Telefonunuzla Gizli Kameralar Nasıl Tespit Edilir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Telefonunuzla Gizli Kameralar Nasıl Tespit Edilir?

Teknoloji her geçen gün ilerliyor. Teknolojinin avantajlarının yanı sıra kötü amaçlı kullanımlarda dezavantajlar da oluşturur. Korkulan en kötü şeylerden biri de birilerinin bizden habersiz gizlice izliyor olmasıdır. Bu makalede gizli kameraların nasıl bulunacağına dair paylaşacağız.

İzleniyor musunuz?

Her yer kameralarla doludur. Sokağa çıktıktan sonra mobese kameraları iş yerlerinde, alış veriş merkezlerinde güvenlik amaçlı kameralar ile doludur. Bu kameralar güvenlik amaçlıdır ve kamuya açık alanlardadır. Bu tür kameralar olabileceğini ön gördüğümüz kameralardır.

Peki bir giyim mağazasının genel alanı gözetleyen kamera olması normaldir ancak giyinme odasında gizli bir kameranın olması olasılığı normal olmadığı gibi endişe verici bir durumdur. Sizden habersiz iş yerinizde veya evinize yerleştirilmiş bir kamera olabileceğine dair şüpheleriniz var ise makalemizi okumaya devam edin.

Akıllı Telefonlar Gizli Kameraları Algılayabilir

Bir James Bond filminden bir şey gibi görünebilir olsa da, gizli kameraları ve diğer gizli cihazları tespit etmek için akıllı telefonunuzu kullanmak mümkündür. Genel olarak, bunu başarmak için iki yaygın yöntem kullanılır.

İlki, elektromanyetik alanları tespit etmek için akıllı telefon donanımını kullanmaktır. Tek bir uygulamanın kurulumu ile, telefonunuzu gizlenecek bir alandan şüphelendiğiniz alanın etrafında hareket ettirebilirsiniz ve güçlü bir alan algılanırsa, duvar veya nesne içinde gizlenmiş bir kamera olduğundan emin olabilirsiniz. Akıllı telefonların kullanabileceği bir başka yol ise bir mercekten yansıyan ışığın tespit edilmesidir.

Gizli Kamera Bulmak için Android veya iOS’u Kullan

Mağazalarda bir çok uygulama vardır. Ancak hepsi gerçek sonuçlar vermez. İOS için en iyi seçenek  4,99 $ dolara satılan Hidden Camera Detector uygulamasıdır.

İndir: Hidden Camera Detector ($ 4.99) – İOS

Bu arada Android kullanıcıları Gizli Kamera Dedektörü’nü düşünmeliler. Diğer seçeneklerin mevcut olduğunu unutmayın. Örneğin, bir kızılötesi kameraya erişiminiz varsa, bu gizli bir kamera algılarken, kablosuz ağ kullanan düşük maliyetli cihazlar, evinizde yakındaki Wi-Fi cihazları listesinde de görünebilir.

Özellikle endişe duyuyorsanız, burada gösterildiği gibi geleneksel kablosuz kameraların yayınladığı sinyalleri okuyabilen 130 dolarlık bir RF tespit donanımı düşünebilirsiniz. Android cihazlarda ücretsiz kullanabileceğiniz uygulamalar mevcuttur;

İndirGizli Kamera Detektörü  (Ücretsiz) – Android
İndirGlint Finder – Camera Detector (Ücretsiz) – Android

Hangi uygulamayı seçerseniz seçin, kameraları ve hoparlörleri, hatta gizli bilgisayarları bile algılayabileceksiniz. Genelde aynı şekilde çalışırlar. Bir kameraya ya da başka bir gözetim cihazına yakınlık gösterilir ve nerede olduğu konusunda size bir fikir verir.

Örneğin, Gizli Kamera Detektörü kullandık. Uygulamayı yüklediğinizde kullanıma hazır olduğunda, akıllı telefon bir kameranın yakınındayken kırmızı bir parlaklık gösterir. Tarayıcı ayrıca diğer donanım türlerinin yanına da parlar, bu nedenle ekranın ortasında görüntülenen numarayı izleyin. Bir kamera algılandığında bu 100’ü geçecektir.

Hidden Camera Detector and Spy Cam Finder, size şu ana kadar ulaşmış olan kameraları bulabileceğiniz bir IR modu  özelliği de sunar. Bu, akıllı telefonun bir kameranın gizlendiği ve parlak beyaz bir disk aradığı bir alanda işaretlenmesiyle yapılır. Disk, gizli bir kameranın varlığını gösterir.

Bu uygulamaları kullanırken, önce odada hangi teknolojinin olduğunu bildiğinizden emin olmalısınız. TV’ler, bilgisayarlar, akıllı teknolojiler ile bulmaya çalıştığınız donanımlar karışabilir. Bu nedenle nerede hangi cihaz olduğunu bilin.

Bir yorum bırakınız...

*

Instagram Reels

Instagram Reels Nedir ve Püf Noktaları Nelerdir?

Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşmasına izin veren sosyal medya uygulamasıdır. Efekt, ...
realme c17

Realme C17 Resmi Olarak Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji şirketi Realme, Bangladeş de düzenlediği özel bir etkinlik ile ...
bilgisayar oyunları

Bilgisayar Oyunlarının Kısa Tarihçesi

Bilgisayar oyunları genç neslin vakit geçirmek için en önemli hopileri arasında yerini ...
laptop güç düğmesi

Windows 10’da Güç Düğmesiyle Dizüstü Bilgisayar Ekranı Nasıl Kapatılır?

Windows 10 dizüstü bilgisayarı kapatmak için genelde güç düğmesini kullanırız veya bilgisayarın ...
zip android

Android Telefonda veya Tablette ZIP Dosyası Nasıl Açılır?

ZİP sıkıştırılmış dosya türleri bilgisayarlarda alışıla gelmiş dosya türlerindendir, ancak bir telefon ...
Logitech SE332

Oyuncu Kulaklığı Logitech SE332 İnceleme

Bilgisayar ekipmanları üreten teknoloji markalarının oldukça fazla ürünü olduğu için oyuncu kulaklığı ...
oneplus 8t 5g

OnePlus, OnePlus 8T 5G’nin Yakında Piyasaya Çıkacağını Duyurdu

OnePlus, OnePlus 8T 5G akıllı telefonunu yakında piyasaya sürüleceğini doğruladı. Telefon büyük ...
Elephone Px

Elephone Px Telefonun Özellikleri ve Fiyatı

Elephone Px, Elephone firmasının ürettiği son model telefonlardan birisi. Dolar kuru sebebiyle ...