Wordpress.org ve Wordpress.com Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji

WordPress.org ve WordPress.com Arasındaki Fark Nedir?

wordpress

Günümüzde artık ihtiyaç haline gelen web sitesi sahibi olmak ürünleri tanıtmada ya da sosyal görünürlüğü artırmada bir araçtır. Şayet siz programlama ve yazılım bilgisine sahip değilseniz wordpress nedir sorusuna verdiğimiz cevap  tam da size sunulan bir can simididir. Bu makalede sizlere web sitesi kurulumunda kullanılan iki wordpress platformu olan WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

WordPress Nedir?

Wordpress, hiçbir kodlama bilgisi gerektirmeden web sitesi kurmamıza olanak sağlayan bir platformdur.  WordPress, hiçbir ücret ödemeden hızlı bir şekilde oluşturacağımız bir  içerik yönetim sistemidir. Bir çok şirket; müzik, video, blog vs. siteler  WordPress kullanıyor. Neden peki bir web site oluşturmada en kolay ve avantajlı yol wordpresstir? Çünkü wordpress bir içerik yönetim sistemine sahiptir. Kodlama bilgisi olmayan da rahatlıkla kullanabilir.

Web sitesi içeriğini oluşturma ve arama optimizasyonu oluşturmada siteler göz alıcı görseller ve videolar kullanmaktadır. Bu olanağa sahipsiniz aynı zamanda arama motorunda ön sıralarda çıkmak için de anahtar kelime seçimi özenle seçilirse sitenizin trafiğini artıracaktır.  WordPress iki olanağa sahiptir: WordPress.org ve wordpress.com.

WordPresste dört ana alan bulunmaktadır bunlar: Barındırma hizmeti (hosting), sunucu(server), web günlüğü (blog) ve alan adı (domain).

Hosting: bir web sitesinde kullanılan sayfaların, resimlerin, videoların vs. internet kullanıcılarının erişebileceği bir bilgisayarda  tutulmasıdır.

Server : Herhangi bir ağ üzerinde bir programı yahut da bir bilgiyi farklı kullanıcılara farklı sistemlere paylaştıran dağıtan donanım ya da yazılım işletim sistemidir. En önemli nokta ise sunucuların bir bilgisayar ağına bağlı olmasıdır.

Web Günlüğü (blog): insanlar ın yemek tarifleri gibi pratik bilgiler gibi günlük tutar gibi kendileri hakkında yazdıkları yazılara blog denir.

Alan adı (domain) : Bir kişinin ya da kurumun internetteki adresidir. Mesela sonsuzteknoloji.com sitesine girmek için web tarayıcının adres çubuğuna www.sonsuzteknoloji.com yazarak adrese ulaşırız. Burda sonsuztrknoloji.com alan adıdır.

WordPress.org ve WordPress.com Arasındaki Fark

WordPress nedir sorusunda vermemiz gereken cevaplardan biri de iki tane web site hazırlama aracı olan wordpress.org ve wordpress.com farkını bilmektir. Şimdi bize farklı özellikler sunan wordpress.org ve wordpress.com’un özelliklerini inceleyelim.

WordPress.org

WordPress.org‘un internette oluşturulacağı içerikleri sizin sunucunuz üzerinden oluşturduğunuz formatta devam eder. WordPress kurulumu bu sunucu üzerine yapılır. Barındırma hizmeti siteyi kuran kişi ya da şirket tarafından sağlanır. Buna self hosted denir. Yani sunucu, kullanıcının sorumluluğundadır.

WordPress.org açık kaynak yazılımını indirerek kendi web sunucunuza ekleyebileceğiniz bir alandır. Sonrasında beş dakikalık bir kurulum yaparak wordpress’i sunucunuza adım adım yüklemeniz gerekir. Ancak wordpress.org’u kullanmak için bir altyapı ihtiyaç vardır ve bu altyapıda şunlar bulunmalıdır: Sunucu, sürekli internet erişimi veya barındırma hizmeti ve sunucu ile ilgili teknik işlemleri yapacak bir bilişim uzmanı ve alan adı.

Peki alan adını nasıl alırız ? Alan adı satın almak için pek çok site mevcuttur. “Alan adı satın al “anahtar sözcüğü ile yapacağınız arama size pek çok sonuç verecektir. Alan adları genellikle senelik yapılır . Türkiye’de uzantısı com.tr, net.tr, org.tr şeklinde tr eklentili Türkçe alan adlarını ODTÜ  bünyesindeki www.nic.tr vermektedir.

