IMDB Nedir ve Puanlama Nasıl Belirleniyor? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

IMDB Nedir ve Puanlama Nasıl Belirleniyor?

ımdb


İnternet Film Veri Tabanı (The Internet Movie Database) anlamına gelen IMDb, webdeki en geniş ve en kapsamlı film veri tabanıdır. Bu inanılmaz derecede ayrıntılı ve zengin film veri kaynağı, en iyi filmler, film haberleri, film incelemeleri, film fragmanları, film seansları, DVD film incelemeleri, ünlü profilleri gibi. özellikleri içermektedir.

IMDb Ne Zaman Kuruldu?

Amazon.com’un yüzde yüz iştiraki olan IMDb Seattle merkezlidir. Kurucusu ve CEO’su Col Needham‘ın ofisi, web sitesinin kurulduğu İngiltere’nin Bristol kentinde bulunmaktadır.

Bir İngiliz yazılım mühendisi ve film tutkunu olan Needham, 1980’den beri izlediği tüm filmlerin bir listesiyle IMDb’ye başlamıştır. IMDb’nin kuruluş tarihi, Needham’ın film listesi yazılımını USENET’e gönderdiği 17 Ekim 1990 olarak kabul edilmektedir. Site işbirliği içinde genişletildi ve zamanla popüler hale geldi.

IMDb.com Ocak 1996’da kuruldu ve iki yıl sonra Amazon.com tarafından satın alındı. Amazon, daha sonra bir video kitapçığı ve DVD’leri satmak için bir platform olarak IMDb’yi kullanma amaçlı, ürün yelpazesini genişletme sürecinde online bir kitapçıya dönüştü. (21. yüzyılda birçok film elektronik olarak doğrudan IMDb sitesinden Amazon Video aracılığıyla elektronik olarak erişilebilir hale geldi.) Ancak bir Amazon yan kuruluşu olduktan sonra bile IMDb kimliğini ve kayda değer özerkliğini korudu. Needham baş yönetici olarak kaldı.

IMDb’de Puanları Kim Veriyor?

IMDb sitesi, film ve TV prodüksiyonlarında kredi indeksleme amacının ötesine geçmiştir. Bir filme giriş, artık filme ilişkin stüdyoları ve diğer şirketleri, çeşitli ülkelerdeki çıkış tarihlerini, sansür sınıflandırmasını, gişe hasılatlarını, kazanılan ödülleri ve diğer bilgileri kapsar. Oyuncuların, yönetmenlerin, yazarların ve film ve TV prodüksiyonlar gibi bilgiler de kapsamlı bir şekilde yer alır.

IMDb sitesinde arama yapmak için ücret alınmaz. Filmleri derecelendirmek, incelemek veya verilere katkıda bulunmak isteyen kullanıcılar bir IMDb hesabına sahip olmalıdır, IMDB hesabına sahip olmak ücretsizdir. IMDb kullanıcıları, filmleri derecelendirme ölçeğinde bir filmi veya diziyi 1 ila 10 arasında derecelendirerek filmin puanlamalar sonucu ortalaması alınıyor. Bu ortalama IMDB puanı olarak karşımıza çıkıyor. IMDb Top 250, bu kullanıcıların güven oylamalarına dayanarak, alınan oylara bağlı olarak sık kullanılanlar listesi boyunca bir film listesini düzenli olarak günceller.

IMDb’de Aradığınızı Nasıl Bulursunuz?

IMDb, sadece birkaç tıklamayla aradığınızı bulmayı mümkün olduğunca kolaylaştırmıştır, ancak aynı zamanda kontrol etmek isteyeceğiniz birkaç eksik kullanım özelliği vardır. IMDb giriş sayfasında bulunan birçok film seçeneğine göz atabilir veya daha odaklı bir arama için IMDb arama motorunu deneyebilirsiniz.

Film / TV başlığı, Oyuncular / Ekip adı, Karakter adı, Kelime Arama, Tarihte Bugün, En Son Sürümler veya belirli IMDb özelliklerine göre arama yapabilirsiniz. Bu arama seçeneklerinin her biri, aramanızı daha da derinlemesine odaklamanızı sağlayan oldukça geniş bir açılır menüye sahiptir; Kelime Arama seçeneği tek başına, 20’den fazla farklı arama parametresi içerir. Gelişmiş arama ipuçlarını IMDb yardım sayfasında bulabilirsiniz.

