Wireless Ağlarla ilgili Güvenlik İpuçları | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Wireless Ağlarla ilgili Güvenlik İpuçları

kablosuz

Aşağıdaki açıklamalar, bilgisayar korsanlarının kablosuz ağlara erişmek için kullandığı yöntemlerle ilgilidir. Ne ile karşılaşacağınızı bildiğiniz zaman, kendinizi nasıl koruyacağınızı da bilirsiniz.

Sızma

Bu temel bir bilgisayar korsanlığı yöntemidir. Bu, korunmasız bir ağa bağlandığınızda tüm verilerin ele geçirilebileceği anlamına gelir. Güvenli bir ağda çalışıyorsanız, endişelenmenize gerekmez. Peki nedir bu güvensiz ağ, herkese açık ağlardır. Örneğin restoran, kafe, alış veriş merkezleri gibi alanlardaki kablosuz ağlardır.

Bu tür yerlerde İnternet bağlantısı sağladığınızda şifre kullanma işlemleri yapmayın cihazında daha önce kayıtlı olan işlemlerle devam edin. Aynı ağda olduğunuz kişiler tarafından bilgilerin ele geçirilme olasılığı daha yüksektir. Güvenli olmayan ağlara bağlanırken yaptığınız işlemlerde biraz daha duyarlı olmanızda fayda vardır.

Taklit etme

Bir cihaz ile ilk kez ağa bağlandığınızda şifreyi girdikten sonra aynı ağa tekrar bağlanıldığında şifre sormadan direk bağlanıldığını herkes bilir.  Hackerlar bu sistemi de kendilerini fırsata çevirirler.  Bilgisayar korsanı,  sizin bağlandığınız aynı ağ adında ve çok daha güçlü bir sinyale sahip ve daha çok ağa bağlanan olsun diye şifresiz bir kablosuz ağ oluşturur. Güçlü sinyalli bir ağ oluşturduğundan cihazınız genellikle daha güçlü bir sinyalle ağa bağlanır ve hacker ağına girmiş olursunuz.  Bunun tek çözümü telefonunuzda otomatik bağlantıyı önlemeyi devre dışı bırakmaktır. Ayrıca bilmediğiniz her şifresiz ağa bağlanmayın.

Şifre Kırmak

Bu dünyada her şey mükemmel olsaydı, ağınızda bir şifre oluşturmak ve tamamen korunmak yeterli olurdu. Ancak, bu sadece bir rüya. Ne yazık ki, ağ şifresini kırmak ve bilgisayar korsanının ağınıza erişmesine izin vermek için kullanılan araçlar var.

Kablosuz şifrenin kırılma biçimleri her geçen gün artar ancak en basit olanlar bile iş yapar. Kaba kuvvet (Brute Force) saldırısı kullanan ve şifreleri etkili bir şekilde çatlatan araçlar var. Hackerların en sık kullandığı şifre kırma yöntemlerine buradan bakabilirsiniz.

Şifre ne kadar basitse, kırmak da o kadar kolaydır. Bazen bir bilgisayar korsanı şanslı olabilir ve yazılım parolayı çabucak kırar. Parolanızı güçlü tutarsanız şifrenin kırılması da o kadar zor ve zaman alıcı olur. Hacker bunu anladığında zaten yakanızı bırakır sizinle uğraşmaz. Hatırlaması kolay güçlü şifre oluşturun. Nasıl yapılacağına buradan bakabilirsiniz.

Sonuç

Sızma, taklit etme ve şifre kırmak, wifi bağlantısına erişmek için en yaygın yöntemlerden üçüdür. Bununla birlikte, tamamen güvenli olduğumuzu söylemeyi zorlaştıran daha gelişmiş yöntemler de bulunmaktadır.

Eğer normal işinizi takip eden sıradan bir kişiyseniz, bu gelişmiş yöntemlerden endişelenmeniz gerekmez. Sadece İnternet’te web’de dolaşma gezinmek dışında başka bir şey yapmayacaksanız bu ağlara katılmanızda sakınca yoktur. Endişe, bu tür ağlara bağlandığınızda şifre ile işlem yapmak istediğinizde oluşur.

Şuana kadar başınıza gelmemiş olabilir. Ancak bundan sonra başınıza gelmeyecek anlamına da gelmez. Her gün yüzlerce insanın bu yöntemlerle dolandırıldığını da unutmayın.

Bir yorum bırakınız...

*

Akıllı telefon özellikleri

Telefon Karşılaştırma Siteleri

Telefon karşılaştırma yaparak sahip olmak istediğiniz akıllı telefonlar için kıyaslama yapmayı kolaylaştırabilirsiniz ...
diskpart liste

Diskpart Aracı İle USB Biçimlendirme Nasıl Yapılır?

USB bellek, günlük hayatta sık kullandığımız depolama birimlerinden biridir. Ebatları ve kolay ...
fornite

OnePlus 8, Fortnite’ı 90 FPS’de Çalıştıran İlk Akıllı Telefon

Akıllı telefon üreticileri her geçen gün oyuncular için yenileme hızı yüksek telefonlar ...
google stadia

Google Stadia Oyun Kolu Artık Android Telefonlarla Kablosuz Çalışıyor

Google Stadia, yavaş ama emin adımlarla ilerliyor.  Google Stadia ile android telefonda ...
oneplus nord

OnePlus Nord Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

OnePlus Nord adı verilen uygun fiyatlı akıllı telefon, OnePlus 8’den daha düşük ...
realme c11

Kusursuz Tasarımıyla Dikkat Çeken Realme C11 Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Akıllı telefon pazarında adından söz ettiren teknoloji firması Realme, düzenlediği özel bir ...
microsoft yüzde hesaplama

Excel’de Yüzde Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel programı içerisinde yer alan formüller her ne kadar bazı kişilere karmaşık ...
Xbox series x

Xbox Series X Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Xbox Series X, yeni tasarımı ve geliştirilmiş donanımı ile Microsoft’un piyasaya sürdüğü ...