Bilgisayar Göz Yorgunluğu Belirtileri Nedir, Nasıl Rahatlatılır ve Önlenir? | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayar Göz Yorgunluğu Belirtileri Nedir, Nasıl Rahatlatılır ve Önlenir?

bilgisayar göz yorgunluğu

Günümüzde bilgisayar kullanmayan sayısı çok azdır. İnsanların telefon kullanmasını artık saymıyoruz bile telefonlar elimizde aksesuar gibi ve insanların gözü sürekli telefon ekranında.  Dijital ekran karşısında insanlar saatlerini geçirmektedir. Günün ilk saatlerinde dinç oluruz o nedenle bu saatlerde  parlak ekrandan fazla etkilenmeyiz fakat günün sonunda, baş ağrısı başlar özellikle gözler gerilmeye ve ağrımaya başlar.

Bunun nedeni, bilgisayar masanızın uygun şekilde ayarlanmamış olması, kötü duruş ve diğer fiziksel sorunlara yol açması olabilir. makeuseof.com haberine göre başka bir büyük neden, bilgisayar kullanıcılarının % 90’ını etkileyen bilgisayar göz yorgunluğudur.

Bilgisayar Göz Yorgunluğu Nedir?

Gözünüzü bir şeye odakladığınızda gözünüzün içindeki ve etrafındaki kaslar, gözünüzün şeklini değiştirmek için birlikte çalışır. Bu, göz merceğinin kırılmasını etkiler. Uzaktaki bir şeye odaklanmak için, lens bir şekilde şekillendirilmiştir; yüzünüzün yakınındaki bir şeye odaklanmak için, lens başka bir şekilde şekillendirilmiştir.

Bilgisayarlı görme sendromu olarak da bilinen bilgisayar göz yorgunluğu, gözünüzün göz kaslarınızı zorlayacak kadar yakın bir nesne yani bilgisayar monitörü veya mobil cihaz üzerinde durduğunda ortaya çıkar.

Gün boyunca göz kaslarınız yorgunlaşır ve en iyi odaklanma yeteneklerini kaybeder. Durum kötüleştikçe, artan kas gerginliğine, göz kırpma, genel rahatsızlık ve diğer bazı belirtilere neden olabilir.

Bilgisayar Göz Yorgunluğu Belirtileri

Bilgisayarınızın göz yorgunluğuna maruz kalmadığından emin değilseniz, aşağıdaki belirtilere bakın. Bilgisayarı üç saatten daha uzun bir süredir kullandığınız günlerde bunlardan herhangi birine maruz kalıp kalmadığınızı düşünün:

Göz yorgunluğu: Hafif vakalarda, göz yorgunluğu, özellikle bir mesafeden diğerine hızla odaklandığı zaman, nesnelerin odaklanmasında zorluk olarak ortaya çıkabilir. Daha da kötüye gittikçe, göz yorgunluğu, göz çevresinde ağrı veya rahatsızlığa yol açabilir.

Tahriş olmuş gözler: Gözleriniz ilk başlarda kaşınmaya başlayabilir ve durum kötüleştikçe yanmaya bile başlayabilir. Hatta ciddi kızarıklıklar da olabilir. Bunların hepsi gözlerin kurumuş olduğuna dair işaretlerdir.

Bulanık Görme: Gözleriniz düzgün odaklanmış gibi gözükse bile metin ve görüntüler bulanık görünmeye başlayabilir. Eğer sebep bilgisayar göz yorgunluğu ise, biraz dinlendikten sonra bulanıklık artacaktır.

Baş ağrısı veya baş dönmesi: Baş ağrısı ve baş dönmesi, bilgisayar göz yorgunluğunun biraz daha ciddi bir şeye dönüştüğünün işaretleridir. Baş ağrısı veya baş dönmesi bir günden fazla sürerse doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir.

Boyun ve omuz ağrısı: Görme gücünüz arttıkça ve rahatsızlığınız arttıkça, bedeniniz bilinçaltında kendini daha iyi görebilmeniz için kendini ayarlayacaktır. Bu boyun, omuz ve hatta sırtınızı etkileyen kötü duruşa yol açar.

Genel olarak, bilgisayar göz yorgunluğu geçicidir ve bilgisayarı veya mobil aygıtları kullanmayı bıraktığınız anda çözülmeye başlar. Hafif vakalarda, gözleriniz saatler içinde veya ertesi sabah tekrar normal hissedebilir. Yaşlı insanlar veya uzun yıllar boyunca gözlerini sıkmış olanlar, tam iyileşme için daha uzun sürebilir.

Bilgisayar Göz Yorgunluğu Nasıl Rahatlatılır ve Önlenir

  • Hemen rahatlama için, yağlama göz damlası kullanabilirsiniz. Bilgisayarlar kuru gözlere neden olur, çünkü ekrandaki tüm bilgileri işlerken göz kırpmanız daha az olasıdır. Daha az yanıp sönme daha az nem anlamına gelir. Yağlama damlaları anında kuru, kaşıntılı ve tahriş olmuş gözleri rahatlatacaktır.

 

  • Oda nem seviyesine dikkat edin. Çevreyi kuruturken, daha hızlı nem gözünüzden buharlaşır. Bilgisayar çalışması için ideal nem yüzde 30 ile yüzde 50 arasındadır.

 

  • Daha uzun süreli rahatlama için, her zaman 20-20-20 kuralına uymalısınız: Her 20 dakikada bir, en az 20 saniye boyunca 6 metre uzağa bakın. Gözlerinize kısa kaslar vermek, bunun gibi göz yorgunluğunu ve gerginliğini erteleyebilir.

 

  • Ayrıca, bilgisayar ekranınızı en iyi konuma getirin. Bilgisayar ekranından yaklaşık 60 cm uzaklıkta oturun. En azından, gözlerinizin uzağında bir kolun uzunluğu olmalıdır. Düz baktığınız zaman, gözleriniz monitörün üst kısmına hizalanmalıdır. Genel olarak, gözlerin yukarı doğru değil, aşağı doğru bakmasını istersiniz.

 

  • Ekran parlaklığı önemlidir. Şüphe edildiğinde, daha parlak daha iyidir. Daha parlak bir ekran, öğrenmenizin daralmasına neden olur, bu da odak aralığını artırır ve gözünüzün daha az çaba harcayarak ekrana odaklanmasını sağlar. Mümkün olduğunda, büyük metin küçük metne tercih edilir.

 

  • Bir çift bilgisayar kullanmak için gözlük almayı düşünün. Bilgisayar gözlükleri, yalnızca bir bilgisayar kullanırken bunları taktığınız için gözlük kullanmak gibidir, ancak odaklamayı daha kolay ve daha az çaba gerektirmektedir.

 

Bir yorum bırakınız...

*