IMDb’ye Dair Özel Özellikler

Bu site o kadar büyük ki burada tüm özel özellikleri dahil etmemiz mümkün değil. Ancak birçok kullanıcı ve hayran arasında popüler olan özelliklerden birkaçı:

A’dan Z’ye Endeks: IMDb sitesi, bunun sitedeki tüm listenin kapsamlı bir listesi olmadığını ancak oldukça iyi bir başlangıç ​​olduğunu belirtmektedir.

Film Türleri: Göz atılabilir mega konuların iyi bir listesini sunar.

Neden IMDb Kullanmalısınız?

İnternetten daha önce bir film izlediyseniz, muhtemelen IMDb’yi zaten bilmeden bile kullanmış olma ihtimaliniz yüksektir. Dizinli listeleri, diğer sitelerin veri tabanı ile kıyaslanamayacak kadar devasadır; arama motoru servislerinin kullanımı kolaydır ve oldukça kapsamlıdır. IMDb, kesinlikle film bulmak veya online film bilgisi aramak için en iyi yer.

İnternet Film Veri Tabanı olarak da bilinen IMDb, kapsamlı bir film, TV şovu ve oyuncu bilgisi hakkında veri sunan, webdeki en popüler multimedya destinasyonlarından biri

dir.

IMDb, bir anlamda, kapsamlıdır. Site, eğlence endüstrisi ile ilgili şaşırtıcı bir bilgi dizisi sunmaktadır: senaryolar, yönetmen / yapımcı bilgileri, tanıtımlar, özetler, film fragmanları, vb. biyografiler ve tekrarlanan TV şovu veya film karakterlerinden akılda kalıcı alıntılar. Sitenin kendisinde binlerce TV şovu ve filmi anında izleme olanağına da sahip olursunuz.

IMDb’deki bir film veya TV şovuyla ilişkilendirilen her sayfa birkaç tutarlı özellik sunar:

  • Ana hat
  • Yapımın özeti (kısa versiyonu)
  • Konu özeti
  • Anahtar kelimeler
  • Bilgi dökümü
  • Mesaj panoları

2002 yılında IMDbPro endüstri profesyonelleri için ücrete dayalı bir hizmet sunmaya başlamıştır. IMDbPro, oyuncuların ve diğer çalışanların özgeçmişlerini ve iletişim bilgilerini göndermelerini sağlayan özelliklere sahiptir ve üreticiler ve diğer yöneticiler, yapımları hakkında çeşitli bilgiler sağlayabilir.

2008’de IMDb iki önemli satın alım yapmıştır. Bunlardan biri, 1999’da kurulan Hollywood’un gişe hasılatlarını ayrıntılı bir şekilde ayrıştıran bir web sitesi olan Box Office Mojo; Diğeri, 2000 yılında, film arayışında film festivalleri ve izleyicileri aramak için film yapımcıları arasında elektronik bir ara yüz olarak kurulan Withoutabox’dır. Diğer birçok web sitesi gibi, IMDb de 21. yüzyılda mobil uygulamalara taşınmış durumdadır.

Bir yorum bırakınız...

*

Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
ram nedir

RAM (Random Access Memory) Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM, her ne kadar bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza girmiş olsa da ...
oyun hataları

Bilgisayarda Oyun Neden Hata Veriyor?

Bilgisayara yeni oyun yüklediğinizde sorunsuz bir şekilde çalışmasını beklersiniz. Bigisayarda oyun, açılmıyor, ...
rar nedir ne işe yarar

RAR Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı, yüksek boyutlu dosyalar ile çalışmaktadır. Kimi ...
projektör

Projektör Nedir? Nasıl Çalışır?

Projektör, basitçe düşünecek olursak görüntüyü yansıtan bir cihazdır. Bu cihaz genellikle toplantı, ...
vram

VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM tüm harici ekran kartlarında bulunan bir RAM türüdür. Bu bellek grafik ...
play station haziran oyunları

PlayStation Plus Haziran 2020 Ücretsiz Oyunları

PlayStation Plus abonelerine Haziran ayı içerisinde verilecek ücretsiz oyunlar belli oldu. Sosyal ...
imap nedir

IMAP Nedir? Ne İşe Yarar?

IMAP kelimesi, günümüzde birçok internet kullanıcısının karşısına sıklıkla çıkmaktadır. Asıl adı Internet ...