Bin Dosyası Nedir? Nasıl Açılır? | Sonsuz Teknoloji Bin Dosyası Nedir? Nasıl Açılır? | Sonsuz Teknoloji

Bin Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

bin dosya açma

Her bilgisayar kullanıcısının açmakta zorlandığı bir bin dosyası bulunur. Bin uzantılı dosyaları açmak için klasik yöntemler işe yaramaz. Uzun zamandır hayatımızda yer alan ancak bir çoğumuzun ne işe yaradığını bile bilmediği bin dosyası nasıl açılır ve ne işe yarar gelin birlikte bakalım.

Bir süredir bilgisayarlarda kullanılmıyor olsa da bin dosyaları daha önceden en çok kullanılan dosya türlerinden bir tanesiydi. Bin dosyası CD veya DVD’den imaj alındığında oluşan dosyadır. İmaj olarak alınan yani kopyalanan içerikler .bin uzantısı olarak bilgisayarımıza kaydedilmektedir.

Bin Dosyası Nedir?

Peki genel anlamı ile bin dosyası nedir ne işe yarar? Kısaca şöyle açıklayalım; Bin uzantılı dosyalar ikili dosya ile ilişkili olan dosyalardır. İkili dosyalar geniş yelpazede içerikler için kullanılmaktadır. Bin dosyası bir dosya editörü görevini görmektedir. CD ve DVD’lerin içerisinde yer alan içerikler bin dosyaları olarak bulunmaktadır.

Bin dosyası açma işlemi karmaşık ve harici program gerektirir. Eğer önceden bin dosyası açmamış iseniz aşağıdaki adımları uygulayarak .bin uzantılı dosyaları kolaylıkla açabilirsiniz.

Bin Dosyası Açma

Bin dosyası açma işlemi için aşağıdaki adımları sırası ile uygular iseniz çok kolay bir şekilde .bin dosyalarını açabilirsiniz. Bin dosyası açmak için iki farklı yöntem kullanılabilir. Bu yöntemlerden ilki CUE dosyası oluşturarak .bin uzantılı dosyaları açmak diğeri de sanal sürücü kullanarak .bin uzantılı dosyaları açmaktır. İlk yöntemimiz CUE dosyası ile bin dosyalarını açmak.

Adım 1: İlk adımda .bin uzantılı dosyayı yazdıracağınız bir CUE dosyası açın. CUE dosyası yok ise Not Defteri’ni kullanarak CUE dosyası oluşturun. Not defteri dosya uzantısını .cue olarak değiştirmelisiniz. Dosya uzantısının nasıl değiştirileceğini bu yazımızda bulabilirsiniz. Dosya uzantısını değiştirdikten sonra cue dosyasını yine not defteri ile açabilirsiniz.

bin dosyası açma

Adım 2: Not defterini açtıktan sonra aşağıda yer alan metni kopyalayın ve yapıştırın. Dosyanın adını yazın ve CUE dosyası olarak .bin dosyasının bulunduğu klasöre kaydedin.

bin dosyası açma adım iki

FILE “dosyaadi.bin” BINARY

TRACK 01 MODE1/2352

INDEX 01 00:00:00

Adım 3: Bilgisayarınıza Nero programını indirerek kurulumunu yapın. Ardından Nero Burning ROM sekmesini kullanarak yazdırmanız gereken CUE dosyasını Nero ile açın.

bin dosyası açma adım üç

Adım 4: Nero programından CUE dosyasını açtıktan sonra bilgisayarınıza CD veya DVD takın. Nero’da yer alan Burn yazısına tıklayın. İşleminiz otomatik olarak tamamlanacaktır.

Sanal Sürücü ile Bin Dosyası Açma

Sanal sürücü kullanarakta bin dosyalarını açabilirsiniz. Bunun için bilgisayarınıza DaemonTools programını indirin ve kurun.

Adım 1: CUE dosyasını program içerisinden açın. Bu işlemi yaptığınızda dosya programa yüklenecektir.

bin dosyası açma adım cue

Adım 2: Yükleme sonrasında oluşan dosya sürücülerin yer aldığı bölümde görünecektir. Bu dosyayı .bin uzantılı olarak açabilirsiniz.

bin dosyası açma adım cue iso

Yukarıda yer alan yöntemlerin yanı sıra bin dosyası açmak için ISO dosyasına dönüştürebilir ve o şekilde de açabilirsiniz. Dilerseniz de yukarıdaki yöntemleri kullanarak .bin uzantılı dosyaları kolay bir şekilde açabilirsiniz.

 1. Avatar
  Süleyman
  21:39 2 Kasım 2020 21:39

  Sonunda buldum gerçekten ne kadar teşekkür etsem az kaç gündür bunun çözümünü arıyordum burda buldum size ne kadar teşekkür etsen az 🙂

 2. Avatar
  Anıl Ayar
  16:49 3 Kasım 2020 16:49

  Bin dosyası konusunda pek fazla bilgim yoktu. Ama Sonsuzteknoloji sitesi sayesinde neler yapmam gerektiğini iyice kavradım. Uzun zamandır böyle bir site arıyordum ve karşılaştığım için mutluyum.

Bir yorum bırakınız...

*

SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...