Android ve iOS: Hangi Mobil İşletim Sistemi En İyisi 2020 | Sonsuz Teknoloji

Android ve iOS: Hangi Mobil İşletim Sistemi En İyisi 2020

ios android karşılaştırma

İster beğenin ister beğenmeyin mobil işletim sistemi seçimi söz konusu olduğunda Android ve iOS işletim sitemleri dışında pek tercih yok. Bu iki işletim sistemi gösterişli özelliklerle dolu ve teknolojik olarak güçlü bir yazılım olarak karşımıza çıkıyor.  Her iki işletim sistemi de yüksek düzeyde ayarlar ve özelliklerle donatılmıştır. Bu yazımızda her açıdan iki işletim sisteminin son sürümleri Android 11 ve iOS 14 işletim sistemlerini inceleyelim ve hangi işletim sistemi en iyisi olduğuna siz karar verin.

Telefon Çeşidi ve Fiyat

Android ve iOS arasında tercih yapmak, macOS ve Windows bilgisayarlar arasında tercih yapmaya benzer. Apple işletim sistemleri, cihaz açısından çok fazla seçeneği yok, Apple yazılımları sadece Apple cihazlarda çalışır.

Android ve Windows işletim sistemlerini kullanan çok fazla telefon ve bilgisayar üreticisi vardır. Çok fazla cihaz arasından tercih yapabilirsiniz. Android açık kaynaklı olduğu için telefon üreticileri Android işletim sistemini kullanmayı tercih eder. Bu durumda, ucuz telefondan pahalı telefona kadar bir çok seçenek mevcuttur. İOS işletim sistemi telefonlar yine Apple, firması tarafından üretilen telefonlardan oluşmaktadır. Başka telefon üreticisi İOS işletim sistemini kullanamaz, bu nedenle telefon tercihi konusunda çok fazla seçeneğiniz yok. Bu durum İOS telefonların daha pahalı olmasına sebep olmaktadır. Telefon çeşidini ve fiyatı kriter alıyorsanız Android işletim sistemi bu konuda kazanan olur.

Arayüz ve Kullanılabilirlik

Android, İOS’a göre daha karışık arayüzü vardır. İOS, daha derli toplu bir sistemi vardır. Menülere ulaşılabilir daha kolaydır, Karmaşık değildir.

İOS 14 sayesinde artık büyük, iyi tasarlanmış widget’lar, simgeleri otomatik olarak gruplayan ve düzenleyen yeni Uygulama Kitaplığı ve özelleştirilebilir simgelerle iPhone ekranınızı her zamankinden daha fazla özelleştirebilirsiniz. Android 11 hala iOS’tan daha fazla karmaşık özelleştirme seçeneği var. İOS 14, telefonu özelleştirme konusunda daha hızlı ve daha kolay arayüze sahiptir.

Arama konusunda İOS’taki arama fonksiyonu daha üstün.  Apple, arama sonuçlarını uygulamalar, e-postalar, kişiler olarak gruplandırır ve hatta yüklü olmayan uygulamaları App Store bağlantılarıyla gösterir. Sonuç olarak, iOS, Android’ten daha gösterişli ve kullanışlı bir deneyim sunar. Arayüz ve kullanılabilirlik açısından İOS açık ara öndedir.

5G Desteği

Android, 5G ağ desteğine sahip ilk üründür. Apple yeni teknolojinin kullanışlı ve güvenilir olmasını beklemeyi tercih eder. Apple’ın olaya bakış açısı, örnek olarak 5G destekleyen cihazınız olsa bile, şuan 5G hizmeti yaygın olmadığı için 5G destekli telefonun bir anlamı olmayacaktır, ancak piyasaya sürülen Android cihazların bir çoğunda 5G desteği vardır.

