"Bankacılık Trojanı" Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

“Bankacılık Trojanı” Nedir?

bank hack

Her defasında bir çok kez bilgisayar korsanları  konusunu ele aldık. Kötü amaçlı yazılım geliştiricilerinin bu günlerde fidye yazılımı ve sinsi bitcoin madencileri gibi para kazanma programlarına çaba sarf etmektedir.

Kötü amaçlı yazılım geliştiricisi için iyi bir yöntem olsa da, yanda para kazanmak için kişinin banka hesabına erişme aracıdır. Çevrimiçi bankacılıkta bu dijital çağda olan tek şey, birisinin hesabına erişmektir. Tabii ki, banka detaylarını çalan yazılımlar yapmak başka bir şey, insanların cihazlarına aktarılması tamamen başka bir şeydir.

Bankacılık Trojanı Nedir?

Bankacılık trojanı, kendisini kullanıcıların indirip yüklediği bir uygulama veya yazılım olarak gizler. Yüklendikten sonra, bankacılık detaylarınıza erişmek için kendini konumlandırır. Her birinin, kullanıcının ayrıntılarını alma yolu olduğundan, kendini nasıl konumlandırdığı kötü amaçlı yazılımlara bağlıdır. İhtiyaç duyduğu giriş bilgisine sahip olduktan sonra, banka hesaplarına erişimlerini sağlamak için kötü amaçlı yazılım geliştiricilerine bildirimde bulunur.

Her trojan için saldırı yöntemi farklıdır.  Örnek yöntemlerden bir: Windows’un bilgisayarlarında spam e-postaları ve dosya indirme işlemleri  aracılığıyla kendisini yükler. Yüklendikten sonra, banka giriş bilgilerini kaydetmek ve geri göndermek için keylogging (kullanıcının klavye girişlerini okuyabilme yeteneği) kullanır.

Başka bir yöntem: cep telefonları düşünülerek tasarlanmıştır. Yöntemlerden biri resmi bankacılık uygulama ekranlarını çoğaltma yeteneğidir. Kullanıcı resmi bir banka uygulaması açmaya gittiğinde, sahte uygulama harekete geçer ve üstündeki kendi sahte ekranını koyar. Kullanıcı, bilgilerini bankacılık uygulamasın girdiğini düşünür ancak bilgileriniz sahte uygulama üstünden hackerlara gider.

Bankacılık Truva Atlarından Nasıl Güvende Kalmalıyız?

Güvenlik Güncellemelerini Koruyun

İnternet bankacılığını sürekli kullanan biriyseniz Antivirüs  en yeni virüs tanımlarıyla doldurulmuş  ve güncellenmiş Antivirüs programını kullanın. Yeni truva atları ortaya çıktıkça antivirüs güvenlik şirketleri virüs tanımlarını güncellerler. Bankacılık truva atlarının en güncel tanımlarına sahip olmanız için bilgisayarınızı ve antivirüs yazılımlarını güncel tutun.

Uygulamaları ve Dosyaları Sadece Güvenilir Kaynaklardan İndirin

Kötü amaçlı yazılımlar PC’nize veya telefonunuza bir şekilde girmek için uğraşırlar ve  kullanılan en yaygın yol, virüslü dosyayı indirmektir. Ne indirdiğini ve nereden aldığınızı iki kez kontrol ettiğinizden emin olun. Kaynak çok gölgeli görünüyorsa daha iyi bir site bulmaya çalışın. Mobil cihazlar için, uygulamaları her zaman resmi uygulama mağazasından indirin ve daha sonra, uygulamanın indirme sayısını ve inceleme sayısını kontrol ederek sahte bir uygulama indirmediğinizden emin olun.

Şüpheli Davranış 

Banka giriş sayfanız hatırladığınızdan çok farklı görünüyorsa, birden bire sizden paylaşmayacağınız çok kişisel bilgiler istiyorsa bir şeyler yanlıştır demektir.  Uygulama veya site her zamankinden farklı davranış sergiliyorsa bir şeyler ters gidiyor demektir. Uygulamanızı veya site URL’sini kontrol edin.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kullanın

Çoğu banka hesabın ikinci bir koruma katmanı için iki faktörlü bir kimlik doğrulama yöntemi uygulamıştır. Bu, kimlik doğrulayıcı kodları veya tüm şeyi yazmak yerine belirli rastgele seçilmiş karakterleri girdiğiniz ikinci şifreyi içerebilir. Bankanız bu yeteneğe sahipse, kesinlikle etkinleştirin.

Bir yorum bırakınız...

*

mobil internet

Android Telefonlarda Veri Kullanımı Nasıl Sınırlandırır?

Mobil internet teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte, birçok kullanıcı da işlerini akıllı cihazlarından ...
Honor Play 4 Pro

Üst Düzey Özelliklere Sahip Akıllı Telefon Honor Play 4 Pro Tanıtıldı

Huawei firmasının alt markası olarak bilinen Honor şirketi, düzenlediği özel lansman kapsamında ...
windows 10 ağ

Windows 10 Bilgisayarda Görev Çubuğu Düzenleme

Windows 10 işletim sistemi bilgisayarlarda görev çubuğu,  bilgisayar kullanımında en önemli özelliklerden ...
samsung akıllı telefon

Bütçe Dostu Telefon Samsung Galaxy M01 Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, geçtiğimiz günlerde düzenlediği lansman kapsamında bütçe dostu yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
Lenovo Legion

Lenovo Legion Özellikleri Belli Oldu

Lenovo firması, yeni oyuncu telefonu Lenovo Legion için çalışmaları sürdürüyor. Oldukça güçlü ...
Ağ güvenliği

Ağ Güvenliği Nedir Nasıl Sağlanır?

Ağ güvenliği konusu gelişen teknolojilerle birlikte her geçen gün daha önemli hale ...
adobe

Adobe Programları ve Özellikleri Nelerdir?

Adobe programları birbirlerinden farklı özelliklere sahiptir ve özellikle profesyoneller tarafından tercih edilirler ...
Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...