2020 Yılında Yaşanacak Teknolojik Gelişmeler | Sonsuz Teknoloji

2020 Yılında Yaşanacak Teknolojik Gelişmeler

teknoloji

 

2019 yılı itibariyle 5G, blok zincir ve yapay zeka alanında birçok yeniliğin tanıtımı yapıldı. Önceden sadece bilim kurgu filmlerinde karşılaştığımız teknolojilere ulaşmamıza çok az bir süre kaldı. 2020 yılında yaşanacak teknolojik değişimlere gelin daha yakından bakalım.Geçtiğimiz yıllarda yapay zeka, sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik, bulut sistemi gibi alanlardaki teknolojik gelişmeler sürekli birbiriyle rekabet içinde olmuştur. Ancak bu rekabetin içerisinde sanki hep aynı şeylerin süslenmiş halini görüyor gibiydik. 2020 yılında ise bu değişecek ve gerçekten üst düzey teknolojik değişimlerle tanışacağız. Peki nedir bu teknolojik değişimler?

5. Nesil Mobil Telekomünikasyon Hizmeti: 5G

2020 yılı itibariyle 5G teknolojisi küresel olarak kullanılmaya başlanacak. Dünyadaki en büyük android telefon üreticileri şimdiden 5G destekleyen telefonları üretmeye başladı. 5G teknolojisi tam anlamıyla kullanıma sunulduğunda yaklaşık bin kat daha fazla mobil veriyi kontrol edebileceğiz.

5G’nin fayda sağlayacağı diğer bir alan ise sürücüsüz otomobiller. Bu tarz teknolojilerde birkaç saniyelik gecikmenin bile önemi büyük olduğu için 5G sayesinde bu sektörde hızla gelişmeye başlayacaktır.

Bağlantı Kalitesinde Son Nokta: Wi-Fi 6

Wi-Fi 6 ve 5G birbirinden çok farklı teknolojilerde olsa, 2020 yılında ikisi birlikte kullanılarak ev ve ofislerde ultra hızlı bağlantı imkanı sağlayacak. Wi-Fi 6 sayesinde Wi-Fi 5’teki maksimum indirme hızının 3 kat fazlasına erişim mümkün olacak. Bunun yanında Wi-Fi 6 ile birlikte çok daha hızlı veri akışı sağlanabilecek. Yani bir dağıtıcıya sorunsuzca bağlanabilen kişi sayısı artacak ve Wi-Fi aracılığıyla kulanılan verilerin kalitesi artacak.

Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi, Veri Analitiğinde Büyük Bir Araç Olacak

Adını sıkça duyduğumuz yapay zeka teknolojisinin kullanımı giderek artmakta. Analitik alanına yatırım yapmak isteniyorsa, ilk önce yapay zeka ve makine öğrenimi alanlarına da yatırım yapılması gerekmektedir. Veri analizi yaparken bir insan yerine yapay zekayı kullanmak işin daha hızlı bitmesini ve daha tutarlı sonuçlar çıkmasını sağlayacaktır. Geçtiğimiz yıllarda da yapay zeka ve makine öğrenimi zaten oldukça iyi bir yerdeydi. Ancak 2020 yılında bu alanların hızı ve kullanımı çok daha fazla artacak.

Sanal Asistanlar, Günlük Hayatımızı Kolaylaştırmak İçin Geliyor

Siri veya Google Asistan gibi sanal asistanlar birçok konuda hala teknolojik olarak geride kalmış durumda. Zira bu asistanlarla bir mesajı bile konuşarak tamamen doğru bir şekilde yazamıyorsunuz. 2020 yılına gelindiğinde ise konuşan yapay zeka asistanları konusunda büyük bir ilerleme kaydedilecek. Örneğin Microsoft, sanal asistan sistemi üzerinde sadece konuşulanı doğru anlayabilsin diye oldukça sıkı bir çalışma sürdürüyor.

Günümüzün Oldukça Büyük Sorunlarından Biri: Dijital Gizlilik

Geçtiğimiz yıllarda teknoloji şirketlerinde yaşanan gizlilik skandalları, Amerika Birleşik Devletleri’nde teknoloji şirketlerine inceleme yapılması ve AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği getirilmesi sayesinde 2020 yılında dijital gizlilik konusunda büyük değişimler yaşanacak. Veri toplama işlemi gerçekleştiren şirketler 2020 yılında bunu daha fazla farkındalıkla gerçekleştirecek ya da buna mecbur kalacak diyebiliriz.

Akıllı Şehirler, Otonom Drone’lar ve İnternet Ağına Bağlı Araçlar

Uzun yıllardır hayallerimizi süsleyen bu konularda çok fazla konuşuluyor ancak kayda değer bir ilerleme henüz kaydedilmedi. 2020 yılında gelecek 5G ve Wi-Fi 6 teknolojileri sayesinde bu alanlardaki gelişmeler hayal olmaktan çıkacak diyebiliriz. Bu alanda ilk gelişmeyi Tesla şirketinden görmeyi bekliyoruz ancak Elon Musk haricinde Intel, Nvidia, Qualcomm ve BMW, Volvo, Ford gibi şirketler de birlikte bu konu hakkında çalışıyor. Uber ise kendi otonom araçlardan oluşan filosunu kurmaya hazırlanıyor. Amazon, otonom drone’lar ile sipariş ulaştırmak için büyük bir çalışma sürdürüyor. 2020 yılı bu alanlarda değişimler görmek için güzel bir yıl olacak.

Bir yorum bırakınız...

*