Brick Nedir? Brick Olan Telefon Nasıl Kurtarılır? | Sonsuz Teknoloji

Brick Nedir? Brick Olan Telefon Nasıl Kurtarılır?

Brick Nedir

Brick Nedir? Brick olan telefon nasıl kurtarılır? Brick konusunda kafaları karıştıran oldukça fazla konu bulunmaktadır. Söz konusu konular arasında Brick işleminin nasıl oluğuna dair de oldukça yanlış bilgi vardır.

Brick olan cihazlar teknik tabir ile tuğla haline gelmiş olan cihazlardır. Cihazların tuğla olması demek hiçbir şekilde hiçbir işlemleri yapamaması demektir. Tuğla haline gelmiş olan cihazlar kendilerini açma işlemlerini bile yerine getiremezler.

Bu olayın birden fazla olma nedeni vardır. Genel olarak nedenlere bakıldığında karşımıza cihazların yazılımsal sorunları baş gösterir. Her ne kadar yazılımsal olsa da bazı kullanıcıların bilmeden yaptığı işlemler de buna neden olabilir.

Brick Neden Olur?

Brick Neden Olur

Brick Nedir? Sorusundan sonra cevaplanması gereken asıl soru Brick Neden Olur? Sorusudur. Cihazların Brick olması için birden fazla neden bulunmaktadır.

Yazılım güncellemesi sırasında kapanan cihazlarda Brick sorunu ile karşılaşabilir. Bunun yanı sıra Root yetkilerine sahip olan cihaz üzerinde yapılan yanlış bir işlem sonucunda da cihazın Brick olması söz konusudur.

Yazılımsal konu sadece güncelleme sırasında olmamaktadır. Yazılım konusunda yeterli donanıma sahip olmayan kimseler tarafından yüklenmeye çalışan yazılımlar da telefonun bir daha açılmamak üzere kapanmasına neden olabilir. Her ne kadar Brick olan cihazlar kurtarılma şansına sahip olsa da bazı Brick modellerinde bu şans neredeyse sıfıra kadar gerilemektedir.

Brick Olan Telefon Nasıl Kurtarılır?

Brick Olan Telefon Nasıl Kurtarılır

Brick olan telefon nasıl kurtarılır? Brick olan telefon kurtarma işlemleri tamamen şansa dayalı işlemlerdir. Her ne kadar kurtarma şansınız olsa da bu kurtarma işlemlerini yetkili servis dışında kimseler tarafından yaptırmamanız gerekir.

Öncelikle bilmelisiniz ki cihazlarda birden fazla Brick modeli bulunmaktadır. Soft Brick, Half Brick ve Hard Brick olarak ayrılan bu kategoride.

  • Soft Brick: Ufak düzeltmeler ile kurtarılabilir.
  • Half Brick: Yazılımsal müdahaleler ile kurtarılabilir.
  • Hard Brick: Donanımsal ve Yazılımsal müdahaleler ile kurtulma şansı vardır.

Şeklinde listelenebilir. Her ne kadar bu durumun oluşmasında yazılımsal etkenler bulunsa da eski haline gelebilmesi için donanımsal müdahalelerde de bulunmak gerekebilir. Bu gibi işlemlerin kesinlikle teknik servis tarafından yapılması gerekir.

Bir yorum bırakınız...

*