Bilgisayarımın Özelliklerini Nasıl Öğrenirim? | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayarımın Özelliklerini Nasıl Öğrenebilirim?

bilgisayar donması

Kullandığımız bilgisayarımızın özelliklerini iyi bilmemiz gerekir. Oyun veya herhangi bir program yükleyeceğimiz zaman bilgisayarımızın sistem gereksinimlerinin oyun ve programa uygun olup olmadığını karşılaştırarak yükleme yapmaya karar vermemize yardımcı olur.

Bilgisayarın özellikleri

Masaüstünde “Bu bilgisayar” veya “Bilgisayarım” yazan bilgisayar simgesini sağ tık yaparak Özellikleri tıkladığımızda karşımıza bilgisayara ilişkin temel bazı bilgiler gelecektir. Bu bilgilerde; Windows İşletim sisteminin  32 bit mi 64 bit mi olduğu bilgileri, İşlemci bilgisi,  İşlemcinin 32 (x86) bit mi 64 bit (x64) mi olduğu ve RAM bilgisi yer alacaktır. Yukarıdaki resimdeki sistem bilgisinde bilgisayarın İntel İ5 işlemcisi, 8 gb RAM, 64 bit işletim sistemi ve x64 işlemcisi olduğu bilgilerine ulaşılabilmektedir. Bazen bu bilgiler yeterli olmayabilir. Ekran kartı bilgisine de ihtiyaç duyulur o zaman farklı yöntemler kullanarak yine sistem bilgisini ve ekran kartı bilgilerini öğrenebiliriz.

Windows + R tuşlarına basarak “Çalıştır” açın . Çalıştır alanına  yazın ve Enter’a basın.

dxdiag sistem bilgisi

Bu alanda yine sisteme dair yukarıda belirtilen temel bilgiler mevcut olacaktır. Bu bilgilerin yanı sıra bu alanda Ekran sekmesinde ekran kartı bilgilerine ve DiretX özellikleri bilgisine  ulaşabileceksiniz.

Ekran Kartı bilgisi

Ekran kartı ile ilgili detaylı bilgi alabilmek için bilgisayarınızın masa üstünde sağ tık yapın “Ekran Çözünürlüğü“nü seçin. Buradan sağ taraftan Gelişmiş Ayarlar‘ı seçin. Ekran kartı detaylarını görebilirsiniz. Ayrılmış Video Belleği oyunlar için desteklenen RAM bilgisidir ve Ekran kartında belirtilen RAM özelliği buradaki bilgidir. Toplam Kullanılabilir Grafik Belleği ise resim ve grafik üzerine çalışan programlarda maksimum destekleyeceği RAM bilgisidir.

Ekran kartı detay

Yukarıda belirtilen yöntemlerle bilgisayarınızın özelliklerini öğrenebilir ve bilgisayarınıza ilişkin ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz. Yükleyeceğiniz oyun ve programları yüklemeden önce sistem gereksinim karşılaştırmasını yapabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*