Bilgisayar Göz Yorgunluğu Belirtileri Nedir, Nasıl Rahatlatılır ve Önlenir? | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayar Göz Yorgunluğu Belirtileri Nedir, Nasıl Rahatlatılır ve Önlenir?

bilgisayar göz yorgunluğu

Günümüzde bilgisayar kullanmayan sayısı çok azdır. İnsanların telefon kullanmasını artık saymıyoruz bile telefonlar elimizde aksesuar gibi ve insanların gözü sürekli telefon ekranında.  Dijital ekran karşısında insanlar saatlerini geçirmektedir. Günün ilk saatlerinde dinç oluruz o nedenle bu saatlerde  parlak ekrandan fazla etkilenmeyiz fakat günün sonunda, baş ağrısı başlar özellikle gözler gerilmeye ve ağrımaya başlar.

Bunun nedeni, bilgisayar masanızın uygun şekilde ayarlanmamış olması, kötü duruş ve diğer fiziksel sorunlara yol açması olabilir. makeuseof.com haberine göre başka bir büyük neden, bilgisayar kullanıcılarının % 90’ını etkileyen bilgisayar göz yorgunluğudur.

Bilgisayar Göz Yorgunluğu Nedir?

Gözünüzü bir şeye odakladığınızda gözünüzün içindeki ve etrafındaki kaslar, gözünüzün şeklini değiştirmek için birlikte çalışır. Bu, göz merceğinin kırılmasını etkiler. Uzaktaki bir şeye odaklanmak için, lens bir şekilde şekillendirilmiştir; yüzünüzün yakınındaki bir şeye odaklanmak için, lens başka bir şekilde şekillendirilmiştir.

Bilgisayarlı görme sendromu olarak da bilinen bilgisayar göz yorgunluğu, gözünüzün göz kaslarınızı zorlayacak kadar yakın bir nesne yani bilgisayar monitörü veya mobil cihaz üzerinde durduğunda ortaya çıkar.

Gün boyunca göz kaslarınız yorgunlaşır ve en iyi odaklanma yeteneklerini kaybeder. Durum kötüleştikçe, artan kas gerginliğine, göz kırpma, genel rahatsızlık ve diğer bazı belirtilere neden olabilir.

Bilgisayar Göz Yorgunluğu Belirtileri

Bilgisayarınızın göz yorgunluğuna maruz kalmadığından emin değilseniz, aşağıdaki belirtilere bakın. Bilgisayarı üç saatten daha uzun bir süredir kullandığınız günlerde bunlardan herhangi birine maruz kalıp kalmadığınızı düşünün:

Göz yorgunluğu: Hafif vakalarda, göz yorgunluğu, özellikle bir mesafeden diğerine hızla odaklandığı zaman, nesnelerin odaklanmasında zorluk olarak ortaya çıkabilir. Daha da kötüye gittikçe, göz yorgunluğu, göz çevresinde ağrı veya rahatsızlığa yol açabilir.

Tahriş olmuş gözler: Gözleriniz ilk başlarda kaşınmaya başlayabilir ve durum kötüleştikçe yanmaya bile başlayabilir. Hatta ciddi kızarıklıklar da olabilir. Bunların hepsi gözlerin kurumuş olduğuna dair işaretlerdir.

Bulanık Görme: Gözleriniz düzgün odaklanmış gibi gözükse bile metin ve görüntüler bulanık görünmeye başlayabilir. Eğer sebep bilgisayar göz yorgunluğu ise, biraz dinlendikten sonra bulanıklık artacaktır.

Baş ağrısı veya baş dönmesi: Baş ağrısı ve baş dönmesi, bilgisayar göz yorgunluğunun biraz daha ciddi bir şeye dönüştüğünün işaretleridir. Baş ağrısı veya baş dönmesi bir günden fazla sürerse doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir.

Boyun ve omuz ağrısı: Görme gücünüz arttıkça ve rahatsızlığınız arttıkça, bedeniniz bilinçaltında kendini daha iyi görebilmeniz için kendini ayarlayacaktır. Bu boyun, omuz ve hatta sırtınızı etkileyen kötü duruşa yol açar.

Genel olarak, bilgisayar göz yorgunluğu geçicidir ve bilgisayarı veya mobil aygıtları kullanmayı bıraktığınız anda çözülmeye başlar. Hafif vakalarda, gözleriniz saatler içinde veya ertesi sabah tekrar normal hissedebilir. Yaşlı insanlar veya uzun yıllar boyunca gözlerini sıkmış olanlar, tam iyileşme için daha uzun sürebilir.

Bilgisayar Göz Yorgunluğu Nasıl Rahatlatılır ve Önlenir

  • Hemen rahatlama için, yağlama göz damlası kullanabilirsiniz. Bilgisayarlar kuru gözlere neden olur, çünkü ekrandaki tüm bilgileri işlerken göz kırpmanız daha az olasıdır. Daha az yanıp sönme daha az nem anlamına gelir. Yağlama damlaları anında kuru, kaşıntılı ve tahriş olmuş gözleri rahatlatacaktır.

 

  • Oda nem seviyesine dikkat edin. Çevreyi kuruturken, daha hızlı nem gözünüzden buharlaşır. Bilgisayar çalışması için ideal nem yüzde 30 ile yüzde 50 arasındadır.

 

  • Daha uzun süreli rahatlama için, her zaman 20-20-20 kuralına uymalısınız: Her 20 dakikada bir, en az 20 saniye boyunca 6 metre uzağa bakın. Gözlerinize kısa kaslar vermek, bunun gibi göz yorgunluğunu ve gerginliğini erteleyebilir.

 

  • Ayrıca, bilgisayar ekranınızı en iyi konuma getirin. Bilgisayar ekranından yaklaşık 60 cm uzaklıkta oturun. En azından, gözlerinizin uzağında bir kolun uzunluğu olmalıdır. Düz baktığınız zaman, gözleriniz monitörün üst kısmına hizalanmalıdır. Genel olarak, gözlerin yukarı doğru değil, aşağı doğru bakmasını istersiniz.

 

  • Ekran parlaklığı önemlidir. Şüphe edildiğinde, daha parlak daha iyidir. Daha parlak bir ekran, öğrenmenizin daralmasına neden olur, bu da odak aralığını artırır ve gözünüzün daha az çaba harcayarak ekrana odaklanmasını sağlar. Mümkün olduğunda, büyük metin küçük metne tercih edilir.

 

  • Bir çift bilgisayar kullanmak için gözlük almayı düşünün. Bilgisayar gözlükleri, yalnızca bir bilgisayar kullanırken bunları taktığınız için gözlük kullanmak gibidir, ancak odaklamayı daha kolay ve daha az çaba gerektirmektedir.

 

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...