Google, Chrorme ile Reklamları Engelleyecek | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Google, Chrome ile Reklamları Engelleyecek

google reklam

İnternet’te gezinirken can sıkıcı reklamlar çok fazla olur. Reklamlardan rahatsız olan kullanıcılar, reklamları engellemek için adblocker kullanmaktadır. Ancak  Chrome kullanıcılarının 15 Şubat 2018 tarihinden sonra bu tür uzantılar yüklemesine gerek kalmayacak. Google, chrome, varsayılan olarak Pop-up’lar, sesli video reklamları otomatik olarak oynatma ve bunlara benzer reklam türlerini engelleyecek.

Google, 15 Şubat 2018’den sonra, Chrome tarayıcısı, bir reklam engelleyicisi yüklü olmasa bile, bazı reklamları engelleyecek. Bilindiği üzere Google da “Google Adsense” aracılığı ile web sayfalarına reklam hizmeti vermektedir. Buna rağmen kısıtlamaya gidecek. Tamamını engelleneceği belirtilmiyor. Bazılarının engelleneceği belirtilmiş.

Bu, en büyük reklam şirketi olan Google’ın, hangi reklamların tarayıcınızda engellendiğine kendisinin karar vermeye başlayacağı anlamına gelir.

Google, değişikliği duyuran yazısında, The Washington Post ve Reuters gibi medya kuruluşları, Google, Microsoft ve Facebook gibi teknoloji şirketleri ile birlikte kabul edilemez olduğunu düşündükleri reklam türleri listesi oluşturduklarını  ve standartları ihlal eden belli miktarda reklamları engelleyeceklerini açıkladı. Pop-up’lar, sesli video reklamları otomatik olarak oynatma ve bunlara benzer reklam türleri engellenecektir.

15 Şubat’dan itibaren Chrome’un masaüstü ve mobil sürümlerinde, bu tür reklamları kullanan sitelerdeki reklamları engelleyecektir.  Chrome, masaüstü ve mobil kullanıcıların yüzde 60’ından fazlası tarafından kullanılıyor. Bir kullanıcı olarak, bu korkunç reklamları görmeden web’e göz atabileceksiniz.

Pop-up’lar, sesli video reklamları otomatik olarak oynatma ve bunlara benzer reklam türlerini görmek gerçekten çok rahatsız edici. Bazen sesli reklam videolarını kapatsanız da ses bir türlü kesilmez. Tarayıcıyı kapatmak zorunda kalırsınız. Bu da çok sıkıcı bir durum olmaktadır. Google tamamen engelleme değil düzenleme yapacak. Chrome otomatik sesli reklamları zaten engelliyor ve bir süre için Flash’ı varsayılan olarak devre dışı bıraktı.

Google Neden Reklam Kısıtlamasına Gidiyor?

Piyasada sadece Google şirketi reklam hizmeti vermiyor. Web sayfası üzerinden reklam veren bir çok reklam şirketi vardır ve web sayfalarının kendisi reklam alarak yayın yapmaktadır. Bu tür reklamlar genellikle sesli ve görüntülü reklamlar sunmaktadır. Google yeni sistemi ile bu tür reklam şirketlerini devre dışı bırakacaktır. Reklam verenleri kendine çekecektir.

Web sayfalarında Pop-up’lar, sesli video reklamları otomatik olarak oynatma ve bunlara benzer reklam türlerinden dolayı bir çok kişi hoşnut olmadığından “adblocker” kullanmaktadır. Adblocker, kullanıldığında bundan, Google’un reklamları da etkilenmektedir. Bu nedenle, Google, yeni sistemle hem kendi kazançlı çıkacak hemde kullanıcılar temiz web sayfalarında gezinecek.

Masa üstünde olsun mobilde olsun en çok kullanılan web tarayıcısı Google Chrome. Google, 15 Şubat 2018’den sonra yapacağı reklam engellemelerinden kendisi etkilenmeyecektir. Aksine gücü daha çok artacaktır. Kendi reklamlarını kendi sistemine göre optimizme edecektir. Google, zaten sesli ve görüntülü reklam vermemektedir.

Bu durumda diğer reklam şirketleri ne yapacak?

Diğer reklam şirketleri kendi reklam tekniklerini Google’ın yeni sistemine göre ya geliştirecek yada geliştirecek. Bu şirketlerin kendilerini Google’a göre optimizme etmelerinden başka çareleri yok. Aksi taktirde reklamları kullanıcılara ulaşma sayısı azalır. Reklam şirketlerine reklam verenler de Google’a reklam vermeye başlar.

Dünyada İnternet kullanım gücünün büyük bir çoğunluğu Google, Facebook, Microsoft gibi şirketlerdir. Farkındaysanız burada sadece Google değil, Facebook, Microsoft gibi diğer büyük şirketlerde bu projede yer alıyor. Diğer yerel reklam şirketlerini etkisi azalacak hatta uyum sağlayamayanlar tamamen bitecek. Kullanıcı için fark eden bir durum yok. Hatta kullanıcı için daha iyi olacak.

Bir yorum bırakınız...

*

Hacker

İnternet’ten Hacker Kiralanabilir mi?

Bir çok film ve dizide hacker kiralandığını görmüşsünüzdür. Filmlerde kiralanan hackerlar gerçek ...
google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...