’nde Zaman Damgalarını Görüntüleme

Dosya Gezgini içindeki öğeler için zaman damgası bilgilerini kolayca görüntüleyebilirsiniz. Tek bir dosyanın ayrıntılarını görüntülemek için, o dosyayı sağ tıklatyın ve üst menüden”Özellikler” i seçin. Dosyanın özellikler penceresinde, “Ayrıntılar” sekmesine tıklayın ve zaman damgalarını görün.

Windows gezgini

Bir bakışta tüm öğelerin zaman damgası bilgilerini görüntülemek isterseniz, Dosya Gezgini Ayrıntıları görünümünde bunu yapabilirsiniz. Dosya Gezgini penceresinde, “Görünüm” sekmesinde, “Ayrıntılar” seçeneğini tıklayın. Sürücülerde Varsayılan olarak, “Değiştirme tarihi” yeni klasör oluşturularak yapılan işlemlerde  varsayılan olarak “Tarih” (Tarih ile oluşturma tarihi aynı tarihi gösterir) olarak zaman damgası için yalnızca bir sütun gösterilir. Diğer zaman damgalarını eklemek için, sütun başlığının herhangi bir yerine sağ tıklayın  görünmesini istediğinizi tıklayın. Diğer tüm farklı damgalara ulaşmak için “Tümü” olan seçeneği işaretleyin.

Windows gezgini2

Ayrıntıları Seç” penceresinde alfabetik sıraya göre sıralanmış çok sayıda seçenek vardır. İstediğiniz öğeleri seçin ve ardından “Tamam” düğmesini tıklayın. Konumlarını düzenlemek için sütun başlıklarını sürükleyebilir. Sıralama yapmak için sütün başlıklarına tıklayarak sıralama yapabilirsiniz. Yukarıda görünün “readme” dosyasında “oluşturma tarihi” ile “değiştirme tarihi” arasında tarih farklılığı göreceksiniz. Mantık olarak oluşturma tarihinin daha eski bir tarih olması gerekir, ancak burada değiştirme tarihi daha eskidir. Bu tür dosyaların anlamı kopyalanmış bir dosyadır. Oluşturma tarihi, dosyanın başka bir yerden kopyalandığı tarihi gösterir.

Windows Arama’yı Kullanarak Oluşturulan ve Değiştirilen Dosyaları Bulma

Windows gezgini5

Sisteminizdeki tüm son dosyaları görmek isterseniz, Windows Arama’yı kullanacağız.

Bir klasör içerisinde bir arama yapmak istiyorsanız arama yapmak istediğiniz klasörü açın sağ üst köşedeAra” sütünu göreceksiniz. Eğer bilgisayarın tamamında arama yapmak istiyorsanız  C: sürcüsüne gidin. C: sürücüsünde yapacağımız arama bilgisayardaki her şeyi arar ve bulur.  Eğer bilgisayarınızda ayrıca D: sürücü varsa bu alandakileri bulmaz D: sürücüsünde ayrıca arama yapmanız gerekir.

Dosya Gezgini, şeritteki “Ara” sekmesine yerleştirilmiş son zamanlarda değiştirilmiş veya yeni oluşturulmuş dosyaları aramak için uygun bir yoldur. C: sürücüsüne gidi ve sağ üst köşeden “Ara” sekmesine geçin, ara alanına “değiştirilme tarihi:

” yazın sonuna iki nokta koyduğunuzdan emin olun. İki nokta yaptıktan sonra karşınıza yukarıdaki gibi hazır “Bugün, Dün, Geçen Hafta gibi tarih seçenekleri çıkacaktır. Bu hızlı erişim seçeneklerini seçerek aramanızı yapabilirsiniz. Bu aramayı aynı şekilde  “oluşturma tarihi:” olarak da yapabilirsiniz. İki nokta koymayı unutmayın iki noktadan sonra tarih menüsü otomatik olarak çıkacaktır. Burada, geçen hafta değiştirilmiş dosyalar için bir arama yaptık. Yapılan aramada  geçen hafta bilgisayarımda yapılan değişiklikleri bana getirdi.

Ayrıca, normal tarih biçimlerini kullanarak belirli bir tarih yazabilirsiniz. Kullanabileceğiniz spesifik biçimler, sisteminizin nasıl kurulduğuna bağlıdır. Örneğin, 14 Şubat 2018’de değiştirilmiş dosyaları aramak için bilgisayarınızın tarih ve saat biçimine göre aşağıdaki arama metotlarını kullanabilirsiniz.

değiştirilmetarihi:14/08/18, değiştirilmetarihi:02/08/2018, değiştirilmetarihi:Şubat, 14 2018 gibi tarih formatlarını deneyebilirsiniz. Tarih aralığı yazmak için, iki dönemle ayrılmış iki tarih kullanın. Örneğin, 01 Şubat ve 14 Şubat 2018 tarihleri arasında eğiştirilen dosyaları aramak için şunları kullanırsınız: değiştirilmetarihi:01.02.2018..14.02.2018 (Bilgisayarınızın tarih biçimine göre ayarlayın)

Aramaları Daha Kolay Erişim İçin Kaydedin

Windows gezgini6

Son dosyalar için arama yapmak oldukça basittir, ancak işleri daha da kolaylaştırmak istiyorsanız, aramaları daha sonra hızlı bir şekilde tekrar ulaşabilmeniz için kaydedebilirsiniz. Dosya Gezgini’nde arama işlemini yaptıktan sonra üst sütünün “Ara”  menüsünün altında “Aramayı Kaydet” düğmesini tıklayın.

İstediğiniz bir yere kaydedebilirsiniz. Ancak yer belirlemeden kayıt yaptıysanız. Varsayılan olarak “Aramalar” adlı bir klasöre kaydedilir. Genelde “C: \ Kullanıcılar \ <kullanıcıadı> \” adresinde bulabilirsiniz. Windows 7’de, “Sık Kullanılanlar” klasörüne kaydedilir.

 

  1. merhabalar. değiştirme tarihi: yazıp iki nokta koyduğumda karşıma tarih seçenekleri çıkmadı. kendim yazdığımda da hiçbir sonuç bulunamadı dedi. ne yapmam lazım

Bir yorum bırakınız...

*