Aşırı Isınan Telefon Nasıl Soğuturlur? | Sonsuz Teknoloji

Aşırı Isınan Telefon Nasıl Soğuturlur?

telefon soğutma

Akıllı telefonlar hayatımızın bir parçası oldu. Akıllı telefonları gün içinde aşırı kullandığımız için telefon ısınma sorunu ile sık sık karşılarşırız. Bu soroun ile karşılaşmayan yok gibidir. Telefonu çok kullanıyorsanız ve telefonunuz aşırı ısınıyorsa ister Android isterse İOS telefonuz olsun bu makalemizde bahsedeceğimiz yöntemleri uygulayarak telefonun aşırı ısınmasını azaltarak telefonu soğutabilirsiniz.

Aşırı Isınan Telefon Nasıl Soğuturlur?

1. Güneşten uzak tutun

telefon ve güneş

Özellikle yaz aylarında serin alanlar bulmak zordur. Telefonun güneşe maruz kalması telefonun ciddi anlamda zarar görmesine sebep olur. Telefonu  doğrudan güneş ışığından uzak tutmak yapacağınız en iyi önlemdir. Güneş ışığı telefonu anından aşırı ısıtır ve fizksel zararlara neden olur.

Kapalı alanlarda olduğunuz zamanlarda  telefonu pencerenin önüne koymayın. Dışarıdaysanız telefonu gölgelik bir alanda muhafaza edin. Güneş ışığı telefona ciddi zararlar verir. Özellikle araba önüne ve evde cam önüne koyulan telefonların ısınması ve zarar görmesi camın da etkisi ile daha hızlı olacaktır. Güneş telefonun aşırı ısınmasında önemli etkendir. Telefonu soğutmak için telefonu güneşten uzak tutmalısınız.

2. Kılıfından çıkarın

kılıfı çıkarın

Telefonda kılıf kullanıyorsanız, kılıf kullanmayı yaz aylarında tercih etmemelisiniz.  Telefon ısındığı zaman kılıf sıcaklığı kılıf içinde tutacağından telefonunuz soğumayacaktır. Kış aylarında çok fazla sorun teşkil etmese de yaz aylarında telefonda ısının artmasına sebep olacaktır. Evde olduğunuz zaman veya güneşe çok maruz kaldığınız ortamlarda telefon kılıfını çıkarmanız da fayda vardır.

3. Telefonun ayarları

Telefonun aşırı ısınması sorununda fiziksel etkilerin yanı sıra yazımsal etkenlerde sebep olabilir. Telefon ekranının parlaklığını düşürmek daha az pil tüketilmesine ve  cihazın daha az ısınmasına neden olacaktır.

İkinci olarak, İnternet verisini kullanmadığınız zamanlarda mobil internet verisini kapatın. Mobil verinin açık olması sürekli bir veri transferi çalışması yapacağından telefonun ısınmasına sebep olacaktır.

Telefonda gereksiz arka planda çalışan uygulamalar telefonunuzun aşırı ısınmasına sebep olacaktır. Telefonunuzda ihtiyacınız olmayan uygulamalrı kaldırın ve her zaman ihtiyacınız olamayan uygulamarın arka plan çalışmasını durdurun. Android Telefonda Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma

4. Telefonu ceket ceplerine koyun

Telefonlar pantolan ve gömlek ceplerinde daha fazla sürtünme olduğu için daha fazla ve hızlı ısınır. Bu nedenle Telefonunuzu,  cepleri geniş olan ceket gibi kıyafetlerin ceplerine koyun. Telefonu çantada taşımak en  iyi yöntemdir.

5. Telefon soğutucu

telefon soğutucu

Telefon soğutucular, genellikle mobil oyuncuların tercih ettiği ağırlıklı olarak ısı emici teknolojisini kullanan ve telefon sıcakken telefonu soğuk tutan çevre birimleridir. Ciddi bir mobil oyuncu iseniz telefon soğutucu kullanmalısınız.

Bir yorum bırakınız...

*