Android "Rahatsız Etmeyin" Özelliği | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Android “Rahatsız Etmeyin” Özelliği

do not disburb

 

Android’de “do not disturb” rahatsız etmeyin özelliği otomobiller için genişletiliyor.

Google, Pixel 2 ve Pixel 2 XL ile yeni “rahatsız etmeyin” modu ekledi: Telefon araçta olduğunuzu otomatik olarak tespit eder ve o sırada aldığı uyarıların ve bildirimlerin sayısını azaltır.

 

İnsanların, araç sürmeye başlamadan önce telefonlarını sessiz bırakılması gerekir ancak bu pek yapılmaz. Sessiz alınsa dahi titreşim sesi duyulduğunda telefonu kontrol ederiz. Bu da araç sürerken dikkatimizi dağıtır.

 

Android’de Do Not-Disturb, kullanıcının manual olarak telefonu sessize alması işleminden daha farklıdır. Yeni Do-Not-Disturb araçtayken ne zaman açıp kapatacağını otomatik olarak kendi seçecek.

Bunu, Aktivite tanıma’yı kullanarak, farklı türdeki seyahatleri ayırt etmek için tutumlu Android algılayıcı merkezi’ndeki çeşitli sensörlerden gelen hareket geri bildirim Bluetooth ve WiFi ile izleyen AI (yapay zeka) tabanlı bir sistem kullanarak yapıyor. Telefon, sürüş olduğuna karar verdiğinde, gelen mesajları ve bildirimleri otomatik olarak sessiz yapar. Bununla birlikte, gelen çağrılara, navigasyon talimatlarının ve herhangi bir sesli etkileşim olduğu gibi  arabanın Bluetooth bağlantılı ses sistemi üzerinden yapılmasına da izin veriyor. Burada amaç telefonu ele almadan farklı cihazlara bağlanılarak kullanılmasını sağlamaktır. Telefon ile teması minimize etmek.

 

Android  Google mühendislerine göre; Ürün, sürüş esnasında dikkati dağıtan şeyleri sınırlandıracak şekilde tasarlandı. Aynı zamanda kullanıcıların navigasyon veya diğer benzer uygulamaları kullanmaya devam edebilecekleri şekilde uygulanacak.

 

Geliştiriciler, 2018 başlarında daha çok özellik gelecek. Üçüncü parti geliştiriciler ve cihaz üreticileri için yeni bir uygulama olacağına inanılıyor. Etkinlik tanıma geçiş API’sinin adı da aynı, Android’de “rahatsız etme” yeteneği daha da güçlü olacak.

 

Google yolda iken telefonu daha az dikkat dağıtıcı yapmaya çalışacak. Apple’ın iOS 11, isteğe bağlı olarak sürüş esnasında tercihe bağlı olan “rahatsız etmeyin” ekledi hem sensörlere, hem de iPhone’un  araç içi Bluetooth sistemine bağlanıyor. Aktif edildiğinde, iPhone, çağrı geldiğinde otomatik olarak telefona cevap veriyor.  Yalnızca Favorilerden (veya art arda iki defa çalanlardan) arama yapmaya izin veriliyor.

 

Teknoloji ile birlikte, araç içerisinde telefon, radyo navigasyon, canlı trafik bildirimleri, sosyal medya, mesajlaşma ve daha fazlası sürücünün dikkatinin dağılmasına sebep olmaktadır. Bu da kaza olayları son yıllarda giderek arttırmıştır. Bunlara rağmen telefondan vazgeçemiyoruz. En azından bu sorunları bu tip uygulamalarla asgariye indirmek faydalı olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

General Mobile GM 20 Pro

General Mobile, GM 20 Pro ve GM 20’yi Tanıttı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

General Mobile, internet üzerinden yaptığı lansman ile  GM 20 ve GM 20 ...
mobil veri harcama

Telefonda İnternet’ten Müzik Dinlemek ve Video İzlemek Ne Kadar İnternet Verisi Yer?

İnsanların, İnternet’ten akıllı telefonlarla video izleme ve müzik dinleme oranı her geçen ...
Clickjacking

Clickjacking Saldırısı Nedir? Nasıl Önlem Alınır?

Clickjacking, bilgisayar korsanları tarafından sıklıkça kullanılan bir güvenlik açığıdır. HTTP Frame güvenlik ...
lol elo boost nedir

Lol Elo Boost Nedir Ne İşe Yarar?

LoL ELO Boost’u deneyerek LoL oyunun da daha profosyonel üst liglere ulaşabilirsiniz ...
tiktok

TikTok’un Android MAC Kullanıcı Verilerini Topladığı İddiası

TikTok‘un, Android işletim sistemi cihazlardan kullanıcıların izni olmadan bir boşluk bularak cihazların ...
Honor MagicBook 14 SE

Honor, Uygun Fiyatıyla Dikkat Çeken Honor MagicBook 14 SE Yeni Dizüstü Bilgisayarını Tanıttı

Huawei şirketinin alt markası olan ve son dönemlerde popülerliğini git gide arttıran ...
premium-pack

Photoshop İçin Efekt Programı-JixiPix Premium Pack

Herkesin merakla kullandığı ve yeni şeyler öğrendiği Photoshop programı için üretilmiş olan ...
hızlı şarj

Hızlı Şarj Zararlı Mı? Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile birlikte akıllı telefonlar da gelişiyor. Son ...