Windows 10'da "Caps"i Otomatik Olarak Kapatma | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da “Caps Lock”ı Otomatik Olarak Kapatma

capslockslock

Bilgisayarda yazı yazarken büyük harflerle yazmanız gerektiğinde, klavyenizden Caps lock’u açabilir veya Shift tuşunu basılı tutarak büyük harf yazabilirsiniz. Her iki kombinasyonda büyük harf yazmak için çalışır. Shift,  basılı tutulduğu sürece büyük harf yazar. Caps Lock (Büyük Harf Kilidi) klavye tuşuna dokunarak açılır ve kapatılır. Büyük harf yazmak için açtığınızda tekrar küçük harfe dönmek için Caps Lock tuşunu kapatmalısınız. Bu makalede Caps Lock tuşunun açıldıktan sonra nasıl otomatik olarak kapatılacağından bahsedeceğiz.

Caps Lock’ı otomatik olarak kapat

Caps Lock’ı, CapsUnlocker adlı ücretsiz küçük bir uygulamayla kapatılmasını ayarlayabilirsiniz. Uygulamayı indirip çalıştırın. Sayfayı ziyaret ettikten sonra indirme linki aşağıda küçük bir “download” yazısıdır. Bu küçük uygulama, Büyük Harf Kilidi’nin açık olup olmadığını sağ alt köşedeki simgede gösterir. Açık olduğu zaman yeşil, kapalı olduğu zaman küçük gri nokta belirir.

caps

Uygulamanın temel özelliği bu değildir. Sağ alt simgeyi tıklayın ve “Options”i seçin. Seçenekler ekranında, CapsUnlocker kapanmadan önce Caps’in açık kalacağı süreyi girin. Süre saniye cinsindendir ve varsayılan olarak 30’a ayarlanmıştır. İhtiyaçlarınıza uyacak şekilde artırabilir veya azaltabilirsiniz. Ayarlamayı yaptıktan sonra capslock açık olduğunda belirlediğiniz zaman diliminden sonra kapanacaktır.

capslock

Uygulamanın CapsLock’un açık ve kapalı durumu simgesini bu ekrandan değiştirebilirsiniz. Büyük Harf Kilidi’ni kullandığınızda ve kullandıktan sonra kapatmayı unutursanız, bu uygulama tam size göre. Uygulamanın herhangi bir sorun olmadan çalışır.

CapsUnlocker oldukça eski bir uygulama, Ancak Windows 10’da da çalışmaktadır. Windows 10’un 1909 en son güncellemesi ile denenmiştir. Gayet başarılı bir şekilde çalışmaktadır.

Bir yorum bırakınız...

*