Bilgisayar Göz Yorgunluğu Belirtileri Nedir, Nasıl Rahatlatılır ve Önlenir? | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayar Göz Yorgunluğu Belirtileri Nedir, Nasıl Rahatlatılır ve Önlenir?

bilgisayar göz yorgunluğu

Günümüzde bilgisayar kullanmayan sayısı çok azdır. İnsanların telefon kullanmasını artık saymıyoruz bile telefonlar elimizde aksesuar gibi ve insanların gözü sürekli telefon ekranında.  Dijital ekran karşısında insanlar saatlerini geçirmektedir. Günün ilk saatlerinde dinç oluruz o nedenle bu saatlerde  parlak ekrandan fazla etkilenmeyiz fakat günün sonunda, baş ağrısı başlar özellikle gözler gerilmeye ve ağrımaya başlar.

Bunun nedeni, bilgisayar masanızın uygun şekilde ayarlanmamış olması, kötü duruş ve diğer fiziksel sorunlara yol açması olabilir. makeuseof.com haberine göre başka bir büyük neden, bilgisayar kullanıcılarının % 90’ını etkileyen bilgisayar göz yorgunluğudur.

Bilgisayar Göz Yorgunluğu Nedir?

Gözünüzü bir şeye odakladığınızda gözünüzün içindeki ve etrafındaki kaslar, gözünüzün şeklini değiştirmek için birlikte çalışır. Bu, göz merceğinin kırılmasını etkiler. Uzaktaki bir şeye odaklanmak için, lens bir şekilde şekillendirilmiştir; yüzünüzün yakınındaki bir şeye odaklanmak için, lens başka bir şekilde şekillendirilmiştir.

Bilgisayarlı görme sendromu olarak da bilinen bilgisayar göz yorgunluğu, gözünüzün göz kaslarınızı zorlayacak kadar yakın bir nesne yani bilgisayar monitörü veya mobil cihaz üzerinde durduğunda ortaya çıkar.

Gün boyunca göz kaslarınız yorgunlaşır ve en iyi odaklanma yeteneklerini kaybeder. Durum kötüleştikçe, artan kas gerginliğine, göz kırpma, genel rahatsızlık ve diğer bazı belirtilere neden olabilir.

Bilgisayar Göz Yorgunluğu Belirtileri

Bilgisayarınızın göz yorgunluğuna maruz kalmadığından emin değilseniz, aşağıdaki belirtilere bakın. Bilgisayarı üç saatten daha uzun bir süredir kullandığınız günlerde bunlardan herhangi birine maruz kalıp kalmadığınızı düşünün:

Göz yorgunluğu: Hafif vakalarda, göz yorgunluğu, özellikle bir mesafeden diğerine hızla odaklandığı zaman, nesnelerin odaklanmasında zorluk olarak ortaya çıkabilir. Daha da kötüye gittikçe, göz yorgunluğu, göz çevresinde ağrı veya rahatsızlığa yol açabilir.

Tahriş olmuş gözler: Gözleriniz ilk başlarda kaşınmaya başlayabilir ve durum kötüleştikçe yanmaya bile başlayabilir. Hatta ciddi kızarıklıklar da olabilir. Bunların hepsi gözlerin kurumuş olduğuna dair işaretlerdir.

Bulanık Görme: Gözleriniz düzgün odaklanmış gibi gözükse bile metin ve görüntüler bulanık görünmeye başlayabilir. Eğer sebep bilgisayar göz yorgunluğu ise, biraz dinlendikten sonra bulanıklık artacaktır.

Baş ağrısı veya baş dönmesi: Baş ağrısı ve baş dönmesi, bilgisayar göz yorgunluğunun biraz daha ciddi bir şeye dönüştüğünün işaretleridir. Baş ağrısı veya baş dönmesi bir günden fazla sürerse doktorunuz tarafından kontrol edilmelidir.

Boyun ve omuz ağrısı: Görme gücünüz arttıkça ve rahatsızlığınız arttıkça, bedeniniz bilinçaltında kendini daha iyi görebilmeniz için kendini ayarlayacaktır. Bu boyun, omuz ve hatta sırtınızı etkileyen kötü duruşa yol açar.

Genel olarak, bilgisayar göz yorgunluğu geçicidir ve bilgisayarı veya mobil aygıtları kullanmayı bıraktığınız anda çözülmeye başlar. Hafif vakalarda, gözleriniz saatler içinde veya ertesi sabah tekrar normal hissedebilir. Yaşlı insanlar veya uzun yıllar boyunca gözlerini sıkmış olanlar, tam iyileşme için daha uzun sürebilir.

Bilgisayar Göz Yorgunluğu Nasıl Rahatlatılır ve Önlenir

  • Hemen rahatlama için, yağlama göz damlası kullanabilirsiniz. Bilgisayarlar kuru gözlere neden olur, çünkü ekrandaki tüm bilgileri işlerken göz kırpmanız daha az olasıdır. Daha az yanıp sönme daha az nem anlamına gelir. Yağlama damlaları anında kuru, kaşıntılı ve tahriş olmuş gözleri rahatlatacaktır.

