Proxy ve VPN Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Proxy ve VPN Arasındaki Fark Nedir?

proxy vpn

İnternet’te gezinirken gizlenmek için VPN‘leri ve proxy sunucuları kullanılır, ancak aralarındaki fark nedir? Proxy ve VPN tartışmasında, hangisi sizin için en iyisidir?

İlk olarak, neden proxy’leri ve VPN’leri  IP adresinizi ziyaret ettiğiniz web sitelerinden gizlerler. Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, IP adresinizden konumunuz hakkında kabaca bir fikir edinebilirsiniz. Proxy’ler ve VPN’ler bu bilgiyi web sitesine kendi adresiniz yerine kendi IP adresini vererek gizler.

Proxy Sunucusu Nedir?

Proxy sunucuları, girmek istediğiniz web adresini bağlanarak ve içeriğini yükleyerek çalışır. Daha sonra bu ayrıntıları size iletir, böylece web sitesinde gezinirsiniz. Proxy sunucularının ana avantajı, doğrudan web sitesine bağlanmamanızdır, bu nedenle ev IP adresinizi görünmez. Bunun yerine, proxy sunucunuzun IP adresini görünür ve konumunuzu gizli tutar. Bir proxy servis sitesini ziyaret ederseniz, genellikle proxy sunucusunun hangi ülkeden gelmesini istediğinizi sorarlar.  Ücretsiz proxy sunuculara göz atınız.

Proxy Sunucularının Yararları

Bir web sitesinin engelini kaldırmak istiyorsanız, bir proxy sunucusu bunu basit ve hızlı

bir şekilde yapabilir. Hiçbir şey yüklemenize gerek yok; ücretsiz bir proxy web sitesini ziyaret edin ve hangi ülke üzerinden ziyaret etmek istiyorsanız o ülkeyi seçin. Proxy sunucuları çevrimiçi ortamda bulunduğundan, herhangi bir işletim sistemi üzerinden rahatlıkla kullanabilirsiniz. Herhangi bir yazılım yüklemenize gerek yoktur.

VPN Nedir?

Genel itibari ile VPN’ler proxy sunucularına çok benzer şekilde çalışır. Verileriniz bir sunucuya gider, hedefe iletir, sonra cevabı alır ve size verir. Bununla birlikte, bir VPN ile bir proxy sunucusu arasındaki temel fark, verilerinizin ilk önce sunucuya nasıl aktarıldığıdır.

Bir VPN kullandığınızda, ilk PC’nize VPN yazılımı yüklenir. Yazılım, VPN sunucusuna gönderdiğiniz verileri şifreler ve verilerinizi meraklı gözlerle okunamaz hale getirir. Buna “tünel” denir.

Hayal edecek olursak; Arabanızı açık yolda sürdüğünüzde, yolun kenarındaki herkes arabanızda kimin olduğunu, modelini ve araç plakasını görebilir. Tüm yol boyunca bir tünelden giderseniz, tünelin dışındaki hiç kimse arabayı kimin kullandığını veya hangi modelde olduğunu göremez.

VPN’in Faydaları

Tahmin edebileceğiniz gibi, VPN’ler çevrimiçi etkinliğinizi maskelemek için harikadır. Buna karşılık, bir proxy sunucusu, verileriniz sunucunun kendisine ulaşana kadar etkinliğinize isim vermez; bu, verilerinize önceden bakan herhangi birinin ne yaptığını görebileceği anlamına gelir. Bir VPN bilgisayarınızdan bir tünel kurduğundan, hiç kimse ne gönderdiğinizi göremez. Bu, nerede olursanız olun güvenli, şifreli bir bağlantıya sahip olabileceğiniz anlamına gelir.

Bir yorum bırakınız...

*

pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...
City Maps 2Go

Çevrimdışı Harita Uygulaması City Maps 2Go Pro Offline Maps Özellikleri

Android cihazlar için üretilmiş en gelişmiş harita uygulamalarından olan City Maps 2Go ...
Google files

Google Files, Dosyaları Korumak İçin PİN Güvenliği Ekliyor

Google files, Android telefonlarda dosya yönetmek  ve telefonda boş alan açmakiçin kullanılan ...