Çin, Dünyanın İlk Kuantum İletişim Ağını Kurdu ∞ Sonsuz Teknoloji

Çin, Dünyanın İlk Kuantum İletişim Ağını Kurdu

dünyanın ilk quantum ağı

Çinli bilim adamları, 4.600 kilometrelik bir mesafede yeryüzündeki 700’den fazla optik fiberi iki yerden uyduya bağlantıyla birleştiren dünyanın  ilk entegre kuantum iletişim ağı  teknolojisini kurdu.

Kuantum İletişim

Kuantum iletişim, QKD (Quantum Key Distribution) kuantum anahtar dağıtımı olarak ifade edilir. Bildiğimiz şifreleme yöntemlerinin aksine, kuantum iletişim hacklenemez ve bu nedenle bankalar ve diğer sektörler için güvenli bilgi aktarımının geleceği olarak kabul edilir. QKD teknolojisi, bin kilometre mesafesinde yayınlar için uydular ve yer istasyonları arasındaki boş alanı kullanır. 2016 yılında Çin, dünyanın ilk kuantum iletişim uydusunu ve 2.600 km uzaklıktaki iki yer istasyonu ile QKD elde etti. 2017 yılında, QKD için Pekin ve Şangay arasında 2.000 km uzunluğunda bir fiber optik ağ tamamlandı.

Güvenilir röleler kullanılarak, yer tabanlı fiber ağ ve uydudan yere bağlantılar, eyalet ve yerel bankalar, belediye elektrik şebekeleri ve e-devlet web siteleri dahil olmak üzere Çin genelinde 150’den fazla endüstriyel kullanıcıya hizmet verecek şekilde entegre edildi.

Farklı ülkelerden ulusal kuantum ağları birleştirilirse ve üniversiteler, kurumlar ve şirketler ilgili protokolleri, donanımı vb. Standartlaştırmak için bir araya gelirlerse küresel kuantum iletişim ağı kurulabilir.

Kuantum İletişim Hızı

Son birkaç yılda Çin, entegre ağın farklı bölümlerinin performansını kapsamlı bir şekilde test etti ve geliştirdi. Örneğin, artan saat hızı ve daha verimli QKD protokolü ile, uydudan yere QKD saniyede 47,8 kilobitlik bir ortalama anahtar oluşturma oranına sahip, bu da önceki hızdan 40 kat daha yüksek.

Ekip daha sonra Çin’deki ve Avusturya, İtalya, Rusya ve Kanada’daki uluslararası ortaklarıyla ağı daha da genişletecek. Ayrıca, tüm zamanların on bin km seviyesinde QKD’ye ulaşmak için küçük ölçekli, uygun maliyetli QKD uyduları ve yer tabanlı alıcıların yanı sıra orta ve yüksek yörüngeli uydular geliştirmeyi hedefliyorlar.

Bir yorum bırakınız...

*