64 Bit (x64) ve 32 Bit (x86) Arasındaki Fark | Sonsuz Teknoloji

64 Bit (x64) ve 32 Bit (x86) Arasındaki Fark

İşlemci ve İşletim sistemi 64 bit 32 bit

Microsoft halen Windows’un 32 bit ve 64 bit sürümlerini sunar. Windows’un ister Windows 7 ister Windows 8.1 ister se Windows 10 hangi versiyonunu yüklerseniz yükleyin, kesinlikle  64 bit sürümünü yüklemelisiniz.

Windows’un 64 bit sürümü, Windows’un “x64” sürümü olarak, 32 bit sürümü “x86” sürümü olarak adlandırılır.

Bilgisayar İşlemciniz 64 bit mi yoksa 32 bit mi?

64 bit PC’ler uzun süredir ana sürümdür. İntel’in ilk büyük 64-bit tüketicisi (CPU), 2006’da piyasaya sürülen Core 2 Duo’ydu. AMD, 2003’te Athlon 64’ü piyasaya sürdü. Eğer son on yılda satın aldığınız bir PC’niz varsa, kesinlikle 64-bit bilgisayarınız vardır. Elbette bazı istisnalar var. Çok güçsüz Intel Atom CPU işlemcisinin ilk versiyonları sadece 32-bit CPU’lardır.

64 bit işlemci (CPU) bilgisayarlar, 32 bit işletim sistemlerini (Windows Versiyonları Windows 7-8-10) çalıştırabilir, ancak böyle bir şeye hiç gerek yoktur.  64 bit işletim sisteminde bile, 32 bit uygulamaları kullanabilirsiniz. İşlemcinizin ve işletim sisteminizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu buradaki makaleye göz atarak öğrenebilirsiniz.

Neden 64 bit Sürümü

Windows’un 32 bit sürümleri 4 GB RAM ile sınırlıdır. Son zamanlarda piyasaya çıkan PC’ler genellikle 8 GB veya daha yüksek RAM ile piyasaya çıkmaktadırlar. 4 GB’den fazla RAM kullanıyorsanız  Windows’un 64 bit sürümünü yüklemeniz bilgisayarınızı performanslı kullanmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca, 32 bit programlar veya oyunlar, 64 bit Windows işletim sisteminde çalışıyor olsa bile her biri yalnızca 2 GB RAM’e erişebilir. Daha fazla RAM kullanabilmek için 64 bit sürüme ve programların 64 bit versiyonlarına ihtiyacınız olacaktır. Bazen uygulama başlatılamadı gibi benzer hatalar alırsınız işte bunların sebebi İşlemci, İşletim sistemi, program ve oyunların sürüm açısından da bir birine uyumlu olmamasıdır. 64 bit sürümlerde, Windows’un 32 bit sürümlerinde bulunmayan birçok kullanışlı güvenlik özelliği de vardır.

Windows 32 bit Sürümü Neden Var?

Windows’un 32 bit sürümünü çalıştırmak isteyebileceğiniz bazı geçerli nedenler vardır. 32 bit işlemciye sahip çok eski bir bilgisayar kullanıyorsanız, başka seçeneğiniz yoktur. Bazı üreticiler, özellikle eski donanım aygıtları için yalnızca 32 bit sürücüler sunabilir ve bunları çalıştırmak için Windows’un 32 bit sürümüne gereksinim duyarsınız.

Windows’un 32 bit sürümleri yalnızca eski bilgisayarlarda uyumluluk amacı için kullanılmalıdır. Tüm bunlar 32 bit işletim sistemi için gerçekten gereklidir.

32 bit sürüm, 64-bit’e Nasıl Yükseltilir?

64 bit özellikli bir işlemci üzerinde 32 bitlik bir Windows sürümü kullanıyorsanız, 64 bit işletim sistemine ücretsiz olarak yükseltebilirsiniz. Mevcut Windows lisansınız, Windows’un 64 bit veya 32 bit sürümünü yüklemek için kullanılabilir. Ancak işletim sisteminizi yeniden yüklemeniz gerekecektir. Microsoft’tan 64 bit Windows yükleme dosyasını indirerek veya elinizde yükleme CD’si var ise yükleme işlemini tekrar yapmanız gerekecektir. 32 bit sürümü online güncelleme yaparak yükseltme olanağı yoktur. Tek seçenek formatlayarak yeniden yükleme işlemidir.

 

 1. Şahin Karakulunç
  02:56 29 Kasım 2020 02:56

  2 TB lık bir flaş belleğim var. Buna bir kaç tane klasör açarak başka sürücüden JPG fotoğraflar yükledim. 25 GB. İlk yükleme yaptığımda, acele ile klasör içini kontrol etmedim. Ancak bir hafta sonra flaşı bilgisayara taktım. Klasörleri gördüm. Klasörler isimlerinde hiç bir değişikliğe uğramadan flaş içinde duruyor. Ancak hiç bir klasörün içinde dosya görünmüyor. “Bu klasör boş görünüyor” yazısını okuyabiliyorum. Flaş içindeki klasörlerin tümünü aktif edip, özelliklerden bakıyorum. o byt görünüyor. “Bilgisayarım ” sayfasında flaşın içinin bir miktar dolu olduğu (mavi renk ile )görünüyor. Özelliklerden değerine bakıyorum 25 GB. veri görünüyor.
  İnternet videolarında bir çok yolu denedim. attrib komutlarını çalıştırdım. Ama sorunumu çözemedim.
  Bana yardımcı olur musunuz?
  Teşekkür ederim.
  Şahin Karakulunç

  • Sonsuz Teknoloji
   10:06 29 Kasım 2020 10:06

   Öncelikle şunu söyleyeyim, flash belleğinizde verileriniz halen duruyor. Veriler flash diskinizde gizli klasör olarak depolanıyor. Bilgisayarınızda gizli kalmış sistem klasörlerini görünür hale getirin.(normal gizli klasörden farklıdır). Korunan işletim sistemi dosyalarını görünür hale getireceksiniz.(Aşağıdaki linkte açıklama ve görsel mevcut)

   Bu işlemi yaptıktan sonra flash dikinize gizli kalmış klasörlerinizi de muhtemelen göreceksiniz veya gizli farklı bir flash simgesi gibi klasörün içerisinde. Mac bilgisayara ulaşma imkanınız varsa flash diskinizi mac bilgisayara takarsanız tüm verilerinize hiç bir işlem yapmadan ulaşabilirsiniz. Verilerinizi kopyala yapıştırlıkla aldıktan sonra, flash diskinizi formatlayın. Dosyalarınızı görünür hale getirmeyi unutmayın. Umarım işe yarar…

   https://www.sonsuzteknoloji.com/windowsda-dosya-nasil-gizlenir-ve-gizli-dosyalar-nasil-gosterilir/

Bir yorum bırakınız...

*