Telefonunuzla Gizli Kameralar Nasıl Tespit Edilir? | Sonsuz Teknoloji

Telefonunuzla Gizli Kameralar Nasıl Tespit Edilir?

Teknoloji her geçen gün ilerliyor. Teknolojinin avantajlarının yanı sıra kötü amaçlı kullanımlarda dezavantajlar da oluşturur. Korkulan en kötü şeylerden biri de birilerinin bizden habersiz gizlice izliyor olmasıdır. Bu makalede gizli kameraların nasıl bulunacağına dair paylaşacağız.

İzleniyor musunuz?

Her yer kameralarla doludur. Sokağa çıktıktan sonra mobese kameraları iş yerlerinde, alış veriş merkezlerinde güvenlik amaçlı kameralar ile doludur. Bu kameralar güvenlik amaçlıdır ve kamuya açık alanlardadır. Bu tür kameralar olabileceğini ön gördüğümüz kameralardır.

Peki bir giyim mağazasının genel alanı gözetleyen kamera olması normaldir ancak giyinme odasında gizli bir kameranın olması olasılığı normal olmadığı gibi endişe verici bir durumdur. Sizden habersiz iş yerinizde veya evinize yerleştirilmiş bir kamera olabileceğine dair şüpheleriniz var ise makalemizi okumaya devam edin.

Akıllı Telefonlar Gizli Kameraları Algılayabilir

Bir James Bond filminden bir şey gibi görünebilir olsa da, gizli kameraları ve diğer gizli cihazları tespit etmek için akıllı telefonunuzu kullanmak mümkündür. Genel olarak, bunu başarmak için iki yaygın yöntem kullanılır.

İlki, elektromanyetik alanları tespit etmek için akıllı telefon donanımını kullanmaktır. Tek bir uygulamanın kurulumu ile, telefonunuzu gizlenecek bir alandan şüphelendiğiniz alanın etrafında hareket ettirebilirsiniz ve güçlü bir alan algılanırsa, duvar veya nesne içinde gizlenmiş bir kamera olduğundan emin olabilirsiniz. Akıllı telefonların kullanabileceği bir başka yol ise bir mercekten yansıyan ışığın tespit edilmesidir.

Gizli Kamera Bulmak için Android veya iOS’u Kullan

Mağazalarda bir çok uygulama vardır. Ancak hepsi gerçek sonuçlar vermez. İOS için en iyi seçenek  4,99 $ dolara satılan Hidden Camera Detector uygulamasıdır.

İndir: Hidden Camera Detector ($ 4.99) – İOS

Bu arada Android kullanıcıları Gizli Kamera Dedektörü’nü düşünmeliler. Diğer seçeneklerin mevcut olduğunu unutmayın. Örneğin, bir kızılötesi kameraya erişiminiz varsa, bu gizli bir kamera algılarken, kablosuz ağ kullanan düşük maliyetli cihazlar, evinizde yakındaki Wi-Fi cihazları listesinde de görünebilir.

Özellikle endişe duyuyorsanız, burada gösterildiği gibi geleneksel kablosuz kameraların yayınladığı sinyalleri okuyabilen 130 dolarlık bir RF tespit donanımı düşünebilirsiniz. Android cihazlarda ücretsiz kullanabileceğiniz uygulamalar mevcuttur;

İndirGizli Kamera Detektörü  (Ücretsiz) – Android
İndirGlint Finder – Camera Detector (Ücretsiz) – Android

Hangi uygulamayı seçerseniz seçin, kameraları ve hoparlörleri, hatta gizli bilgisayarları bile algılayabileceksiniz. Genelde aynı şekilde çalışırlar. Bir kameraya ya da başka bir gözetim cihazına yakınlık gösterilir ve nerede olduğu konusunda size bir fikir verir.

Örneğin, Gizli Kamera Detektörü kullandık. Uygulamayı yüklediğinizde kullanıma hazır olduğunda, akıllı telefon bir kameranın yakınındayken kırmızı bir parlaklık gösterir. Tarayıcı ayrıca diğer donanım türlerinin yanına da parlar, bu nedenle ekranın ortasında görüntülenen numarayı izleyin. Bir kamera algılandığında bu 100’ü geçecektir.

Hidden Camera Detector and Spy Cam Finder, size şu ana kadar ulaşmış olan kameraları bulabileceğiniz bir IR modu  özelliği de sunar. Bu, akıllı telefonun bir kameranın gizlendiği ve parlak beyaz bir disk aradığı bir alanda işaretlenmesiyle yapılır. Disk, gizli bir kameranın varlığını gösterir.

Bu uygulamaları kullanırken, önce odada hangi teknolojinin olduğunu bildiğinizden emin olmalısınız. TV’ler, bilgisayarlar, akıllı teknolojiler ile bulmaya çalıştığınız donanımlar karışabilir. Bu nedenle nerede hangi cihaz olduğunu bilin.

Bir yorum bırakınız...

*

internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...
gmail-karanlık-mod3

Gmail’de E-postaya Son Kullanma Tarihi Nasıl Eklenir?

Gmail ile gönderilen e-postalar için son kullanma tarihi ayarlayabilirsiniz. E-posta karşıya ulaştıktan ...