Sanal Gerçeklik Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Sanal Gerçeklik Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

sanal gerçeklik

Çağımız teknoloji çağı olduğundan, her marka kendini sürekli geliştirme çabası içerisine girmiş durumda. Öyle ki, artık teknolojinin girmediği hiçbir yer yok. Salonunuzda size üç boyutlu film keyfi sunan televizyonunuzda film izliyor, çay demleme makinanızdan çayınızı içiyor olabilirsiniz. Hatta perdeleriniz, ışıklarınız bir alkış sesi ile kapanıyor olabilir. Yıllar önce bunları belki de hayal bile edemezken şimdi hemen hemen herkes bu tarz teknolojiler ile yaşamaya alıştı. Peki biri size çıkıp “ bir gün bir gözlük çıkacak onu takıp istediğin yere gidebilecek, istediğin ortamda bulunabileceksin” dese ona ne kadar inanırdınız? Bahsettiğimiz elbette ışınlanma değil, size yepyeni bir deneyim ve heyecan sunacak olan sanal gerçeklik seyahati.

Sanal Gerçeklik Nedir?

Bu noktada bu tür bir sanal gerçeklik imkânı sunan bu teknoloji bir yanda gün geçtikçe büyürken bir diğer yandan da tüm piyasa bünyesinde daha fazla satılmaya başlanması ile beraber daha çok uygun bir fiyata da satışı yapılmaya başlanmış durumdadır. Bunun yanı sıra aynı zamanda şimdi bir de sanal gerçeklik nedir ya da ne gibi bir durumlarda veya da alanlarda kullanılır tüm bu durumları anlatmak gerekir.

Bu noktada sanal gerçeklik daha çok gerçek hayatta görünen ya da yaşanan her türlü görsel alanın bilgisayar ortamına aktarılmış hali olarak söylenebilir.

Siz İsteyin O Götürsün

Sanal gerçeklik adından da anlaşıldığı üzere, gerçek hayatta ki ülkelerin, mekanların hatta insanların bilgisayar ortamında taklit edilmesidir. Peki sanal gerçeklik deneyimi nasıl yaşanıyor? Diyelim ki Paris’e gitmek istiyorsunuz ancak bunun için henüz imkanınız yok. İşte bu durumda sanal gerçeklik gözlüğü takıyor ve Paris’te yolculuğa başlıyorsunuz. Üstelik bu fazlasıyla gerçek bir yolculuk. Hatta bu yolculukta uçağa binebilir, gökyüzünün tadını çıkarabilirsiniz. İsterseniz pilotun yerine geçebilir, uçak uçurma deneyimine sanalda da olsa sahip olabilirsiniz. Çocukluğunuz hayali polis olup suçluları yakalamak mıydı? O zaman takın gözlüğü ve başlayın suçluları yakalamaya. Bu eşsiz zevkten mahrum kalmamak için en yakın zamanda sanal gerçeklik gözlüğünü denemenizi öneririz.

sanal gerçeklik

Sanal Gerçeklik Kullanım Alanları Nelerdir?

Teknolojinin nimetlerinden en verimli şekilde yararlanabilmek için neyi ne şekilde yapacağınızı bilmeniz önem taşır. Peki sanal gerçeklik gözlüğü nerelerde kullanılır? Sanal gerçeklik gözlüğü ile oyun oynayabilir, farklı ülkelere seyahat edebilir, eğitim provaları yapabilir, hatta doktor olup hasta muayene edebilir, ameliyat yapabilirsiniz. Senelik tatiliniz için otel araştırdığınızı varsayın. Gitmek istediğiniz oteli daha önce görmedeniz ve hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsunuz. O zaman takın sanal gerçeklik gözlüğünü ve gitmek istediğiniz otelde gezintiye çıkın. İşte sanal gerçekliğin alanı bu kadar geniş. Hatta bu teknoloji öyle yerlere

getirildi ki, 2016 yılında kızı ölen bir anne sanal gerçeklik gözlüğü ile ölen kızı ile buluştu! Bu sanal buluşma tüm dünyayı etkisi altına alarak izleyen herkesi göz yaşlarına boğdu. Teknolojinin ve sanal gerçekliğin geldiği bu noktaya hayran kalmamak elde değil.

