Ekran Kartı Çalışmıyor mu? Nedenler ve Çözümler ∞ Sonsuz Teknoloji Ekran Kartı Çalışmıyor mu? Nedenler ve Çözümler ∞ Sonsuz Teknoloji

Ekran Kartı Çalışmıyor mu? Nedenler ve Çözümler

ekran kartı sorunu

Ekran kartı (Grafik kartı) oyuncular için en önemli donanım parçasıdır. Oyuncuların ekran kartında oluşabilecek en ufak bir hatayı kabul etme lüksü yoktur. Ekran kartı çalışmıyor ise bu, oyuncular için tam bir kabustur. Ekran kartının çalışmamasının bir çok nedeni olabilir. Bu yazımızda sizlere çalışmayan ekran kartının olası nedenlerini ve çözüm yollarını anlatacağız.

İlgili: Ekran Kartları Nasıl Çalışır?

Yüksek Fan Sesleri ve Isınma

fan sesi

Bilgisayar çalışması esnasında normalinden fazla fan sesi geliyorsa bir şeyler ters gidiyor demektir. Muhtemelen  bir ısınma sorunu ile karşı karşıyasınız demektir. Böyle bir durumda fan sesinin hangi parçaya sebep olduğunu bulmalısınız. Bu, ekran kartı olabilceği gibi işlemci ısınma sorunu gibi farklı donanım parçaları sorunu da olabilir. Bilgisayarın ısınma sorununu tespit etmeniz ve soğutma işlemini yapmanız gerekir.

Sürücüleri (Drivers) Güncelleyin

güncelleme

Ekran kartı sürücüleri her daim güncel olmalıdır. Oyunlar sürekli güncellenen online platformlar oldukları için güncel sürücülere ihtiyaç duyarsınız.  Ekran kartı sürücünüz eskiyse sürücülerinizi kesinlikle güncellemelisiniz.

Ekran kartı modelinize göre NVidia , AMD veya Intel üzerinden sürücüleri güncelleyin. Sürücüleri yakın zamanda güncellediyseniz, sürücüyü daha önceki bir tarihe geri almayı ve eski sürücüleri yüklemeyi deneyin.

Ekran Kartının Düzgün Yerleştirildiğinden Emin Olun

ekran kartını doğru yerleştirin

Ekran kartının PCI yuvalarına düzgün şekilde yerleştirildiğinden emin olun. Ekran kartı ilk takıldığı zaman düzgün takılmamış olabilir. Özellikle vidalama işlemi çoğu kişi tarafından ihmal edilir. Ekran kartınızın yerine tam olarak yerleştirildiğinden emin olun.

Ekran kartı Bağlantı Kaplosunu Kontrol Edin

ekran kartı bağlantı

Görüntüde renk bozuklukları, karıncalanma gibi sorunlar varsa, ekran kartınız ile monitörünüze giden HDMI gibi bağlantı kablosunun hem monitöre hem de ekran kartı çıkışına doğru takıldığından emin olun. Kablonun da arızalı olup olmadığını farklı bir cihazda test etmenizde fayda vardır. Kablo da arızalı ise görüntü bozukluklarına neden olabilir. Bu durumda yeni bir kablo alarak sorunu kolay bir şekilde halletmiş olursunuz.

Monitörü Kontrol Edin

Yine görüntü ve renk bozuklıukları gibi sorunlar varsa sorun ekran kartında değil monitörünüzde olabilir. Bu sorunu anlamanın en iyi yolu monitörü farklı bir bilgisayarda denemek olacaktır. Farklı bir bilgisayarda da aynı sorun devam ediyorsa sorun monitörde demektir. Çözüm yollarına bu sefer monitör üzerinden devam etmelisiniz.

Ekran Kartını Değiştirin

Herşeyi denemenize rağmen sorunu çözemediyseniz, ekran kartınızı değiştirmeniz gerektiği anlamına gelebilir. Elbette ekran kartınızı değiştirmeden önce bilgisayarınızı bir servise göstermekte fayda vardır. Sizin göremediğinizi bir uzman bir servis tecrübelerine dayanarak sorunu daha rahat çözebilir.

Bir yorum bırakınız...

*

SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...