WordPress İle Web Sitesi Oluşturma Adımları

WordPress.com

WordPress.com, sağlayıcı olmadan da sitenizi oluşturmanıza imkan sağlar. Bir web sitesinde olması gereken her şey wordpresste vardır.  WordPress alan adını yani Ip adresini kullanıcılarına ücretsiz sunar. Tema ve eklentiler de bu uygulamada ücretsizdir. Temalar web sitenin görünümünü değiştirme olanağı verdiği gibi eklentiler de web sitesinin işlevselliğini artırır. Kodlama bilgisi gerektirmez. WordPress nedir mi, dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta ve her gün bu sayıya binler eklenmekte olan bir yazılım sistemi. Beş dakikada kurulan bu sitede tek yapılması gereken bir içerik oluşturmak ve bir düğmeye basmak. WordPress topluluğundan çevrimiçi yardım alma imkanı da sunuyor.

WordPress.com’un özellikleri şöyledir: İçeriklerin hangi donanımlarda saklanacağı, nereye kurulacağı, barındırma hizmeti gibi konuları düşünmenize gerek yoktur. Tüm bu işler WordPress tarafından çözümlenir. Buna hosted denir. WordPress.com daha bağımsız bir çözümdür. Bir alan adı veya bir web sunucusuna ihtiyaç duymaz. Kendi site adresiniz ile kendi web sitenizi oluşturabilir ve kısa sürede içerik oluşturup yayınlamaya başlayabilirsiniz. Eğer amacınız hemen bir şirket sitesi oluşturmak veya blog açmak ise WordPress.com’ı seçebilirsiniz. WordPress.com’daki 300’ü aşkın temadan birini seçerek sitenizin görünümünü değiştirebilirsiniz. Daha geniş kapsamlı işlevsellik için site istatistiklerinden Facebook’la birleşmeye kadar 20 adet kurulu eklenti mevcuttur.

WordPress.com, Webhosting için ödeme gerekmez. Alan adı gerekmez. Yazılım için ödeme gerekmez. Eklenti yükleyebilirsiniz. Kişiye özel tema yaratabilirsiniz. Kişiye özel CSS ekleyebilirsiniz. Web sitenize sosyal ağların işlevselliğini ekleyebilirsiniz. Topluluk forumlarına erişim ve kişisel destek sağlayabilirsiniz. WordPress hesabı açmanız gerekir. Özelleştirmeler ve özel temalar ücretlidir.

WordPress.com Kullanarak Web Sitesi Oluşturma

WordPress.com’da web sitesi oluşturmak için ilk yapmanız gereken İnternet tarayıcınızı açıp şu web adresini yazıp gitmektir: tr.wordpress.com Dizin sayfasında büyük bir “Web Sitesine başlayın ” düğmesi göreceksiniz.

wordpress kurulum

Bu sayfada, işletmenize uygun bir site kategorisi seçmeniz ve WordPress.com’a web sitenizin ne hakkında olacağını bildirmeniz gerekir.  Bu sayede size kategorinize uygun temalar sunulacaktır. Müşterilerinizin sizi nasıl görmelerini istediğinizi düşünerek uygun bir kategori seçin.

WordPress.com’un sunduğu çok sayıda temadan birini seçmeniz gerekiyor. Bu aşamada seçtiğimiz bir temayı daha sonra değiştirebiliriz. Uygun gördüğünüz bir temayı seçebilirsiniz. Şimdi ücretsiz wordpress.com adresinizi seçeceksiniz. Bu blog’unuzun URL adresi yani sizin alan adınız olacak.

Alan adınız, İnternet tarayıcısını açtığınızda çubuğunda şu şekilde görünecek : ornek.wordpress.com. Ücretsiz WordPress.com kullanarak web sayfanızı oluşturuyorsanız, alan adınızın sadece ilk kısmını değiştirebilirsiniz. WordPress.com’da özgün ve akılda kalıcı bir alan adı bulmanız gerekiyor. WordPress.com’da “sonsuzteknoloj.wordpress.com” sitenizi “sonsuzteknoloj.com” yapmak için ödeme yapmanız gerekiyor.

Alan adı seçimi daha önce kullanılmış bir alan adı olmamalı.  İyi bir alan adı fikri için biraz beyin fırtınası yapmak gerekir.Sitenizin içeriğine uygun bir alan adı seçmeniz uygun olur çünkü Çünkü arama motorları içeriğinizi aynı zamanda alan adınıza göre de kategorize eder. Karar verince, seç düğmesine basın.

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...