Sanal Gerçeklik Gözlüğü Her Evde

Sanal gerçeklik teknolojisi her geçen gün daha da popüler bir hal alıyor. İnsanlarda haliyle bu teknolojiyi evlerinin konforunda kullanarak, oyunların adeta içinde olmak istiyorlar. Sanal gerçeklik deneyimini artık bir çok yerde deneme imkanınız olsa da elbette bu keyfi evinizde ve istediğiniz zaman yaşamanız bir ayrıcalık. Sanal gerçeklik gözlük fiyatları markasına ve özelliklerine göre değişkenlik gösteriyor. Eğer bu gözlüğe sahip olmak istiyorsanız aradığınız özelliklere göre, 29.99 TL ile 3.000 TL arası bir fiyatı gözden çıkarmanız gerekiyor. Set halinde satılan modellerinin fiyatı ise 2.000 TL’den başlıyor 10.000 TL’ye kadar çıkıyor. Hangi modeli almak istediğiniz tamamen sizin ne istediğinize bağlı. Hangi modeli seçerseniz seçin, sınırsız bir keyif yaşayacağınız kesin gibi duruyor.

Sanal Gerçekliği Kontrol Etmek

Aynı zamanda bu durum keyif almak için de yapılabilir. Diğer bir yandan bu sanal gerçeklik gözlükleri üstelik Microsoft HoloLens ile de bu noktada sanal gerçeklik durumu daha da ileriki götürülmüş durumda. Bu son derece ileri teknoloji ile bir takım durumlar aracılığı ile sanal gerçeklik içerisinden gerçek hayatta görünen birçok farklı madde sanal ortama aktarılarak kontrol edilebilmektedir. Bu noktada özelikle de örneğin mimari bir çizim üç boyutu sanal ortamda el hareketleri ile hareket ettirilebilir ve bununla birlikte de birçok farklı şekilde kontrol edilebilir. Ya da bununla birlikte her hangi bir motosiklet ya da bir son model araba modeli bu tür bir üç boyutlu ortama aktarım yapılarak son derece ayrıntılı bir şekilde detaylandırılabilir ve incelenebilir.

Bu sayede de birçok farklı teknoloji çok daha basit bir şekilde yapılabilmektedir. Daha da ileriki zaman içerisinde daha birçok farklı alana da sıçrayacağına hiç şüphe olamayan bu son teknoloji, aslına bakılırsa geleceği de şekillendirecek adına en doğru seçenek olarak ön planda tutulabilir. Bu tür bir sebepten dolayı birbirinden farklı son derece büyük firmalar bu tür bir teknolojini üzerine son yıllarda çok daha fazla bir şekilde düşmekteler.

Bir yorum bırakınız...

*

Redmi Earbuds S kulaklık

Gürültü Engellemeli Kablosuz Kulaklık Redmi Earbuds S Duyuruldu

Çinli şirket Xiaomi’nin çatısı altında bulunan Redmi, yeni kulaklığı Redmi Earbuds S ...
realme 60x

60x Zoom Yapabilen Realme X3 SuperZoom Tanıtıldı: Özellikleri ve Fiyatı

Realme, 60x zoom sunabilen Realme X3 SuperZoom modelini tanıttı. Cihaz dijital yakınlaştırma ...
videoarama logo

Videorama Video Düzenleme Programı Nasıl Kullanılır?

Video düzenleme programları arasında Videorama video düzenleme programı, video montajlama yapmaya imkan ...
scoompa

Scoompa Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Akıllı telefon ve tabletlerin hayatımıza girmesiyle birlikte gündelik hayatımızda son derece kolaylaştı ...
hdmı ve displayport

HDMI ve DisplayPort Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzün teknoloji cihazlarda ve monitörlerde farklı bağlantı türleri vardır. Bunlardan ikisi kaliteli ...
oppo reno 4 pro özellikleri

Oppo Reno 4 ve Reno 4 Pro’nun Özellikleri Belli Oldu

Oppo firmasının akıllı telefonları Reno 4 ve Reno 4 Pro’nun özellikleri basın ...
bilgisayar temizleme

Bilgisayar Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Bilgisayar geçmişi silme veya bilgisayar geçmişi temizleme işlemi sadece ziyaret edilen web ...
realme oyuncu

Realme X50 Pro 5G Player Edition Özellikleri ve Fiyatı

Realme firması Çin’de  oyuncu sürümü olan Realme X50 Pro 5G Player Edition ...