Proxy ve VPN Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Proxy ve VPN Arasındaki Fark Nedir?

proxy vpn

İnternet’te gezinirken gizlenmek için VPN‘leri ve proxy sunucuları kullanılır, ancak aralarındaki fark nedir? Proxy ve VPN tartışmasında, hangisi sizin için en iyisidir?

İlk olarak, neden proxy’leri ve VPN’leri  IP adresinizi ziyaret ettiğiniz web sitelerinden gizlerler. Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, IP adresinizden konumunuz hakkında kabaca bir fikir edinebilirsiniz. Proxy’ler ve VPN’ler bu bilgiyi web sitesine kendi adresiniz yerine kendi IP adresini vererek gizler.

Proxy Sunucusu Nedir?

Proxy sunucuları, girmek istediğiniz web adresini bağlanarak ve içeriğini yükleyerek çalışır. Daha sonra bu ayrıntıları size iletir, böylece web sitesinde gezinirsiniz. Proxy sunucularının ana avantajı, doğrudan web sitesine bağlanmamanızdır, bu nedenle ev IP adresinizi görünmez. Bunun yerine, proxy sunucunuzun IP adresini görünür ve konumunuzu gizli tutar. Bir proxy servis sitesini ziyaret ederseniz, genellikle proxy sunucusunun hangi ülkeden gelmesini istediğinizi sorarlar.  Ücretsiz proxy sunuculara göz atınız.

Proxy Sunucularının Yararları

Bir web sitesinin engelini kaldırmak istiyorsanız, bir proxy sunucusu bunu basit ve hızlı bir şekilde yapabilir. Hiçbir şey yüklemenize gerek yok; ücretsiz bir proxy web sitesini ziyaret edin ve hangi ülke üzerinden ziyaret etmek istiyorsanız o ülkeyi seçin. Proxy sunucuları çevrimiçi ortamda bulunduğundan, herhangi bir işletim sistemi üzerinden rahatlıkla kullanabilirsiniz. Herhangi bir yazılım yüklemenize gerek yoktur.

VPN Nedir?

Genel itibari ile VPN’ler proxy sunucularına çok benzer şekilde çalışır. Verileriniz bir sunucuya gider, hedefe iletir, sonra cevabı alır ve size verir. Bununla birlikte, bir VPN ile bir proxy sunucusu arasındaki temel fark, verilerinizin ilk önce sunucuya nasıl aktarıldığıdır.

Bir VPN kullandığınızda, ilk PC’nize VPN yazılımı yüklenir. Yazılım, VPN sunucusuna gönderdiğiniz verileri şifreler

ve verilerinizi meraklı gözlerle okunamaz hale getirir. Buna “tünel” denir.

Hayal edecek olursak; Arabanızı açık yolda sürdüğünüzde, yolun kenarındaki herkes arabanızda kimin olduğunu, modelini ve araç plakasını görebilir. Tüm yol boyunca bir tünelden giderseniz, tünelin dışındaki hiç kimse arabayı kimin kullandığını veya hangi modelde olduğunu göremez.

VPN’in Faydaları

Tahmin edebileceğiniz gibi, VPN’ler çevrimiçi etkinliğinizi maskelemek için harikadır. Buna karşılık, bir proxy sunucusu, verileriniz sunucunun kendisine ulaşana kadar etkinliğinize isim vermez; bu, verilerinize önceden bakan herhangi birinin ne yaptığını görebileceği anlamına gelir. Bir VPN bilgisayarınızdan bir tünel kurduğundan, hiç kimse ne gönderdiğinizi göremez. Bu, nerede olursanız olun güvenli, şifreli bir bağlantıya sahip olabileceğiniz anlamına gelir.

Bir yorum bırakınız...

*

adobe

Adobe Programları ve Özellikleri Nelerdir?

Adobe programları birbirlerinden farklı özelliklere sahiptir ve özellikle profesyoneller tarafından tercih edilirler ...
Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
ram nedir

RAM (Random Access Memory) Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM, her ne kadar bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza girmiş olsa da ...
oyun hataları

Bilgisayarda Oyun Neden Hata Veriyor?

Bilgisayara yeni oyun yüklediğinizde sorunsuz bir şekilde çalışmasını beklersiniz. Bigisayarda oyun, açılmıyor, ...
rar nedir ne işe yarar

RAR Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı, yüksek boyutlu dosyalar ile çalışmaktadır. Kimi ...
projektör

Projektör Nedir? Nasıl Çalışır?

Projektör, basitçe düşünecek olursak görüntüyü yansıtan bir cihazdır. Bu cihaz genellikle toplantı, ...
vram

VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM tüm harici ekran kartlarında bulunan bir RAM türüdür. Bu bellek grafik ...
play station haziran oyunları

PlayStation Plus Haziran 2020 Ücretsiz Oyunları

PlayStation Plus abonelerine Haziran ayı içerisinde verilecek ücretsiz oyunlar belli oldu. Sosyal ...