Mevcut Uygulamalar

Hem Apple hem de Google, telefonlarında varsayılan olarak e-posta, web’de gezinme, fotoğraf görüntüleme ve düzenleme, ses oynatma ve kaydetme, video oynatma, belge ve elektronik tablo düzenleme ve daha fazla uygulama vardır.  Bu uygulamalar telefondan kaldıramayacağınız uygulamalardır, ancak her iki işletim sisteminde de bu uygulamalar yerine üçüncü taraf uygulama kullanabilirsiniz.

iMessage’ın uçtan uca şifrelemesi varken, Android mesajlarının şifrelemesi yoktur. Android Mesajları uygulaması, standart emoji, çıkartmalar ve ödemelerle mükemmel bir şekilde kullanılabilir.

Google harita hizmeti başarılı olarak kabul ediliyor, ancak Apple’da son birkaç yılda önemli harita hizmeti konusunda ilerleme kaydetti.  Google haritalar, yerel bilgiler konusunda hala daha kapsamlı ve günceldir. Apple, iOS 14’te yalnızca bisiklet yol tarifleri ekledi, ancak kullanılabilirlik o kadar yaygın değil.

Her ikisi de mükemmel sağlık izleme, haberler ve podcast uygulamaları sunuyor, ancak iPhone, mükemmel iMovie ile video düzenleme ve GarageBand ile müzik oluşturma söz konusu olduğunda daha hizmet sunar.

Apple piyasaya hakim olan Google Translate’e karşın kendi Translate uygulamasını tanıttı. Google Translate uygulaması, fotoğraflardaki metinleri bulmaya yönelik araçların yanı sıra Apple’dan çok daha fazla dil desteği sunuyor.

Güvenlik ve Gizlilik

Güvenlik söz konusu olduğunda her iki mobil işletim sistemi de iyi korumalara sahiptir, ancak Android, açık kaynak olduğundan, kötü amaçlı yazılımların telefonunuza girmesi için daha fazla olasılığa sahiptir. Özellikle Android telefonlara Google Play Store haricinde dışarıdan uygulama yükmeke ciddi anlamda risk oluşturuyor.

iOS 14 artık uygulamalara tam konum yerine yaklaşık konum bildiriyor. Google’ın Chrome ve arama motoru aracılığı ile kullanıcı hakkında bilgi toplayarak reklamlar gibi ticari faaliyetlerinden dolayı Apple güvenlik konusunda her zaman önde olacaktır.

Masaüstü ve Diğer Cihazlarla Entegrasyon

Apple’ın cihaz entegrasyonu, sadece dizüstü bilgisayarlar ve telefonlardan çok daha fazlasını içerir: iOS, Apple Watch, Apple TV, HomePod akıllı hoparlör ve iPad’lerle bağlanır. Google, Apple Watch’tan çok daha az yaygın olan Wear Watch OS’ye sahiptir. Cihazlara bağlanma konusunda İOS ciddi anlamada geniş opsiyona sahiptir.

Kamera ve Fotoğraf

Her iki işletim sistemi de mükemmel kamera seçenekleri bulabilirsiniz. Her iki işletim sistemi de, resimlerinizin sensör ve lenslerin kendi başlarına yapabileceğinden daha iyi görünmesini sağlamak için etkileyici bir fotoğraf geliştirme yazılımına sahiptir. Her ikisi de  fotoğrafa arka plan bulanıklığı ekleyebilir ve her ikisi de ağır çekim, panorama, düşük ışık ve hızlandırılmış çekim sunar.

Android, iPhone kamera uygulamasında bulunmayan bazı şık yetenekler sunar: Fotoğraf küresi 360 derecelik fotoğraflar çekmenize olanak tanır ve Google Lensi, yakındaki alışverişleri aramanızın yanı sıra metni çevirmenizi ve belgeleri taramanızı sağlar.

Uygulama Önceliği

Uygulamalar öncelikle iOS’a daha sonra Android’e geldiği bilinir. Örnek olarak Photoshop tablet sürümünü yalnızca iOS  için başlatan Adobe gibi bazı büyük sağlayıcılarda hala durum bu şekildedir.  Ancak diğer büyük uygulamalar ilk olarak Android’de görünmeye başladı, en son Facebook Gaming uygulaması ilk olarak Android’de göründü.

Android’in en önemli özelliklerinden biri de mağaza dışından uygulama yüklenebilmesi özelliğidir. Dışarıdan bir uygulama yüklemek risklidir. Ancak bildiğiniz, güvendiğiniz uygulamaları dışarıdan Android telefona yükleyebilirsiniz.

