Netflix VPN Kullanımını Neden Engelliyor? | Sonsuz Teknoloji Netflix VPN Kullanımını Neden Engelliyor? | Sonsuz Teknoloji

Netflix VPN Kullanımını Neden Engelliyor?

netflix güncelleme

Netflix, dünya genelinde hizmet veren bir yayın film ve dizi platformudur. Netflix hizmeti dünya çapında bölgelere göre hizmet verdiğinden, kimi ülkelerde bazı dizi ve filmler ya yasak yada telif sorunu vardır. Bazı ülkelerde izlemek serbestir. Bu gibi nedenlerden dolayı insanlar VPN kullanarak Netflix izlemeye çalışır. VPN kullanarak farklı ülkelerdeki yayınları izlemek için VPN kullananlar Netflix VPN engeli ile karşılaşabilmektedir.  Netflix, VPN kullanımını engellemek için VPN IP adreslerinin veritabanları dahil olmak üzere VPN bağlantılarını tanımlamak için çeşitli araçlar kullanır.

Netflix  VPN’leri Neden Engelliyor?

Netflix dünya çapında ülklere göre dizi yayını yapan çok geniş ve ciddi paralar harcanmış profesyonel bir platformdur. Netflix dizi, film ve showları yayınlamak için sözleşmeler yapar. Telif hakkı olmayan bölgeden yayın yapılması engellemek için Netflix VPN engelini kullanır.  Son yıllarda Netflix Orijinal dizi ve film üreticisi haline geldi. Bu film diziler ülke bazlı sözleşmelerle yayınlandığı için Netflix telif haklarını korumak için VPN engeli yoluna başvurarak ciddi paralar  harcadı.

Netflix VPN Engellemek için Hangi Yöntemleri Kullanıyor?

VPN’ler, internet bağlantısını farklı bir ülkeden giriş yapıyormuş gibi Netflix’in konum algılama sunucularını yanıltmak için yaygın olarak kullanılır.  VPN servislerinin çok fazla IP adresi vardır. Ne kadar fazla IP adresi olursa olsun aynı IP adreslerinin kullanım oranı da yüksek olacaktır. Netflix buradan yola çıkarak  VPN bağlantılarını engellemek için ziyaretçilerin kullandığı IP adresinin bir VPN ile ilişkili olup olmadığını kontrol eder.  Tespit edilen VPN IP adresileri engellenir. Bu konuda ciddi bir emek harcayan Netflix, VPN engelleme konsunda başarılı olmuştur diyebiliriz. IP adresi yenileyerek güncelleyen VPN hizmeleri elbetteki vardır. Netflix daha fazla bunlarla mücadele etmekte zorlanmaktadır.

İlgili: VPN Nedir ve Neden VPN Kullanılır?

Netflix VPN kullanımını tespit etmek  ve engellemek için kullandığı diğer yöntemlerden biri de, IP adresleri ile DNS  ayarları arasındaki çakışmaları kontrol etmektir. Genellikle iOS veya Android çalıştıran bazı cihazlarda Netflix uygulaması, gerçek ISS sunucunuzu açığa çıkararak DNS kurulumunuzu geçersiz kılabilir. Netflix bu uyuşmazlığı fark ederse, VPN kullandığınız anlaşılır. Cihazda ağ ayarlarını değiştirmek veya VPN bağlantısı kurmak bu tür bir algılama sistemini atlatabilir.

Özetle Netflix VPN Kullanımını Neden Engelliyor?

Netflix, ükelere göre sunulan yayınların farklı bölgelerden erişilerek izlenmesini istemiyor. VPN kullanarak bu yayınları izlemek isteyen kullanıcıları engellemek için Netflix, DNS sunucusu konum uyuşmazlıkları ve VPN’lere ait olduğu bilinen IP adreslerini tespit ederek engeller.

Bir yorum bırakınız...

*

windows 10 ses sorunu

Windows 10 Hoparlör Cızırtı Sorunu Ve Çözüm Yöntemleri

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. Hoparlör, elektrik akımı değişikliklerini ses ...
mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...