TP- Link Modem Wi-Fi Şifre Değiştirme | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

TP- Link Modem Wi-Fi Şifre Değiştirme

tp link modem

Wifi şifre değiştirme işlemini internet ve bilgisayar güvenliğimiz için belirli aralıklarla yapmalıyız. Bu makalede Türk Telekom müşterisi olanlar veya TP-Link modeme sahip olanlar adımları sırasıyla uygulayarak şifrelerini değiştirebilirler. Eğer farklı bir internet servis sağlayıcının müşterisiyseniz veya modeminiz farklı marka ise birkaç değişiklik dışında aynı yöntemi izleyerek şifre değiştirebilirsiniz.

Günümüzde hack olayları çığırından çıktığı için ve hack yöntemleri eskisinden daha zarar verici hale geldiğinden cihaz ve ağ güvenliği için gerekli tedbirleri almak gerekir. Bu tedbirlerin başında ağ güvenliği geliyor. Ağın giriş kapılarından birisi de wifi şifresi ve beraberindeki güvenlik teknolojileridir. Eğer kapı sağlam olmazsa hırsız rahatlıkla girebilir.

Varsayılan olarak gelen WiFi şifresi yeterince güvenli sayılır. Fakat bu şifreyi zamanla eve gelen birçok insanla paylaştığınız için bu istemeden güvenlik açığı oluşmasına sebep olur. Bu nedenle belirli periyodlarla şifrenizi değiştirmekte fayda var. Ayrıca şifrenizi kendiniz belirlediğinizde akılda tutması daha kolay olur ve şifre girmeniz gerektiğinde modemin yanına gidip bakmanız gerekmeyecektir. Kendi belirlediğiniz şifreyi unutmanız halinde ise yeniden arayüz üzerinden değişiklik yapabilirsiniz.

WiFi Şifre Değiştirme TP-Link

WiFi şifre değiştirme işlemi için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın. Başlıkta da belirtildiği gibi bu şifre değişikliği TP-Link modem arayüzü üzerinden yapılmaktadır. Farklı bir modeme sahipseniz arayüze giriş yaptıktan sonra menü isimlerinin benzerliğinden veya ayar isimlerinin benzerliğinden faydalanarak sizde şifrenizi değiştirebilirsiniz.

WiFi şifre değiştirme resimli anlatım;

tp link şifre değiştirme

 • İlk olarak internet tarayıcınızı açın ve adres çubuğuna “192.168.1.1” yazıp “Enter” tuşuna basarak modem arayüzüne giriş yapın.
 • Modem arayüzüne yukarıdaki adres ile erişemediyseniz “192.168.1.2”, “192.168.2.1” veya “192.168.2.2” adreslerini deneyin. Arayüz hala açılmıyorsa modem marka/modelinin arayüzüne nasıl giriş yapıldığını Google aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Araştırma yaptınız fakat bir sonuç alamadıysanız internet servis sağlayıcısı müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekir.
 • Arayüz açıldıktan sonra bizi giriş yapma ekranı karşılıyor, gerekli bilgileri girerek giriş yapın. Eğer kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız, öğrenmek için yine müşteri hizmetlerini aramanız gerekir.

tp link modem şifre değiştirme işlemleri

 • Arayüze giriş yaptıktan sonra sol menüden “Kablosuz Ayarları > Temel Ayarlar” bağlantısına tıklayın.
 • Daha sonra sağ bölümde açılan kullanıcı adı ve şifre değişiklik ekranından gerekli değişikliği yapıp “Kaydet” butonuna tıklayın.

Önemli: Şifrenizi kuvvetli yani yeterince karmaşık yapmaya özen gösterin. Aynı zamanda şifreyi akılda tutabileceğiniz bir şekilde belirleyin. Şifrenizde min. 8 karakter, büyük/küçük harfler ve bazı sembollerin yer alması gerekir.

WiFi şifre değiştirme işlemi bu kadar. Şifreyi değiştirdikten sonra eğer kablosuz ağa bağlıysanız yeniden bağlanmanız gerekebilir. Şifre değişikliğini minimum 3-6 ayda bir yapmanız güvenlik açısından iyi olur.

 1. Avatar
  Selin
  13:32 25 Ekim 2020 13:32

  İnternetim yavaştı birinin şifremizi bulduğunu düşünüyodum bir türlü değiştiremiyorum bilmediğim için sayenizde değiştirdim çok şükür çok faydalı bi yazi olmuş elinize sağlık

 2. Avatar
  yasin öztekin
  19:27 27 Ekim 2020 19:27

  şifre ve bunu karmaşık olarak koymak modemler için gerçekten önemli. Zira yoksa birileri internetinize sızabilmekle birlikte suç dahi işlese başımıza büyük sorunlar açabilir. Bizi bu konuda yönlendirdiğiniz için size çok teşekkür ederiz.

 3. Avatar
  Muhammed Alkan
  00:06 30 Ekim 2020 00:06

  Teşekkürler Konunuz Çok İşime Yaradı Wifi Şifremizi Değiştirmek İstiyorduk Ama Bilmediğim İçin Yapamıyordum Sizin Sayenize Öğrendim Teşekkkürler

Bir yorum bırakınız...

*

hyper casual oyun

Hyper Casual Oyun Nedir? En Popüler Hyper Casual Oyunları Hangileridir?

Mobil oyunlar, kuşkusuz günlük yaşantımızın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Birçok insan ...
Twitter Moments Nedir

Twitter Anlar Nedir? Nasıl Kullanılır?

Milyonlarca kullanıcıya sahip olan sosyal medya uygulaması yeni güncellemesi ile Twitter Anlar ...
smf

SMF Nedir Nasıl Kurulur?

Teknoloji ile web sitesi de çok önemli bir hal alıyor ayrıca SMF ...
Elektronik (Dijital) Görüntü Sabitleyici Nedir

Elektronik (Dijital) Görüntü Sabitleyici Nedir?

Elektronik görüntü sabitleyici nedir? Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kameralar konusunda da gelişmeler ...
mobil imza

Mobil İmza Nedir Nasıl Kullanılır?

İnternet ortamında insanlar parmak izlerini kullanarak imza verebilirler. Mobil imza olan bu ...
ZTE Watch Live

Fiyatıyla Dikkat Çeken Yeni Akıllı Saat ZTE Watch Live Tanıtıldı!

Çin merkezli teknoloji şirketi ZTE, yeni ürünlerini tanıtmaya devam ediyor. Önceki günlerde ...
sip nedir

SIP (Oturum Açma Protokolü) Nedir?

SIP ya da diğer adıyla Oturum Açma Protokolü; Session Initiation Protocol kelimelerinin ...
awesome screenshot

Chrome Ekran Görüntüsü Alma Awesome Screenshot & Screen Recorder Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarda ve tarayıcılarda ekran görüntüsü alma için birçok eklenti ve uygulama mevcuttur ...