Bilgisayarda Kronometre Nerede? ∞ Sonsuz Teknoloji

Bilgisayarda Kronometre Nerede?

online kronometre

Kronometre veya süreölçer, hassas biçimde zamanı ölçmemizin gerektiği işlerde oldukça faydalı olan ileriye doğru sayım yapan bir sayaçtır. Hemen hemen her akıllı telefonda kronometre uygulaması mevcut olsa da, kimi zamanlarda Windows 10 bilgisayarda kronometre açmamız gerekebilir. Peki bilgisayarda kronometre nerede?

Windows 10 Kronometre Aç

Windows 10 kullanıcıları bilgisayar için kronometre uygulaması yüklemek zorunda değildir. Alarmlar ve Saat uygulamasında bulunan bilgisayar kronometre programı ile Windows’ta kronometre başlatabilirsiniz. Üstelik, bu kronometre bilgisayarınız kilitli olsa bile çalışmaktadır.

Windows işletim sistemi ile çalışan bir PC’de kronometre açmak için alttaki adımları izleyebilirsiniz:

windows 10 kronometre

  • Windows arama kutusuna “Alarm” yazın
  • Alarmlar ve Saat uygulamasına tıklayın
  • Üstteki sekmelerde Kronometre yazısına tıklayın
  • Başlat tuşuna basarak kronometreyi başlatın
  • Tur sürelerini kaydetmek için bayrak, kronometreyi büyütmek için genişlet ikonuna basabilirsiniz

Eğer Windows 7 kullanıcısıysanız online kronometre kullanabilirsiniz. Saat, dakika ve milisaniye bazında süre tutmanızı sağlayan ve herhangi bir tarayıcıda çalışan online kronometreler, kullanımı kolay olan online sayaçlardır. Kullanımı ücretsiz olan bu sayaçlar, ders çalışmak için oldukça ideal olup, bilgisayar kronometresi ile aynı şekilde çalışmaktadır. Bu kronometreleri kullanmak için, kronometre başlat butonlarına basabilir, F12 tuşuna basarak tam ekran kronometre programı gibi bu uygulamaları kullanabilirsiniz.

windows alarm

Diğer yandan, Alarmlar ve Saat uygulamasını Windows 10 bilgisayarınızda yüklü biçimde bulamazsanız, Microsoft’un internet sitesinden uygulamayı ücretsiz edinebilirsiniz.

Mac’te Kronometre

Mac bilgisayarlarda kronometre uygulaması bulunmamaktadır. Mac’te kronometre açmak için App Store aracılığıyla bir kronometre programı yüklemeniz gerekmektedir. Alternatif olarak, Google’a kronometre yazarak ulaşacağınız herhangi bir çevrimiçi kronometre programını kullanabilirsiniz.

Ubuntu Kronometre Programı

ubuntu kronometreLinux bazlı bir işletim sistemi olan Ubuntu’da kronometre açmak için GNOME clocks uygulamasını yükleyebilirsiniz.

GNOME Clocks, birden fazla konumdaki saati ve tarihi gösteren, aynı zamanda alarm veya zamanlayıcı oluşturabileceğiniz, kronometreye sahip basit bir uygulamadır.

Uygulamayı yükledikten sonra Ubuntu’da kronometre başlatmak GNOME clocks uygulamasını açıp, Stopwatch sekmesine tıklayarak kronometreyi başlatabilirsiniz. Kronometreyi durdurmak için Stop tuşuna, kronometreye tur yaptırmak için Lap butonuna basabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*