Akıllı Telefonu ile Mobil Fotoğrafçılık Yapanlar İçin 3 Öneri | Sonsuz Teknoloji

Akıllı Telefonu ile Mobil Fotoğrafçılık Yapanlar İçin 3 Öneri

Telefon Fotoğrafçılığı

Özellikle de son birkaç yıldır teknolojinin gelişmesiyle; akıllı görüntü işletme teknolojileri ve özel sensörler; akıllı telefonların kamera kalitesini çok büyük ölçüde arttırdı. Fotoğraf çekerek anıları ölümsüzleştirmek isteyenler; gelişmiş akıllı telefonlarının kameraları ile bu isteklerini gerçekleştirebiliyor. Lakin iş tabi ki fotoğraf çekmekle bitmiyor. Doğru fotoğraf çekme taktikleri ve size vereceğimiz mobil fotoğrafçılık önerileri ile, çok daha kaliteli fotoğraf çekebilirsiniz.

Seri çekim modunu kullanın

İster manzara fotoğrafı çekiyor olun ister herhangi bir kişinin ya da objenin fotoğrafını. Hangi alanda olursa olsun, tek fotoğraf çekmek oldukça tehlikelidir. Çünkü, bulunduğunuz, fotoğraf çekindiğiniz bir mekana daha sonra hiç gidemeyeceğiniz için; çektiğiniz fotoğraf kötü çıkmışsa telafi etme gibi bir şansınız kalmayacaktır. Seri çekim modunu kullanarak, birden fazla fotoğraf elde edebilir; aralarından en çok beğendiğinizi kullanabilirsiniz.

Işığın gücünü kullanın

Işık, maddeleri gözümüze yansıtan en önemli etmendir. Işık sayesinde çevremizi görebiliriz. Lakin kameralar, tam olarak gözümüz kadar donanımlı sayılmaz, bu nedenle yersi ya da düzensiz ışık kaynaklarında iyi performans sunmazlar. Eğer bir kişinin ya da objenin fotoğrafını çekiyorsanız, ışığı mutlaka kendi arkanızda tutun. Işığı karşınıza aldığınız taktirde; siyah bir silüet çekersiniz.

Kamera uygulamanızın ayarlarına göz atın, yetersizse yeni kamera uygulamalarını deneyin

Yeni nesil akıllı telefonların yerel kameraları, mutlaka bir takım özellikler ile gelir. Bu özelliklere göz atarak, kameranızın nasıl daha iyi çekim yapabileceğini keşfedin. Özellikle de yeni çıkan akıllı telefonların kamera uygulamaları; pro mod ya da manuel mod adı altında birçok özelliği kendinize göre özelleştirmenize olanak tanır. Odaklamayı, ışık ayarını ve açıklığı bu modlar vasıtası ile ayarlayabilirsiniz.

Şayet bir mekanın, bahçenin ya da odanın fotoğrafını çekiyorsanız; kameranız yerel kamera da olsa, 3. Parti bir kamera da olsa muhakkak ızgara modu bulunur. Ekranınızı dokuz eşit kareye bölen, iki dikey ve iki yatay çizginin yardımını alarak; fotoğraflarınızda uygun düzeni yakalayabilirsiniz. Bir mekanda ayrıca öne çıkmasını istediğiniz objeler bulunuyorsa, objeleri dikey çizgilerin yer aldığı kısımda tutmaya çalışmalısınız.

Bir yorum bırakınız...

*