Apple’ın Başı Yine Lisans Davaları Yüzünden Dertte | Sonsuz Teknoloji

Apple’ın Başı Yine Lisans Davaları Yüzünden Dertte

iphone dava

 

Büyük şirketler arasında çoğu zaman patent anlaşmazlıkları görülebiliyor. Dönem boyunca teknolojik şirketlerin birbirlerine açtığı patent davalarına şahit olduk.  Bir kamera sensörü için bile aylarca süren dava dosyaları düzenlendi. Apple en çok dava açılan şirketler arasına girdi.

Bu sefer de açılan patent davası Apple Watch içindi, üstelik açılan dava bir doktor tarafından açılmıştı. Doktor, apple’ın kendi teknolojisini çaldığını iddia ederek mahkemeye başvurdu. Yüksek kurulun vereceği karara güvendiğini de açıklayarak yolundan dönmeyeceğini bildirdi.

Kalp Atış Sensörüne Dava

Apple Watch’ı diğer saatlerden ayıran pek çok özellik var. Bunlardan öne çıkan ve en büyük adımlar arasında yer alan kalp atış sensörleri. Kalp atış sensörleri sadece kalbi ölçmüyor anlık olarak takip ediyor ve kötü yönde bir değişim olursa uyarıyor.

Apple Watch’ın içerisinde bulunan düzensiz kalp sensörü için bir doktordan dava geldi. Doktorun iddialarına göre daha önceden bu sensörü kendisi keşfetmiş Apple’a patent için göndermiş ancak her hangi bir şekilde geri dönüş almamış. Gönderimden sonraki çıkan saatlerde bu sensörün olması doktorun da ilgisinden kaçmadı.

Sensörü 2017 Yılında Tanıtıma Göndermiş

2017 Yılında patenti gönderen Wiesel, beklediği karşılığı alamadı. Çözüm yolu olarak da adaleti seçti ve Apple’dan konu hakkında davacı oldu. Halen Apple tarafından bir açıklama gelmedi ancak Wiesel’in davasından geri adım atmayacağı açık bir şekilde gözüküyor.

Apple severlerin düşüncelerine göre Wiesel, Apple’dan para kopartmak için her yolu deneyen bir “kaçık”. Son zamanlarda bu şekilde para kazanmak isteyen kişilerin sayısı arttı. Sadece lisans olarak dava açmıyorlar. Güvenlik açıklarını da tespit ederek para talebinde bulunuyor.

Bir yorum bırakınız...

*