Windows Bilgisayarda RAM Nasıl Temizlenir? | Sonsuz Teknoloji

Windows Bilgisayarda RAM Nasıl Temizlenir?

ram hızı

Bilgisayar yavaşlaması her kullanıcının başına gelen sıradan can sıkıcı bir olaydır. Bilgisayarların yavaş çalışmasının bir çok nedeni olabilir. Bilgisayarın yavaşlamasına neden olan sebeplerden biri de yetersiz RAM”dir. Bu makalede RAM’ nasıl temizlenir konusunu ele alacağız.  RAM’dan kaynaklı sorunlar ile ilgili ne yapılacağına geçmeden önce RAM nedir ve ne kadar RAM’e ihtiyaç vardır’ın mantığını bilmenizde fayda vardır.

Tekrar başlat

En basit ve klişe olan yöntemdir. Bu yöntem bir çok sorunun çözümünde halen işe yarar. Bu nedenle bilgisayarınızı yeniden başlatın. Yeniden başlatma işlemi çok sayıda çalışan uygulamaları kapatır ve cihazınız yeniden başlatıldığında yalnızca başlangıç ​​programlarını çalıştırır.

Kullanılmayan Programları Kaldırın

Kullanmadığınız programlar arka planda çalışarak RAM’nizi kullanır performansınızı düşürür. Bu nedenle kullanmadığınız uygulamaları bilgisayarınızdan kaldırarak kurtulmak, daha fazla bellek boşaltacaktır. Windows 10 bilgisayarınızda kullanılmayan uygulamayı kaldırmak için;

1. Ayarlara gidin.

2. Uygulamalar’a tıklayın.

3. Kaldırmak istediğiniz uygulamayı seçin.

4. Kaldır düğmesine tıklayın.

Arka Planda Çalışan Programları Kapatın

Bir çok program, bilgisayara yüklenirken varsayılan olarak bilgisayar açılışında arka planda çalışır. Arka planda çalışan programlar RAM’nizi kullanarak bilgisayar performansınızın düşmesine sebep olur. Kullanmak istediğiniz programı ihtiyacınız olduğu zamanlarda açarak kullanmak, size önemli ölçüde RAM’den tasarruf sağlayacaktır. Arka plan çalışan programları kapatmak bilgisayar performansınızı ciddi bir şekilde etkileyecektir. Bilgisayar önyüklemsiyle birlikte arka plan çalışan programların nasıl kapatılacağını detaylı bir şekilde öğrenmek için bu makaleyi okuyunuz.

RAM kullanımını Öğrenin

Kullanmadığınız programları ve araka planda çalışan programları kaldırdıysanız, ancak yine de bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olan bir şey varsa, diğer işlemlerin büyük miktarda bellek kullanıp kullanmadığını kontrol edin. Hangi programın olabileceğini bulmak için RAM kullanımınızı kontrol etmeyi deneyin. Bazen programları kapatmış olsanız da tam olarak kapanmaz. Bilgisayarı kapatmadan bilgisayarınızda mevcut çalışan programları görmeniz ve kapatmanız mümkündür.

görev yöneticisi

1. Windows görev çubuğunu sağ tıklayın ve Görev Yöneticisi’ni tıklayın.

2. “İşlemler” sekmesini tıklayın.

görevi sonlan

3. İşlemleri kullandıkları bellek miktarına göre sıralamak için “Bellek” sütun başlığına tıklayın.

4. Sorun olan programı sağ tıklayın ve programın çalışmasını durdurmak için “Görevi sonlandır” ı tıklayın.

Kötü amaçlı programları tespit edin

Bilgisayarınızda bir virüsten koruma programı olsa bile, kötü amaçlı yazılımlar ve diğer kötü amaçlı programlar sisteminizde olabilir. Bazen bilgisayarı manuel  olarak taramak gerektirir. Yavaş bilgisayarınıza neden olup olmadığını görmek için ilk önce Antivirüs programınızı güncelleyin ve virüsten koruma programınızla bilgisayarınızda bir tarama yapın.

Kapatma sırasında Sayfa dosyasını temizle

Sayfa dosyası, fiziksel RAM dolduğunda Windows’un ek RAM olarak kullandığı sabit sürücü alanıdır. Bilgisayarınızı kapattığınızda, sistem RAM’i silinir, ancak sayfa dosyası silinmez. Sayfa dosyasını temizlemek, bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda daha verimli çalışmasını sağlar.

regedit yönetim

Kayıt Defteri düzenleyicisini bulmak için Windows arama çubuğuna veya Windows + R tuşlarına basarak “Çalıştır”ı açarak kutucuğa “regedit” yazın . Kayıt defteri sayfasında aşağıdaki yola gidin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

Yukarıdaki dizine ilerledikten sonra “Memory Management” dizinine tıklayın ve sağdaki “ClearPageFileAtShutdown” tuşuna çift tıklayın. Değer verisi alanını “1” olarak ayarlayın ve Tamam’ı tıklayın.

Bunların hiçbiri bilgisayarınızın hızını etkilemiyorsa, daha fazla RAM ekleme zamanı gelmiş olabilir.  RAM arızası hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda vardır. Windows bilgisayarınızda RAM’i temizlemek, bilgisayarın daha hızlı çalışmasını sağlar.

Windows “C” Sürücüsü Nasıl Temizlenir ve Nasıl Yer Açılır?

Bir yorum bırakınız...

*