Windows'da Simge Önbelleği Nasıl Artırılır | Sonsuz Teknoloji Windows'da Simge Önbelleği Nasıl Artırılır | Sonsuz Teknoloji

Windows’da Simge Önbelleği Nasıl Artırılır

simge önyükleme arttırma

Videolar, fotoğraflar vb. Gibi ortam dosyaları ve PDF’ler gibi belgeler için Windows, dosyanın genel bir simge yerine küçük resim olarak gösterir. Bu, dosyaları her dosyayı açmadan hızlı bir şekilde tanımanıza yardımcı olur.

Dosya Gezgini’nizin tüm küçük resimleri yüklemek için yavaş olabileceği veya bazen de donabilir. Elbette, bu, belirli bir klasörde kaç dosya olduğuna bağlı. Bu durumlarda, iki şey yapabilirsiniz: simge önbelleğini yeniden oluşturun veya simge önbelleğini artırın, böylece Windows eskileri kaldırmadan daha fazla küçük resim saklayabilir.

Windows’un simge önbelleğini artırarak daha fazla küçük resim saklamasına izin verdiğinizde, Dosya Gezgini’ndeki dosya yükleme işlemi çok daha hızlı olacaktır ve kötü amaçlı yeşil yükleme çubuğunu beklemeden tüm dosya önizlemelerini görüntüleyebilirsiniz. Bu yapacağımız işlem Windows 10, Windows 7 ve 8 için aynıdır.

Windows’da Önbelleği Artırma

Varsayılan olarak, Windows’daki simge önbellek boyutu 500 KB’dir. Çok sayıda medya dosyası ve dokümanınız yoksa bu yeterlidir. Çok sayıda medya dosyasıyla çalışırken, basit bir kayıt defteri düzenlemesiyle simge önbellek boyutunu kolayca artırabilirsiniz. Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır‘ı açarak Çalıştır’a Regedit yazarak kayıt defterini açın.

Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açtıktan sonra, aşağıdaki konuma gidin. Windows 10 kullanıyorsanız, aşağıdaki yolu kopyalayın, adres çubuğuna yapıştırın ve Enter düğmesine basın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer

Gerekli anahtarı açtığınızda, yeni bir String değeri oluşturmanız gerekir. Bunu yapmak için sağdaki panelde boş alanda sağ tıklayın ve “Yeni” seçeneğini ve ardından “Dize Değeri” ni seçin.

exlporer1

Yeni değeri “Max Cached Icons” olarak adlandırın ve değişiklikleri kaydetmek için enter düğmesine basın. Şimdi, değer verilerini ayarlamak için yeni oluşturulan değeri çift tıklayın. “Dize Düzenle” penceresinde, “Değer verisi” alnına KiloBytes türünden önbellek boyutunu girin. Örneğin,  Önbellek boyutunun 8 MB olmasını istiyorsanız, 8192 girin.

exlporer2

Değişiklikleri etkin hale getirmek için Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın ve sisteminizi yeniden başlatın. Artık Dosya Gezgini’nin gerekli dosya önizlemeleriyle hızlı yüklendiğini göreceksiniz. Geri dönmek isterseniz, değer verilerini 500 olarak değiştirin veya yeni oluşturulan değeri silin.

 

Bir yorum bırakınız...

*

ses gürültü engelleyici

Bilgisayarda Ses Gürültü Engelleme Programı

Son bir yıldır evden çalışmak artık yeni normalimiz olmuş durumdadır. Durum böyle ...
İnstagram’da Profilime Kim Baktı

İnstagram’da Profilime Kim Baktı Uygulamaları

İnstagram, platforma üye olan kullanıcıların ücretsiz fotoğraf ve video yüklemesini sağlayan sosyal ...
google takvim

Google Takvim Masaüstü Bilgisayarda Çevrimdışı Kullanılabiliyor mu?

Google Takvim, masaüstü kullanıcıları için bir dönem çevrimdışı olarak kullanılabiliyordu. Ancak 2018 ...
Apple TV

Apple TV Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda detaylı şekilde Apple TV nedir? ne işe yarar? Açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz ...
lol hata

League Of Legends (LOL) Client Açılmıyor Sorunu Çözme Yöntemleri

League Of Legends (LOL), Riot Games tarafından geliştirilmiş çok oyunculu strateji türü ...
windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...