Sesli Asistan

Apple’ın Siri ve Google Asistan, telefonu sesle kullanmanıza izin veren harika tenolojilerdir. Siri, eski İOS sürümlerinde çok başarılı değil.  Apple, asistan uygulamasının  iOS 14’te geliştiğini iddia ediyor, ancak kullanmadan karar vermek zor.

Siri, kısayollar, konum veya hava durumu gibi tetikleyicilere göre eylemler başlatır. Google Asistan, izlemek istediğiniz bir film veya diziyi Netflix gibi uygulamalardan bulup size getirmek veya yemek sipariş etmek istediğinizde istediğniz yemek seçeneklerini sitelerle birlikte size sunmak gibi güzel bir yapay zeka kullanımı vardır. Her iki asistan da zengin akıllı ev ekosistemlerine, Google Home, Android’e ve Apple HomeKit Siri’ye bağlanabilir

Google Asistan, Chromecast ile TV’yi kontrol etmenize izin veriyor. Android TV tabanlı bir Google TV arayüzüne sahip sesli asistanla bağlantılı yeni bir model yayınladı. Perficient şirketi tarafından beş asistana 5.000 sorunun sorulduğu bir 2019 araştırmasında, Google Asistan, sorulara en doğru cevapları verdi  ve Siri, soruların yarısını dahi doğru cevaplayamadı.

iPhone’da Google Asistan veya Google Home’u kullanabilmeniz, ancak Siri’yi yalnızca Apple ürünlerinde kullanabilirsiniz.

Ebeveyn Denetimleri

Her iki işletim sisteminin de güçlü ebeveyn denetimleri vardır, ancak ikisi arasındaki en büyük fark, Android’in üçüncü taraf ebeveyn denetimi uygulamarını yüklemenize izin vermesidir. Bununla birlikte, iOS detaylı yerleşik ebeveyn denetimleri sunar. Apple daha güçlü yerleşik ebeveyn özellikleri sunduğundan ve Android üçüncü taraf çözümlere izin verme avantajına sahip olduğundan, ebevyn kontrolü açısından aralarında herhangi bir üstünlük yoktur.

Oyun, VR ve AR

Apple ve Google, mobil işletim sistemlerinde hem oyunlara hem de VR ve AR teknolojilerini geliştirmek için adımlar attı. Her ikisi de geniş günlük ve konsola yakın oyun kitaplıkları sunar.

İOS App Store, belirli VR başlıklarında oynayabileceğiniz VR uygulamaları ve VR oyunları yelpazesi sunar. Apple, 3B nesneleri gerçek dünya görüşünüze getiren artırılmış gerçeklik uygulamalarına güç vermek için ARKit teknolojisini geliştirmeye devam ediyor. Google Lens, yakındaki alışveriş ve yemek mekanlarını kaplamak için AR kullanır.

iOS 14 ve Android 11 Artı ve Eksi Karşılaştırma

Apple iOS 14

Google Android 11

Artıları

Daha iyi uygulama simgesi İyileştirilmiş güvenlik ve uygulama gizlilik seçenekleri
Widget’lar arayüzü daha kullanışlı Mesajlaşma iyileştirmeleri
Daha az rahatsız edici bildirimler Ekran kaydı
Daha İyi Haritalar uygulaması Kullanışlı ortam ve akıllı ev kontrolü
Yeni Çeviri uygulaması Birçok donanım seçeneği
Uygulama Klipleri 5G desteği
Varsayılan tarayıcı ve posta uygulamalarını seçmenize izin verme

Eksileri

Uygulama Klipleri, pencere içinde pencere ve widget’lar gibi yeni özellikler için güncellenen çok az üçüncü taraf uygulaması Mevcut Android telefonların çoğu bu güncellemeyi alamayacak
Çeviri uygulamasında birkaç dil var İOS ile karşılaştırıldığında bir miktar karmaşıklık ve tutarsızlık devam ediyor
CarKey sınırlı araç uyumluluğuna sahip Masaüstü ve giyilebilir ekosistem ile iOS’tan daha az sinerji

Android mi ve iOS mu?

