Ay Aniden Kaybolursa Ne Olur? | Sonsuz Teknoloji

Ay Aniden Kaybolursa Ne Olur?

ay kaybolsaydı

Ay, geceye bakmamızı imkan veren güzel ve çoğu kişinin romantizm unsuru olarak kullandığı bir unsurdur. Ancak Ay’ın bu tür magazinsel etkisinden çok Dünyada çok daha fazla etkileri vardır. Ay, Okyanus akıntıları ve gelgitler Dünya’nın atmosferinin ve iklimi hareketinin ve hatta gezegenimizin ekseninin eğiminin yönlendirilmesine yardımcı olur.

Peki, Ay birden ortadan kaybolursa ne olur? Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Akşam oluğunda Ay’ın parladığını görürüz. Ay parlamaz, Ayın yüzeyi güneş ışığını yansıtır, gece gökyüzünü aydınlatır. Bu dolaylı bir ışıma olmaktadır. Elektriğin olmadığı yerlerde aydınlatma görevi yapar. Arabayla uzun yolda yolculuk ederken gece etrafı görmemizi sağlar bize rehber olur. Ay geceleri mum ışığı gibidir. Ay’ın ışık vurmadığı yer zifiri karanlık olur. Bu ayın hayatımızdaki en basit etkilerinden biridir.

Ayın ani ortadan kalkması hayvanları da etkiler. Araştırmacılar, Hayvan Ekolojisi Dergisi’nde 2013 yılında yapılan bir incelemede, bazı hayvanların ayın varlığından dolayı etkileşimde oldukları ve hayatta kalmalarında en önemli etken olduğunu keşfettiler.  Baykuşlar ve aslanlar gibi birçok yırtıcı, etkin bir şekilde avlanmak için sadece bir miktar ay ışığı ile karanlık arasındaki ışığa güvenir. Ay olmadan, yiyecek bulmakta zorluk çekerler.

Ayın ani ortadan kaybolmasındaki diğer etken, gelgitler olurdu. Ay bize çok yakın olduğu için, yer çekiminin çekişi gezegenimizi etkiliyor. Yeryüzünde, yörüngede onu tutmak için Ay’ın yaptığı yer çekimi kadar güçlü değil, ama okyanuslarımızı ileri ve geri çekmeye yetecek kadar, “gelgitler” olarak adlandırdığımız bir güç. Ay olmadan, gelgitler yükselecek ve düşecek Günümüzdeki dalgalanmalarının yaklaşık üçte biri kadar olan çok daha yavaş bir oran.

Gelgitlerde üçte iki oranında azalma, kıyı ekosistemlerini büyük ölçüde değiştirecek, potansiyel olarak birçoğunu tahrip edecek ve enerji, su, mineraller ve diğer kaynakların akışını bozacaktır. Yüksek ve düşük gelgitler arasındaki okyanus alanlarında tüm ekosistemler vardır. Bu mekânlarda, birçok yengeç türü, salyangoz, midyeler, deniz yıldızları, yosunlar ve algler, günümüzün gelmesi ve hayatta kalmak için bu ekosisteme bel bağlıyor. Bu ekosistemler, göçmenleri ve yerel kuşları ve ayrıca ayılar, rakunlar ve geyik gibi kara memelilerini beslemektedir.

Gelgit hareketleri aynı zamanda doğrudan küresel hava şekilleri olan okyanus akımlarını tahrik eder, çünkü akımlar dünya çapında ılık su ve çökeltiler dağıtır. Onlar olmadan, bölgesel sıcaklıklar çok daha uç noktalarda olurdu. Ayın yer çekimi çekişi benzer şekilde atmosferdeki molekülleri taşır.

Kayıp bir ay, daha uzun bir zaman ölçeğinde olmasına rağmen daha da yıkıcı değişikliklere neden olabilir. Ay’ın yer çekimini yeryüzünü yerinde tutmaksızın, gezegenimizin ekseninin eğimi muhtemelen zaman içinde büyük ölçüde değişecektir. Dünyanın neredeyse hiçbir mevsimi olmayan bir eğimden, yalnızca birkaç yüz bin yıl içinde aşırı mevsimsel hava değişikliklerine ve buzul çağlarına sahip olan sert bir eğime kadar gidebiliyor. Bir örnek olarak Mars’a işaret ediliyor, ekseni eğiminde dramatik bir değişim gösterdiği gibi aşırı iklim değişiklikleri vardır. Bunu durdurmak için büyük, stabilize edici bir Ay yoktur.

Ay ortadan kaybolursa muhtemelen Dünyadaki yaşam dengesi bozulacaktır. Belki halen keşfedilmemiş bilinmeyen etkenlerde meydana gelecektir. Neyse ki, ayın yakında kendini yok edeceği veya bir gezegene veya bir cisime çarpacağına dair hiçbir bilgi yoktur.

Bir yorum bırakınız...

*