 

  • Oda nem seviyesine dikkat edin. Çevreyi kuruturken, daha hızlı nem gözünüzden buharlaşır. Bilgisayar çalışması için ideal nem yüzde 30 ile yüzde 50 arasındadır.

 

  • Daha uzun süreli rahatlama için, her zaman 20-20-20 kuralına uymalısınız: Her 20 dakikada bir, en az 20 saniye boyunca 6 metre uzağa bakın. Gözlerinize kısa kaslar vermek, bunun gibi göz yorgunluğunu ve gerginliğini erteleyebilir.

 

  • Ayrıca, bilgisayar ekranınızı en iyi konuma getirin. Bilgisayar ekranından yaklaşık 60 cm uzaklıkta oturun. En azından, gözlerinizin uzağında bir kolun uzunluğu olmalıdır. Düz baktığınız zaman, gözleriniz monitörün üst kısmına hizalanmalıdır. Genel olarak, gözlerin yukarı doğru değil, aşağı doğru bakmasını istersiniz.

 

  • Ekran parlaklığı önemlidir. Şüphe edildiğinde, daha parlak daha iyidir. Daha parlak bir ekran, öğrenmenizin daralmasına neden olur, bu da odak aralığını artırır ve gözünüzün daha az çaba harcayarak ekrana odaklanmasını sağlar. Mümkün olduğunda, büyük metin küçük metne tercih edilir.

 

  • Bir çift bilgisayar kullanmak için gözlük almayı düşünün. Bilgisayar gözlükleri, yalnızca bir bilgisayar kullanırken bunları taktığınız için gözlük kullanmak gibidir, ancak odaklamayı daha kolay ve daha az çaba gerektirmektedir.

 

Bir yorum bırakınız...

*

Microsoft Copilot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Microsoft Copilot, Microsoft'un Windows, Edge, mobil ve Office 365 için yapay zeka aracıdır. Yapay zekanın gelişmesi ve OpenAI GPT'nin popüler olması ile birlikte teknoloji ...
Gmail akıllı yazma

G-mail Akıllı Yazma Özelliğini Açma Kapatma

Akıllı yazma aracı, e-mailler için otomatik tamamlama gibi çalışır. E-maillerin nasıl yazılacağını öğrenir ve cümlelerin tamamlanmasını sağlar. E-mail metinlerinin hızlıca oluşmasını sağlar. Yazarken öneriler ...
IMAP

İmap Nedir? İmap Kullanımının Faydaları

Birçok insan imap nedir bilmemektedir. Gerek günlük hayatta gerekse iş hayatında e-mail kullanımı çok önemlidir. E-mail protokolü sayesinde kişiler her cihazdan e-mailerini kontrol edebilir, ...
mac windows

Mac vs Windows Bilgisayar Özet Karşılaştırma

Bilgisayar teknolojisi, günümüzde büyük ölçüde Windows ve Mac işletim sistemleri üzerine odaklanmış durumda. Her iki işletim sistemi de benzersiz özelliklere ve kullanıcı deneyimine sahiptir ...
Gmail görev oluşturma

G-mail Görev Oluşturma G-mail Alanlar Düzenleme

G-Mail’den görev oluşumu çok basittir. Öncelikle, G-Mail hesabına giriş yaparak, sağ üstteki alan "Görevler"e tıklanmalıdır. Açılacak pencerede, yeni görevin eklenebilmesi için "Görev Ekle"ye tıklanmalıdır ...
MAPI EWS

MAPI EWS Nedir Ne İşe Yarar Ne Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin gelişim göstermesi ile birlikte MAPI EWS nedir ne amaçla kullanılır pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. İnternet önemli iletişim kaynaklarındandır. Gere iş alanlarında ...
Shopify

Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım

Sahip olduğunuz alan adını Shopify’e yönlendirmek istediğinizde hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Shopify DNS Yönlendirmesini Yapmak Adım Adım aktaracağımız bu yazımız sizler ...
Karekod

Karekod Nedir, QR Kod Oluşturma Nasıl Olur

Yıllardır alışveriş ve farklı sektörlerde kullanımı olan barkod sisteminden esinlenerek tasarımı gerçekleştirilen Karekod veya en çok kullanılan ismi ile QR kodlar, iki boyutlu bir ...
veri kurtarma

Veri Kurtarma Sürecinde Yapılması – Yapılmaması Gerekenler

Veri kurtarma süreci, bilgisayar sistemlerinde meydana gelen veri kaybını geri getirme çabalarını içerir. Bu süreç, çeşitli nedenlerle oluşan veri kaybı durumlarında uygulanabilir, donanım arızaları, ...
yapay zeka

Yapay Zekayı anlamak ve İnsanın Yapay Zekayı kullanımı

Zeka kavram olarak, düşünme, akıl yürütme, algı, kavrama, yargılama ve sonuca varma, soyutlama, öğrenme ve yeni durumlara uyma şekliyle insana verilen yetenekler zinciri toplamıdır ...