Windows'da Bilgisayar Kapanması ve Oturum Kapanması Nasıl Gerçekleşir? | Sonsuz Teknoloji Windows'da Bilgisayar Kapanması ve Oturum Kapanması Nasıl Gerçekleşir? | Sonsuz Teknoloji

Windows’da Bilgisayar Kapanması ve Oturum Kapanması Nasıl Gerçekleşir?

windows kapat

Windows’u, tamamen kapattığınızda, oturum kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda Windows arka planda çok fazla iş yapar. İşlem, tüm çalışma ve uygulama verilerinizin, donanım kapanmadan önce kaydedilmesini sağlar.

Windows Giriş Yapmış Kullanıcıları Kontrol eder

Bilgisayarınızın kapanmasını veya yeniden başlatılmasını söylediğinizde, Windows önce başka bir Windows kullanıcı hesabının etkin oturumları olup olmadığını kontrol eder. Bu, Windows oturumunuzu kilitlediğinizde ve ilk önce oturum açmadan önce başka bir kullanıcı hesabıyla oturum açtığınızda oluşur.

Windows başka bir kullanıcının düzgün bir şekilde çıkış yapmadığını fark ederse, başka bir oturumun açık olduğu mesajını alırsınız. Zorla yeniden başlatırsanız, diğer kullanıcılar açık uygulamalardaki kaydedilmemiş verileri kaybedebilir. Burada durup diğer kullanıcının oturum açmasına, çalışmalarını kaydetmesine ve kapatılmadan önce oturumu kapatmasına izin vermek genellikle iyi bir fikirdir.

Windows, diğer kullanıcının kaydedecek açık bir işi olmadığından emin olduğunuzda “Yine de Kapat” ı tıklatmanıza izin verir. Bu, tüm açık uygulamalarını kapatarak diğer kullanıcı hesabını zorla kapatacaktır. Kaydedilmemiş veriler kaybedilecek. Tek oturum açmış bir kullanıcıysanız, bu mesajı görmezsiniz ve Windows bir sonraki adıma geçecektir.

Windows, Programları Çalışmalarını Kaydetmeniz Gerektiğini Hatırlatır

Sizi aslında PC’nizden çıkmadan önce, Windows tüm açık programlarınıza çalışmaların kaydetmenizi ve kapatmanızı hatırlatır.  Özellikle, Windows her bir açık pencereye WM_QUERYENDSESSION iletisini gönderir. Açık programları zorla kapatmaz. Programlara çalışmalarını ve kapanışlarını kaydetmeleri talimatını gönderir. Bu yüzden bazen PC’nizi kapatmak biraz zaman alabilir.

Bir program kaydetmeniz gereken açık dosyalara sahip olabilir. Bir uygulama giriş istediyse “Bu uygulama kapatmayı engelliyor” mesajını göreceksiniz. Bir uygulama, burada “ShutdownBlockReasonCreate” işleviyle özel bir mesaj da görüntüleyebilir.

Bu mesajı görürseniz, “İptal” e tıklayıp uygulamayı kontrol etmeli, verilerinizi kaydetmeli ve kendiniz kapatmalısınız. Verileri göz ardı ederseniz, bunun yerine “Yine de kapat” veya “Yine de çık” seçeneğini tıklayarak devam edebilirsiniz.

Windows’un diğer uygulamaları hazır olduklarında kapattığını unutmayın. Dolayısıyla, on tane uygulamanız açıksa ve yalnızca bir tanesi kapatmanızı engelliyorsa, buradaki “İptal” i tıklarsanız yalnızca bu tek uygulamayı görürsünüz. Windows diğer dokuz uygulamayı zaten kapatmış olacak.

Windows 10’da, Windows hangi uygulama pencerelerini açtığınızı hatırlayacak ve bir dahaki sefere PC’nizde oturum açtığınızda yeniden açmaya çalışacaktır.

Windows Oturumu Kapatır

Verilerinizi kaydetmek ve kapatmak için tüm açık programlara komut gönderdikten sonra, Windows sizi günlüğe kaydeder. Kullanıcı hesabınıza ait tüm Windows “oturumu” sona erer.

Çok sayıda bireysel eylem, Windows dışında temiz bir şekilde oturum açıyor. Örneğin, kullanıcı hesabınızın Windows kayıt defteri kovanlarının içeriği normalde belleğe kaydedilir. Oturumu kapattığınızda, diske kaydedilir. Bir sonraki oturum açışınızda belleğe geri yüklenecekler.

Oturumu kapatıyorsanız, Windows sizi başka bir kullanıcı olarak oturum açabilmeniz için oturum açma ekranına döndürür. Kapatıyor veya yeniden başlatıyorsanız, Windows kapatma işlemini sürdürür

Windows kendini kapatır

Windows herhangi bir kullanıcıdan oturum kapatma işleminden sonra, kendisini kapatır. Windows, sistem hizmetlerini ve kendi süreçlerini temiz bir şekilde kapatmasını ve gerekli verileri diske kayıt eder. Özellikle, herhangi bir çalışan hizmet için SERVICE_ACCEPT_PRESHUTDOWN iletiyi gönderir. Hizmetler uyarıldıktan sonra bir SERVICE_ACCEPT_SHUTDOWN mesajı alırlar. Hizmetin, Windows zorla kapatılmadan önce temizlenmesi ve kapatılması için 20 saniye vardır.

Windows 10, Windows çekirdeğinizin durumunu da diske kaydeder. Kısmi hazırda bekletme gibi. PC’nizi bir sonraki başlatmanızda, Windows kaydedilen çekirdeği yeniden yükleyebilir ve daha yavaş donanım başlatma sürecini atlayarak daha hızlı bir şekilde önyükleme yapabilir. Bu özellik “Hızlı Başlangıç” olarak adlandırılır.

Windows ayrıca kapatma işleminin son bölümlerinde kullanılabilir Windows Güncelleştirmeleri’ni uygulamaya çalışacaktır. Windows, bilgisayar başlamadan önce ve arka planda çalışırken, kapatma sırasında farklı güncelleme görevleri gerçekleştirir.

Windows PC’nizi kapatır

Son olarak, Windows PC’nize bir ACPI kapatma sinyali gönderir. Bu, PC’nizin fiziksel olarak kendini kapatmasını söyler. Kapatma işlemi biter. Bir önceki kapatma işlemi Windows’un sistemsel olarak kendisini kapatması sürecidir. PC kapatma ise bilgisayarın fiziksel olarak tamamen kendini kapatmasıdır. PC’nin çalışma işlemi durur. Bilgisayarın tüm görevi biter ve tüm donanım kendini kapatır.

Bir yorum bırakınız...

*

Apple TV

Apple TV Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazımızda detaylı şekilde Apple TV nedir? ne işe yarar? Açıklamaya çalışacağız. Bildiğiniz ...
lol hata

League Of Legends (LOL) Client Açılmıyor Sorunu Çözme Yöntemleri

League Of Legends (LOL), Riot Games tarafından geliştirilmiş çok oyunculu strateji türü ...
windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...