Güneş Sistemi İçerisinde Yer Alan Gezegenler Hakkında Bilgi | Sonsuz Teknoloji

Güneş Sistemi İçerisinde Yer Alan Gezegenler Hakkında Bilgi

Gezegenler
Dünyamız devasa Güneş sistemi içerisin de yer almakta. Bu sistem içerisin de dünyamız da dahil 8 farklı gezegen bulunmaktadır. Bu gezegenlerin birbirinden ayrı önemli özellikleri bulunmaktadır. Her gezegeninin olduğu gibi Dünyanın da yaşanabilir olması gibi önemli özellikleri bulunmakta.

Merkür

mars

Merkür’e ismini veren bilim adamları Roma’nın Tanrısı olarak bilindiği Merkür ismini eski yunanda ki adamlar tarafından verildiği bilinmekte. Güneş’e en yakın olmasıyla da ne kadar sıcak olduğunu bildirmemize gerek yoktur herhalde. Güneş sistemine en yakın gezegen olması dışında da en küçük gezegen olduğu da bilinmektedir.

Uydusu olmayan ve en hızlı dönüş hızına sahip gezegendir. Gün içerisin de 500 dereceden fazla değişiklik gösteren gezegendir. 427 dereceye kadar ulaşan bu gezegende güneşe yakın olsa bile aya dönen yüzünde yani geceleri -130 derecelere kadar düşen sıcaklık değerleri bulunuyor.

Dünya

dünya

Bizimde yaşadığımız olan Dünya Güneşe en yakın üçüncü gezegendir. Uzaydan bakılıdığında mavi renkli bir gezegendir. Dünyamız atmosfer ile çevrilidir, atmosferde % 78 azot, % 21 oksijen ve %01 diğer gazlar bulunur.

Dünyamız bir günde kendi etrafındaki dönüşümünü 23 saat 56 dk. 4 sn.de tamamlar. Kutuplardan basık ekvatordan şişkin bir yapıya sahip olan dünyamız, Güneş etrafındaki dönüşünü ise 365 gün 5 saat 48 dk. ve 46 sn. tamamlar. Dünyanın bir tek uydusu vardır o da herkesin bildiği gibi Ay‘dır.

Mars

mars

Son yıllarda gidilmesi hatta koloni kurulması planlanan gezegendir. Gezegen üzerinde bilim adamlarının ciddi araştırmaları söz konusu. Bu gezegende hayat olmasından söz edilmekte. Çöl gibi fakat daha kırmızımsı görünen bu gezegen demir oksit bolluğundan dolayı bu renge bürünmekte.

İki adet uydusu bulunan bu gezegenin dünyamız ile pek çok ortak noktası bulunmaktadır. Dünyanın bazı bölgeleri gibi yaşamın olması beklendiği gezegenler arasındadır.

Dünyanın hareketleri gibi bazı zamanlar Güneşe yakınlaşıp uzaklaşma durumları gözlemlenmiştir.

Venüs

venüs

Merkür gibi ismini eski bilim adamları tarafından alan Venüs adını Roma’nın Tanrıçası tarafından alındığı bilinmektedir. Dünyamız ile aynı büyüklükte olduğu bilinmektedir. Dünyamıza göre aynı büyüklükte olsa bile dünyamızdan 3/1 oranında daha hızlı bir şekilde hareket etmektedir.

Güneş ışınlarının Merkür’e göre daha dik ve bırakılmamasından dolayı sistemin en sıcak gezegenidir. Tüm gezegenlerin aksine yer alarak tam tersi dönmektedir. Venüs, Güneş Sistemimizdeki en yavaş dönen gezegendir,

Jüpiter

Jüpiter

Hidrojen ve helyumdan oluştuğu bilinmektedir. Soğuk bir gezegendir. Aşırı yavaş bir şekilde hareket eden bu gezegen de zaman Dünyaya göre 12 kat daha yavaştır.

Tam tamına 79 adet uydusu bulunan bu gezegenin çap ve kütlesi üzerinden en büyük gezegen olduğu belirtilmektedir. Bu gezegen de yaşamın neredeyse imkansız olduğu gezegenler arasındadır.

Satürn

Satürn 

Satürn’ü gözle görülür şekilde ayıt edebildiğimiz özelliği buz ve taşlardan oluşan etrafındaki halkadır. Güneşe en yakın altıncı gezegendir. Satürn, Güneş etrafındaki dönüşünü yaklaşık 30 yılda tamamlar.
Gezegenin 30’dan fazla uydusu vardır. Gezegenin ortalama sıcaklığı -180 ºC dir.

Uranüs

Uranüs

27 uydusu olan Uranüs, güneşe en yakın yedinci gezegendir. Güneş etrafındaki dönüşünü 84 yılda ve kendi etrafında dönüşümünü ise 11 saatte tamamlar. Gezegenin ortalama sıcaklığı -214 ºC dir.

Neptün

Neptün

Güneş Sistemi’ndeki en soğuk gezegenlerden olan Neptün, Gezegeninin sıcaklığı -218°C ye kadar düşer. Güneşe en yakın sekizinci gezegendir. Gezegenin 14 uydusu vardır. Hidrojen ve helyum ile dolu bir gezegendir.

Bir yorum bırakınız...

*