Bilgisayarda Arızalı Donanımı Ücretsiz Tespit Etme Programları | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayarda Arızalı Donanımı Ücretsiz Tespit Etme Programları

HWiNFO

Bilgisayar donanımlarından ısı üreten veya hareketli parçalara sahip olan ekipman en sık arıza yapma eğilimindedir. Bilgisayar donanım testleri sayesinde, sisteminizi tarayabilir ve her şey çökmeden önce arızalı donanımı tespit edebilirsiniz.

PC Donanım Arızaları

En sık kırılan parçalar fanlar, sabit disk sürücüleri, CPU’ (işlemci)lar ve GPU(ekran kart)’lardır. RAM aynı zamanda hatalı olasılığı yüksek bir donanımdır. Yakalanmamak için en iyi yol, bilgisayarınızda düzenli donanım tanılama testleri gerçekleştirmektir. Windows 10’da nasıl donanım testleri yapacağınız.

Windows 10 Donanım Tespit Araçları

Windows 10’da iki yerleşik donanım tanılama aracı vardır. Birincisi bilgisayarınızda sistem performansını analiz ederken, ikincisi Windows 10 PC’nizde bellek testlerini gerçekleştirir.

Performans İzleyicisi

Performans İzleyicisi, Windows 10’daki yerel bir masaüstü uygulamasıdır. İşletim sistemi donanım ve sistem sorunlarını bulmak ve tanılamak için kullanılan en bütünsel araçtır. Uygulamayı açmak için, Windows aramadan “Performans İzleyicisi“ni arayın ve bağlantıya tıklayın. Uygulama veri toplarken birkaç saniye beklemeniz gerekebilir.

Sisteminizin donanımına hızlı bir genel bakış istiyorsanız, Raporlar> Sistem> System Diagnostics> [Bilgisayar Adı] bölümüne gitmek için soldaki paneli kullanın. Donanım, yazılım, CPU, ağ, disk ve belleğinizin yanı sıra uzun bir ayrıntılı istatistik listesi için çoklu kontroller sağlar.

Biraz daha derine indiğinizde, canlı performans grafiklerini (İzleme Araçları> Performans İzleyicisi’nde) ve özelleştirilebilir veri kümelerini (Veri Toplayıcı Kümeleri’nde) bulacaksınız.

Windows bellek tanılama

Bir bilgisayarın merkezi işlem birimi (CPU), kısa vadeli bilgileri depolamak için RAM kullanır. Makinenizi kapattığınızda RAM boşalır tertemiz olur. RAM’iniz arızalanmaya yakın olduğunda çok sayıda uyarı işareti vardır. Kötü performans, sık sık çökmeler, ön yüklemede yüklenemeyen video kartları, bozuk veri dosyaları ve Windows Sistem uygulamasında hatalı RAM bilgileri içerir.

Windows bellek tanılama aracını başlatmak için, Çalıştır penceresini açmak için Windows + R tuşlarına basın, ardından mdsched.exe yazın ve Enter tuşuna basın. Windows sizden bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyecektir. Testin tamamlanması birkaç dakika sürecektir. Bittiğinde, makineniz bir kez daha yeniden başlatılır. Windows masaüstüne döndüğünüzde ekranın sonuçlarını göreceksiniz.

Windows size sonuçları otomatik olarak göstermezse, Başlat düğmesine sağ tıklayarak Olay Görüntüleyiciyi açın, ardından Windows Günlükleri> Sistem‘e gidin ve MemoryDiagnostic adlı en son dosyayı bulun.

Üçüncü Taraf Donanım Tespit Uygulamaları

Biraz daha güçlü bir şeyler arıyorsanız, üçüncü taraf yazılımı kullanmanız gerekir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var, ancak burada en iyi bilgisayar tanılama uygulamalarından bir kaçını toparladık;

1. MemTest86

memtest

MemTest86, Windows’ta RAM’inizi test etmek için en iyi araçlardan biridir. Microsoft’un Windows Bellek Tanılama aracından daha güçlüdür. Uygulama 13 farklı RAM test algoritmasına sahip ve DDR4, DDR2 ve DDR3 RAM’i destekliyor. Doğrudan bir USB çubuğundan veya bir CD’den ön yükleyebilirsiniz ve Microsoft, uygulamanın Güvenli Ön yükleme uyumluluğu için kodunu imzalamıştır. Windows aracının aksine, MemTest86 ayrıca tam özellikli bir grafik arayüze sahiptir.

İndir: MemTest86 (Ücretsiz)

2. CrystalDiskInfo

Sabit sürücülerinizi test etmeye odaklanmak istiyorsanız, CrystalDiskInfo yazılımını kurmalısınız. Uygulamanın temel özelliği “Öz İzleme, Analiz ve Raporlama Teknolojisi” (SMART) testidir. Okuma hatası oranı, yeniden tahsis edilen sektörlerin sayısı, toparlanma süresi ve daha fazlası dahil olmak üzere sürücülerinizin çeşitli yönleri hakkında veri sağlar.

CrystalDiskInfo ayrıca gelişmiş güç yönetimi ve ses yönetimi araçları içerir. Uygulamayı arka planda çalışır durumda bırakırsanız, sürücüler çok ısınırsa veya başka arızalar hakkında size anlık uyarılar verebilir.

İndir: CrystalDiskInfo (Ücretsiz)

3. HWiNFO

HWiNFO

Donanım testi dünyasında yeniyseniz, kavramları ve terminolojiyi öğrenene kadar bu alana geniş için kullanılacak uygun bir araçtır.Bir donanım testi açısından, uygulamanın sistem sağlığı izleme özellikleriyle çok ilgileniyoruz. Makinenizin CPU’ları, GPU’ları, anakartları, sürücüleri ve çevre birimleri hakkında ayrıntılı gerçek zamanlı raporlar ve grafikler sağlarlar.

Ayrıca HWiNFO’yu ekstra işlevsellik sağlayan birçok eklenti de indirebilirsiniz. Ekran tarayıcıları, widget’lar ve günlük görüntüleyicileri içerir.

İndir: HWiNFO (Ücretsiz)

4. RWEverything

Makinenizdeki her donanımın hemen hemen her yönünü kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Daha doğrusu, tüm donanıma da yazabilirsiniz. Bu,  herhangi bir ayarı ince ayar yapabileceğiniz anlamına gelir. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız, ayarları değiştirmeye başlamayın. Donanımınıza zarar verebilirsiniz.

İndir: RWEverything (Ücretsiz)

Bir yorum bırakınız...

*