Bilgisayarda Sağ Tık Menüsüne Program Kısayolu Ekleme | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Bilgisayarda Sağ Tık Menüsüne Program Kısayolu Ekleme

kısayol

Masaüstü kısayol simgelerini kullanmadan sık kullanılan bir uygulamayı başlatmak için hızlı erişim istiyorsanız, basit bir kayıt defteri ile bu uygulamayı masaüstünde sağ tık menüsüne ekleyebilirsiniz. Bu teknik, Windows XP, 7, 8, 10 veya Vista’da çalışır.

Nasıl Yapacağız?

shell

Bugünkü ders için, menüye PhotoShop programının kısayolunun nasıl ekleneceğini göstereceğiz, bunun yerine istediğiniz uygulamaları ekleyebilirsiniz. Windows + R tuşuna basarak çalıştır‘ı açıyoruz çalıştır’a regedit yazıp kayıt defterini açacağız. Kayı defterinde aşağıdaki yolu izleyip bulun.

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell

shell1

Bundan sonra masa üstünde neyin gösterileceğini ayarlayacağız. “Shell” klasörünü tıklayın ve sağ tık yapın ve ardından menüden Yeni \Anahtar‘ı seçin. Yeni anahtarı masaüstü içerik menüsünde görünmesini istediğiniz adı verin. Bu örnekte PhotoShop adını kullanacağız. Burada vereceğiniz adı verebilirsiniz. Kullanacağınız program ile uyum sağlamak zorunda değil. Bu alan sağ tık yaptığınızda görünecek isimdir.

shell3

İsteğe bağlı olarak daha hızlı erişim için bu menü girişine bir “Alt” tuş atamak isterseniz, Oluşturduğunuz ada tıklayarak  sağdaki (Varsayılan) değerini değiştirebilir ve kullanmak istediğiniz anahtarın önüne bir & karakteri ekleyebilirsiniz. Yukarıdaki resimde PhotoShop değerini &PhotoShop olarak ekledik. Bu alan isteğe bağlıdır.

shell4

Daha sonra, uygulamayı başlatmak için kullanılan komutu gerçekten elinde tutan komut anahtarını oluşturmanız gerekecektir. PhotoShop

anahtarını seçin ve sağ tık yapın ve sonra menüden Yeni\Anahtar’ı seçerek PhotoShop anahtarı altında yeni bir değer oluşturun. Oluşturduğunuz değerin adına küçük harflerle “command” adını verin. Hangi programı kullanırsanız kullanın bu değerin adını “command” verin.

kısa yol kopyala1

Bu adımı tamamlamak için başlatmak istediğiniz uygulamanın tam yoluna ihtiyacınız olacak. Bunu daha hızlı yapmanın yolu  programın yüklü olduğu C sürücüsünde programfiles’ın içinde  PhotoShop uygulama exe’sini veya siz hangi programı yapıyorsanız onun exe’sini bulun Shift tuşu ile birlikte + Sağ Tıklayın açılan menüden “Yol olarak kopyala“yı tıklayın.

path

Şimdi sol taraftaki “command”ı tıklayın ve ardından dize değerini düzenlemek için sağ taraftaki (Varsayılan) tuşunu çift tıklayın. Yukarıdaki “Yol Olarak Kopyala” adımından aldığınız  dosyanın tam yoluna yapıştırın veya isterseniz tam yolunuzu kendinize manuel olarak bulup ekleyebilirsiniz. İşin püf noktası burasıdır. Burada ekleyeceğiniz yol programı çalıştıracak yoldur.

kısayol

İşlem bittikten sonra masaüstünde sağ tık yaptığınızda PhotoShop yukarıdaki resimde olduğu gibi görünecektir. Bu yöntemi kullanarak en sık kullandıklarınızı istediğiniz kadar kısa yol ekleyebilirsiniz. Böylece masaüstünüz daha temiz kalır.

 

Bir yorum bırakınız...

*

dünyanın ilk katlanabilir bilgisayarı

Lenova, Dünyanın İlk Katlanabilir Bilgisayarı ThinkPad X1 Fold’u Duyurdu

Lenovo, daha önce hiç görmediğiniz ThinkPad’e benzemeyen dünyann ilk katlanabilir bilgisayarı  ThinkPad ...
sosyal medya uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı Nedir, Nasıl Olunur, Maaşı Ne Kadar?

Sosyal medya uzmanı nedir, nasıl olunur, maaşı ne kadar? Gelişen internet teknolojileri ...
modem arızaları

Sık Görülen Modem Arızaları ve Çözümleri

İnternete bağlanmak için kullanılan modemler teknoloji dünyasının günümüzdeki en önemli unsuru olan ...
linkedin hesap silme

Linkedln Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzün en popüler sektörel iletişim araçlarından biri olan Linkedln, 5 Mayıs 2003 ...
oppo a33

OPPO A33, Resmi Olarak Sonunda Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Son dönemin en popüler teknoloji şirketlerinden biri olan OPPO, düzenlediği özel bir ...
lightroom

Adobe Lightroom Nedir Ne İşe Yarar?

Adobe yazılımları çok fazladır ve bir birine benzer programları vardır. Adobe fotoğraf ...
pes 21 lisans yaması

PES 2021 Lisans Yaması Nasıl Kurulur? Adım Adım PlayStation 4 Platformunda Kurulum İşlemi

Günümüzün en popüler futbol oyunlarından biri olan PES 2021, geçtiğimiz günler içerisinde ...
veri tabanı nedir

Veri Tabanı Nedir? En Çok Tercih Edilen Veri Tabanı Programları

Veri tabanı verilerin kaydedilmesine ve bu verilerin güncellenmesine imkan sağlayan ve bu ...