Bilgisayarda Sağ Tık Menüsüne Program Kısayolu Ekleme | Sonsuz Teknoloji

Bilgisayarda Sağ Tık Menüsüne Program Kısayolu Ekleme

kısayol

Masaüstü kısayol simgelerini kullanmadan sık kullanılan bir uygulamayı başlatmak için hızlı erişim istiyorsanız, basit bir kayıt defteri ile bu uygulamayı masaüstünde sağ tık menüsüne ekleyebilirsiniz. Bu teknik, Windows XP, 7, 8, 10 veya Vista’da çalışır.

Nasıl Yapacağız?

shell

Bugünkü ders için, menüye PhotoShop programının kısayolunun nasıl ekleneceğini göstereceğiz, bunun yerine istediğiniz uygulamaları ekleyebilirsiniz. Windows + R tuşuna basarak çalıştır‘ı açıyoruz çalıştır’a regedit yazıp kayıt defterini açacağız. Kayı defterinde aşağıdaki yolu izleyip bulun.

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell

shell1

Bundan sonra masa üstünde neyin gösterileceğini ayarlayacağız. “Shell” klasörünü tıklayın ve sağ tık yapın ve ardından menüden Yeni \Anahtar‘ı seçin. Yeni anahtarı masaüstü içerik menüsünde görünmesini istediğiniz adı verin. Bu örnekte PhotoShop adını kullanacağız. Burada vereceğiniz adı verebilirsiniz. Kullanacağınız program ile uyum sağlamak zorunda değil. Bu alan sağ tık yaptığınızda görünecek isimdir.

shell3

İsteğe bağlı olarak daha hızlı erişim için bu menü girişine bir “Alt” tuş atamak isterseniz, Oluşturduğunuz ada tıklayarak  sağdaki (Varsayılan) değerini değiştirebilir ve kullanmak istediğiniz anahtarın önüne bir & karakteri ekleyebilirsiniz. Yukarıdaki resimde PhotoShop değerini &PhotoShop olarak ekledik. Bu alan isteğe bağlıdır.

shell4

Daha sonra, uygulamayı başlatmak için kullanılan komutu gerçekten elinde tutan komut anahtarını oluşturmanız gerekecektir. PhotoShop anahtarını seçin ve sağ tık yapın ve sonra menüden Yeni\Anahtar’ı seçerek PhotoShop anahtarı altında yeni bir değer oluşturun. Oluşturduğunuz değerin adına küçük harflerle “command” adını verin. Hangi programı kullanırsanız kullanın bu değerin adını “command” verin.

kısa yol kopyala1

Bu adımı tamamlamak için başlatmak istediğiniz uygulamanın tam yoluna ihtiyacınız olacak. Bunu daha hızlı yapmanın yolu  programın yüklü olduğu C sürücüsünde programfiles’ın içinde  PhotoShop uygulama exe’sini veya siz hangi programı yapıyorsanız onun exe’sini bulun Shift

tuşu ile birlikte + Sağ Tıklayın açılan menüden “Yol olarak kopyala“yı tıklayın.

path

Şimdi sol taraftaki “command”ı tıklayın ve ardından dize değerini düzenlemek için sağ taraftaki (Varsayılan) tuşunu çift tıklayın. Yukarıdaki “Yol Olarak Kopyala” adımından aldığınız  dosyanın tam yoluna yapıştırın veya isterseniz tam yolunuzu kendinize manuel olarak bulup ekleyebilirsiniz. İşin püf noktası burasıdır. Burada ekleyeceğiniz yol programı çalıştıracak yoldur.

kısayol

İşlem bittikten sonra masaüstünde sağ tık yaptığınızda PhotoShop yukarıdaki resimde olduğu gibi görünecektir. Bu yöntemi kullanarak en sık kullandıklarınızı istediğiniz kadar kısa yol ekleyebilirsiniz. Böylece masaüstünüz daha temiz kalır.

 

Bir yorum bırakınız...

*