Her iki işletim sistemi özelliklerine baktığınızda hangisi en iyi işletim sistemi? yerine aslında sorulması gereken soru, hangi işletim sistemi benim için en iyi?. Bu her iki cihazın özellikleri genel olarak bakıldığında bir çok açıdan bir birine yakın özellikler sunar. Bazı özellikler açısından İOS, bazı özellikler açısından da Android üstün geliyor. Bu nedenle işletim sisteminin hangisinin en iyisi olduğu tamamen kullanıcının kullanım tercihine bağlıdır. Yüksek güvenlik isteyen İOS, bana az güvenlik yeter istediğimi yükleyip kaldırayım diyen bir kişi ise Android tercih edebilir.

Bir yorum bırakınız...

*

android netflix

Netflix’te Tüm Cihazlarınızdan Nasıl Çıkış Yapılır?

Netflix, her yerde kullanılabilen yaygın bir dizi ve film platformudur. Konsollar, bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve TV'lerin hepsinin, Netflix hesabına giriş yapmanıza olanak tanıyan kendi ...
dns

DNS Değiştirme Neden Yapılır, Popüler DNS Adresleri 2021

DNS değiştirme işlemi, çeşitli nedenlerden ötürü yapılabilmektedir. Bazı kullanıcılar, yavaşlayan internet hızlarını arttırabilmek için DNS ayarlarını değiştirirken bazı kullanıcılar ise erişim engelinin bulunduğu internet ...
Ubisoft Plus Nedir

Ubisoft Plus Platformu Nedir? Fiyatı Ne Kadar?

Geçtiğimiz senelerde hizmete sunulan Ubisoft Plus hizmeti günümüzde hala aktif olarak kullanılabiliyor. Oyuncuların tercih edebileceği bu platform sayesinde aylık belli bir ücretle bir çok ...
PHP

PHP Programlama Dili Nedir? Nerelerde Kullanılır?

PHP programlama dili özellikle web siteleri için oldukça önemli bir dildir. Senelerdir kullanılmaya devam edilen bu dil günümüzde de birçok kişi tarafından tercih ediliyor ...
League of Legend lol

League of Legends’a Yeni Başlayanlar için Rehber

League of Legend (LOL), yeni başlayanlar, oyun kazanmak ve oyun konusunda uzman olmak için efsaneler liginin temellerini öğrenmelidir. Bu yazımızda, LOL ile ilgili bazı ...
whatsapp

WhatsApp’ta Sizi Kimin Engellediğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Facebook'a ait mesajlaşma platformu, WhatsApp'ta birinin sizi engelleyip engellemediğini öğrenmek son zamanlarda insanlar en çok merak edilen konular arasında yerini aldı. WhatsApp'ta birinin sizi ...
windows 11

Bilgisayarı Windows 11 için Kontrol Etme

Windows 11 işletim sisteminin bilgisayarınıza kurulup kurulamayacağını PC Health Check uygulaması ile kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınızın  Windows 11'i yükleyip yükleyemediğini kontrol etmek için Windows 11 ...
Dijital portföy

Dijital Portföy Nedir Nasıl Oluşturulur?

Dijital portföy terimini duyulduğunda çoğu kişi fotoğrafçılık, grafik tasarımcılığı veya diğer görsel sanatlarla ilgili bir dijital depolama akla gelebilir. Ancak durum tam olarak öyle ...
gmail

Gmail Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Gmail, muhtemelelen diğer e-posta hizmetleri arasında en sık kullanılan hizmetlerden biridir. Çok fazla e-posta sağlayıcısı olunca bu e-posta sağlayıcıları arasında hangisi daha avantajlıdır diye ...
windows 11 sahte

Sahte Windows 11 Yükleyicisine Karşı Dikkatli Olun

Windows 11 orjinal indirmesi henüz piyasaya sürülmedi. Şuanda beta sürümü Microsoft sayfasından indirilebilir. Microsoft, Windows 11 resmi tam sürümü 5 Ekim 2021 günü piyasaya ...