3 Farklı Resim Küçültme Yöntemi ile Site Hızınızı Artırın! | Sonsuz Teknoloji 3 Farklı Resim Küçültme Yöntemi ile Site Hızınızı Artırın! | Sonsuz Teknoloji

3 Farklı Resim Küçültme Yöntemi ile Site Hızınızı Artırın!

Hemen her web tasarım uzmanı fotoğraf ve görselleri kullanmadan önce küçültme ihtiyacı duyar. Çünkü resim küçültme işlemi hem içeriğin daha hızlı bir şekilde yüklenmesini hem de daha az alan işgal etmesini sağlar. Çok kısa sürede yapılabilecek pratik bir işlem ile web tasarım ve içerik girişi sürecinde büyük avantajlar elde edilebilir.fotoğraf küçültme

Pratik Resim / Fotoğraf Küçültme Yöntemleri

Bir web içeriğinde kullanılan görseller ne kadar kaliteli olursa boyutları da o kadar büyük olmaktadır. Özellikle stok fotoğraf indirme sitelerinden alınan görseller detayların daha net görünmesi için büyük ebatlarda hazırlanır. Hal böyle olunca indirilen fotoğrafların yeniden boyutlandırılması yani resim küçültme işlemi yapılması gerekmektedir.

1 – FastImageResizer Resim Küçültme Programı Kullanarak Boyutlandırma

fastimageresizer

Fotoğraf küçültme işlemi için ilk yöntem bir program aracılığı ile boyutlandırma yapmaktır. Bu noktada güncel çok sayıda program bulunur. Eğer çok sayıda fotoğrafı aynı anda boyutlandırmak istiyorsanız, FastImageResizer programı ile ihtiyaç duyduğunuz hız ve kaliteye sahip olabilirsiniz. Peki, FastImageResizer ile resim küçültme işlemi nasıl yapılır?

fastimager resim küçültme

Programı bilgisayarınıza kurduktan sonra programı açma işlemi ile fotoğraf küçültme programı ile işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

resim çözünürlük

Açılan küçük pencere “Resolution” bölümünde yer alan görsellerinizin olmasını istediğiniz yeni boyutu seçin.

fastimage çözünürlük

Boyutunu değiştirmek istediğiniz görseli Drop Files Here bölümüne sürükleyerek resim küçültme işleminizi tamamlamış oluyorsunuz. Yeni görselleriniz ise masaüstü ekranınızda Resized isimli bir klasörde sizi bekliyor olacaktır.

2 – Paint ile Resim Küçültme İşlemi

Hemen herkesin bilgisayarında varsayılan olarak yüklü gelen Paintte fotoğraf küçültme işlemi oldukça basit adımlarla yapılmaktadır. Bu işlem için öncelikle paint programını açmalı ve boyutunu değiştirmek istediğiniz görseli program içerisinde açmalısınız. Resimde de gördüğünüz gibi bu fotoğraf % 12.5 değerinde dahi kocaman görünüyor. Paintte resim küçültme işlemi ile bu görseli hem bozulmadan hem de hızla küçülterek çok daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz.

paint resim küçültme

Giriş menüsünün hemen alt kısmında yer alan Yeniden Boyutlandır sekmesine tıklayarak fotoğraf küçültme işlemine başlamış olacaksınız. Açılan menüde yüzde ya da piksel bazında bir değişim yapma şansınız bulunmaktadır. En sağlıklı sonuçlar ise yüzde bölümünde yer almaktadır.

paint kırpma

Siz de bu adımda yüzde bölümüne 30 sayısını yazarak fotoğrafın yüzde 30 boyutunda küçülmesini sağlayabilirsiniz. Tamam butonuna basarak küçültme işlemini tamamlamış olacaksınız.

paint küçültme

Daha önce Paintte % 12.5 oranında kocaman görünen bu resim şu an çok daha küçük oldu. Resmin yüzde 50’lik boyutuna bakarak hala ne kadar büyük olduğunu görebilirsiniz.

paint yüzde

Eğer bu boyut da çok büyük görünüyorsa, Yeniden Boyutlandır menüsünden %50 yaparak bir kez daha boyutlandırma işlemi yapabilirsiniz.

3 – Image Compressor ile Programsız Resim Boyutlandırma

optimizilla

Fotoğraf küçültme programsız şekilde de yapılabilecek bir işlemdir. Bu noktada çok fazla alternatif olmasına rağmen hem kaliteli hem de hızlı çalışanlardan bir tanesi Image Compressor sitesidir.

optimizilla küçült

Karşınıza gelen bu sitede “Upload Files”  butonuna tıklayarak Jpeg ve PNG uzantılı görsellerinizi yeniden boyutlandırma imkanı bulabilirsiniz.

Image Compressor

Karşınıza gelen ekranda son ayarlamalarınızı yaparak APPLY butonuna basabilir ve  Dowload All butonuna basark görsellerinizin son halini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...